REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Serial o młodym Piłsudskim z premierą w Święto Niepodległości. TVP pokaże odcinek pilotażowy

Data jak znalazł. To właśnie w Święto Niepodległości TVP pokaże odcinek pilotażowy swojego nowego serialu historycznego, Ziuk. Młody Piłsudski.

06.11.2018
9:42
serial tvp
REKLAMA
REKLAMA

Emisja nastąpi 11 listopada o godzinie 17:20; jeszcze tego samego dnia będzie można zobaczyć powtórkę odcinka o 22:15. Serial na stałe zagości w ramówce TVP dopiero w 2019 roku. O wcześniejszym wyświetleniu pilota zdecydowano w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akcja 1. odcinka umiejscowiona została w dzień udanego zamachu na cara Aleksandra II.

ziuk. młody piłsudski tvp class="wp-image-219527"
na zdjeciu Grzegorz Otrebski

Mamy 1 marca 1881 roku. Przyszły marszałek jest dopiero gimnazjalistą opierającym się carskiej władzy. Pilotażowy epizod przedstawi to, jak dorasta i rozwija się jako patriota. Ziuk wraz z bratem Bronkiem jest oskarżony o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara. W konsekwencji zostaje zesłany na Syberię na okres pięciu lat. Po drodze Piłsudski poznaje Dżamila, tajemniczego muzułmanina, z którym ucieka podczas drogi do Irkucka.

Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski, którego ostatnim kinowym dokonaniem jest Bikini Blue z Tomaszem Kotem i Lianne Harvey. Za scenariusz odpowiadają Jarosław Sokół oraz Ewa Wencel, która pojawia się również na ekranie. Ponadto w obsadzie znaleźli się Grzegorz Otrębski jako dorosły Józef Piłsudski, zobaczymy także m.in. Romana Gancarczyka, Sebastiana Cybulskiego, Jana Englerta, Urszulę Grabowską oraz Marka Kalitę.

Ewa Wencel obiecuje, że Ziuk. Młody Piłsudski to produkcja przeznaczona zarówno dla młodego, jak i dorosłego odbiorcy. Widz ma zostać przeprowadzony przez życie marszałka od młodych, nastoletnich lat, aż do dojrzałego, czterdziestoletniego mężczyzny. Serial odsłoni przed nami pewne nieznane fakty i zdarzenia, które ukształtowały jego osobowość, jego postawę oraz życie.

Piłsudski rusza na podbój 2019 roku?

ziuk. młody piłsudski class="wp-image-219539"
na zdjeciu Jakub Dyniewicz

Ziuk nie będzie jedyną produkcją poświęconą tej postaci historycznej. Powstaje także film fabularny, w którym w rolę Piłsudskiego wcieli się Borys Szyc. Premiera jest zaplanowana na 8 listopada 2019 roku, co także zbiegnie się w czasie z obchodami Święta Niepodległości.

REKLAMA

W pozostałych rolach pojawią się Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski i Tomasz Schuchardt. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Michał Rosa. W tym przypadku akcja rozpocznie się w 1901 roku, w szpitalu psychiatrycznym w rosyjskim zaborze, którego pacjentem jest więzień polityczny, Józef Piłsudski.

Realizowane są także Legiony. Budżet produkcji wyniósł aż 28 mln złotych. Film ma opowiadać o owianej legendą formacji Legionów Polskich, stworzonych przez Józefa Piłsudskiego. Akcja rozgrywać będzie się w latach 1914-1918. Rozpoczyna się od wymarszu Oleandrów, a finałem ma być bitwa pod Kościuchnówką. Tu marszałka Józefa Piłsudskiego ma zagrać Jan Frycz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA