REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

To ostatnia szansa, żeby zobaczyć za darmo Niepodległość - wyjątkowy film o odzyskaniu państwa przez Polaków

Polacy hucznie świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada. Tak jak walka o powrót Polski na mapę świata zajęła znacznie dłużej niż tylko jeden dzień, tak różne uroczystości związane ze stuleciem niepodległości nadal trwają. Niezwykły dokument pt. Niepodległość będzie jednak dostępny za darmo na platformie Ninateka jeszcze tylko przez kilka godzin.

14.11.2018
17:16
niepodległość ninateka
REKLAMA
REKLAMA

Początek XX wieku był jednym z najbardziej burzliwych okresów w dotychczasowej historii Europy. Wielkie mocarstwa upadły, a w ich miejsce powstały (lub powróciły do istnienia) państwa tworzone przez wiele tłamszonych narodów. Po 123 latach niepodległość odzyskali także Polacy. Droga do tego szczęśliwego wydarzenia była jednak długa i niezwykle skomplikowana.

Niesamowitym projektem jest dokument w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego pt. Niepodległość, który pozwala poznać żyjących wówczas ludzi od zupełnie nieznanej strony. To zbudowana z archiwalnych materiałów produkcja, która za pomocą spisanych wypowiedzi zwykłych Polaków przedstawia tak ważne dla naszego kraju lata 1914-1923.

Niepodległość Ninateka - do kiedy obejrzeć?


Wiele z ujęć znalezionych m.in. na terenie Francji, Niemiec, Rosji, USA, Ukrainy i w Polsce zostało po raz pierwszy pokazanych szerszej publiczności. W dodatku w odrestaurowanej i pokolorowanej wersji. Nigdy do tej pory liderzy ówczesnego świata (w tym Józef Piłsudski) nie zostali pokazani w tak realistyczny, a przy tym szeroki sposób. Twórcy dokumentu oprócz archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych wykorzystali także fragmenty listów i pamiętników. Niekiedy korzystają także ze współczesnej grafiki komputerowej.

REKLAMA

W dalszej części Niepodległości narracja zmierza w stronę pokazania różnorodnych sposobów, w jaki Polacy świętowali odzyskanie państwowości. Nie brakuje także ujęć z pierwszych lat istnienia II Rzeczpospolitej, a także wojny 1920 roku. Miłośnicy ciekawostek historycznych i zainteresowani tematem polskiej niepodległości muszą się jednak pośpieszyć.

Produkcja jest dostępna na platformie Ninateka. Za darmo będzie można ją oglądać jednak tylko do dzisiaj do godziny 22:00.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA