REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Najrzadsze buty Nike wracają. Wyprodukowano tylko dwie pary, jedną z nich sprzedano za cenę samochodu

W 2003 roku pewien człowiek stał się szczęśliwym posiadaczem prawdopodobnie jednej z najrzadszych par sneakersów. Nike SB Charity Dunk zostały wyprodukowane w dwóch parach. Jedna z nich została zniszczona, druga sprzedana na aukcji. Dlaczego ten temat powraca akurat teraz?

13.12.2022
11:50
buty nike
REKLAMA

Po dziewiętnastu latach nieprzypadkowo powraca historia sneakersów w barwach eBay’a – w tym roku Nike SB, marka Nike produkująca buty, ubrania i sprzęt do skateboardingu, obchodzi swoje dwudziestolecie. W tym czasie Nike SB wspomina jeszcze mocniej Sandy’ego Bodeckera, założyciela marki, który zmarł w 2018 roku.

REKLAMA

Wielki powrót kultowych sneakersów

Nike SB Charity Dunk z 2003 roku, które można było wylicytować na aukcji, wykonane były z lakierowanej skóry w barwach eBay’a: czerwonej, zielonej i niebieskiej, ponieważ tylko tam można je było kupić.

Te, które pojawią się ponownie w sprzedaży – pod nazwą Nike SB Dunk Sandy – zachowają kolorystykę eBay’a, jednak będą nieco różnić się od oryginalnego modelu sprzed niemal dwóch dekad – odwzorowana zostanie pocięta próbka, a zatem pojawią się na nich przezroczyste, wycięte okienka. Ponadto na wkładce pojawi się wizerunek Sandy’ego Bodeckera oraz jego syna.

 class="wp-image-2176210"
Nike SB Dunk Low Sandy

Buty w cenie samochodu

Jedna para Nike SB Charity Dunk trafiła na aukcję charytatywną, z której zysk miał zostać przeznaczony na fundację Tima Braucha, wspierającą młodych skateboardzistów. Druga natomiast została pocięta na cztery kawałki po to, by jak najbardziej zachować oryginalność eBay’owych Dunków.

Sneakersy zostały wylicytowane na aukcji za 30 tys. dolarów i przez wiele lat tożsamość szczęśliwego nabywcy nie była znana. Jakież było zaskoczenie, gdy jakiś czas później okazało się, że buty kupił… sam Sandy Bodecker.

Od testera do legendy

To było po prostu fenomenalne i pokazało zaangażowanie Sandy’ego. Kupił te buty z własnej kieszeni. Symbolicznie pokazał, co zrobiłby dla całego zespołu SB. Chodził do skateshopów, rozmawiał z ludźmi, kupował deskorolki dla dzieci w okolicy, które nie mogły sobie na to pozwolić. Całym sercem wspierał rozwój tego sportu.

mówi skater, Hunter Muraira.
 class="wp-image-2177113"
Sandy Bodecker

Przygoda Sandy’ego Bodeckera nie zaczęła się jednak od skateboardingu. Założyciel Nike SB ciężko pracował na to, aby znaleźć woje miejsce w Nike’u – mimo że jego rozmiar buta był półtora razy większy od testowanego obuwia, został zatrudniony w 1982 roku jako tester. Jego praca została doceniona, dzięki czemu zaczął być przydzielany do różnego rodzaju projektów, nadzorowanych przez między innymi współzałożyciela Nike’a – Phila Knighta. Jednym z większych osiągnięć Bodeckera było umocnienie marki w Europie w środowisku piłki nożnej. Postanowił jednak pójść krok dalej i pod szyldem Nike wejść do świata skateboardingu.

Sandy wchłonął w to środowisko i zaczął je dogłębnie badać, rozmawiając z ludźmi, czytając magazyny, oglądając filmy. Najprościej mówiąc – stał się największym fanem tej kultury. Postanowił zainwestować przede wszystkim w ludzi i w oddolne inicjatywy związane ze skateshopami – wiedząc, że model butów Dunk, oryginalnie przeznaczony do jazdy na deskorolce, ma ogromną wartość kolekcjonerską, chciał, by był sprzedawany wyłącznie w skateshopach, co pozwoliłoby je dofinansować. Bodecker zmierzał do tego, aby traktować skateboardzistów w sposób analogiczny do tego, jak Nike traktuje najlepszych sportowców, którym dedykowane są ich produkty. Wspominany jest jako wizjoner, superbohater i marzyciel. Po długiej walce z rakiem zmarł w 2018 roku.

Ty też możesz mieć te legendarne sneakersy

By uczcić pamięć Bodeckera, a jednocześnie dwudziestolecie, które obchodzi marka, Nike SB wraz z eBay’em zorganizowały podobną do tej z 2003 roku aukcję charytatywną. Dziesięć par butów z edycji kolekcjonerskiej Nike SB Dunk Low Sandy, nawiązujących do pociętej próbki z 2003 roku, można było wylicytować na eBay’u.
Po aukcjach ten model pojawi się w aplikacji Nike SNKRS 17 grudnia o godzinie 9:00. Buty będą kosztować 549,99 złotych.

REKLAMA
Nike SB Dunk Low Sandy - edycja kolekcjonerska

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA