REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy
  4. Muzyka

Nominowani do Paszportów "Polityki" za rok 2013. Kto tym razem?

Paszport "Polityki" to nagroda tygodnika "Polityka", która przyznawana jest od roku 1993. Mogą ją zdobyć autorzy, tworzący co najmniej w jednej z sześciu kategorii, takich jak: literatura, film, teatr, muzyka poważna, sztuki wizualne i estrada. Od jedenastu lat przyznawane jest także wyróżnienie dla kreatora kultury, czyli osoby wybitnie działającej na rzecz popularyzacji kultury.

04.12.2013
17:08
Nominowani do Paszportów „Polityki” za rok 2013. Kto tym razem?
REKLAMA

Najwięcej emocji budzą zawsze trzy kategorie: film, literatura i muzyka popularna. Zwykle nominowani w tych dziedzinach są bardzo medialni, a co za tym idzie powszechnie znani. Idąc tym tropem i my przybliżymy wam sylwetki tych twórców, zwłaszcza, że jest o nich głośno i w cyfrowym świecie.

REKLAMA

Muzyka popularna

Dawid Podsiadło - niewątpliwie jedna z niewielu osób, którym program typu talent-show przyniósł ogromną popularność i powodzenie. 20 letni chłopak z Zagłębia Dąbrowskiego zawojował polskim światem sceny muzycznej. W tym roku wydał krążek "Comfort and Happiness", który szybko zdobył status platynowej płyty. Piosenka "Powiedz mi, że nie chcesz" przed długi czas utrzymywała się na pierwszym miejscu w TOP na Deezerze (aktualnie jest na 2 miejscu, ponieważ wyparli ją "My Słowianie").

Kuba Ziołek -  w latach 2008 - 2011 grał na gitarze i śpiewał w George Dorn Screams. Popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą przyniosły mu takie projekty jak: Stara Rzeka, Alameda Trio i T'ien Lai. Płyta "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" zespołu Stara Rzeka uplasowała się na 12 miejscu w rankingu Stu najlepszych płyt 2013 według portalu thequietus.com.

Marcin Masecki - niejednokrotnie nominowany do Paszportu "Polityki" zarówno w kategorii muzyka popularna jak i muzyka poważna. W tym roku wydał album z utworami Bacha oraz płytę poświęconą Scarlattiemu.

Film

Tomasz Wasilewski - urodzony w roku 1980 reżyser, odpowiedzialny za takie film jak "Płynące wieżowce", który wygrał konkurs East of the West w Karlowych Warach i otwierał festiwal Tribeca w Nowym Jorku oraz "W sypialni", za który został nominowany do nagrody Złote Lwy.

Dawid Ogrodnik - młody aktor, który zagrał postać Rahima w filmie Leszka Dawida, "Jesteś bogiem". Nominację do Paszportu "Polityki" otrzymał za rolę Mateusza Rosińskiego w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.

Agata Kulesza - aktorka serialowa i filmowa, znana z takich filmów jak "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Została nagrodzona w Gdyni w kategorii Najlepsza aktorka za rolę w filmie "Ida".

Literatura

Małgorzata Rejmer - została nominowana do tegorocznych Paszportów "Polityki" za książkę "Bukareszt. Kurz i krew", która zapewniła jej nagrodę tygodnika "Newsweek".

REKLAMA

Ziemowit Szczerek - autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". W tym roku wydał także "Rzeczpospolitą zwycięską".

Łukasz Orbitowski - nominowany za "Szczęśliwą ziemię". Autor takich książek jak "Widma" czy "Horror show". Łukasza Orbitrowskiego możecie czytać także na stronie Spider'sWeb.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA