REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy /
  4. Muzyka

Nominowani do Paszportów "Polityki" za rok 2013. Kto tym razem?

Paszport "Polityki" to nagroda tygodnika "Polityka", która przyznawana jest od roku 1993. Mogą ją zdobyć autorzy, tworzący co najmniej w jednej z sześciu kategorii, takich jak: literatura, film, teatr, muzyka poważna, sztuki wizualne i estrada. Od jedenastu lat przyznawane jest także wyróżnienie dla kreatora kultury, czyli osoby wybitnie działającej na rzecz popularyzacji kultury.

04.12.2013
17:08
Nominowani do Paszportów „Polityki” za rok 2013. Kto tym razem?
REKLAMA

Najwięcej emocji budzą zawsze trzy kategorie: film, literatura i muzyka popularna. Zwykle nominowani w tych dziedzinach są bardzo medialni, a co za tym idzie powszechnie znani. Idąc tym tropem i my przybliżymy wam sylwetki tych twórców, zwłaszcza, że jest o nich głośno i w cyfrowym świecie.

REKLAMA

Muzyka popularna

Dawid Podsiadło - niewątpliwie jedna z niewielu osób, którym program typu talent-show przyniósł ogromną popularność i powodzenie. 20 letni chłopak z Zagłębia Dąbrowskiego zawojował polskim światem sceny muzycznej. W tym roku wydał krążek "Comfort and Happiness", który szybko zdobył status platynowej płyty. Piosenka "Powiedz mi, że nie chcesz" przed długi czas utrzymywała się na pierwszym miejscu w TOP na Deezerze (aktualnie jest na 2 miejscu, ponieważ wyparli ją "My Słowianie").

Kuba Ziołek -  w latach 2008 - 2011 grał na gitarze i śpiewał w George Dorn Screams. Popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą przyniosły mu takie projekty jak: Stara Rzeka, Alameda Trio i T'ien Lai. Płyta "Cień Chmury Nad Ukrytym Polem" zespołu Stara Rzeka uplasowała się na 12 miejscu w rankingu Stu najlepszych płyt 2013 według portalu thequietus.com.

Marcin Masecki - niejednokrotnie nominowany do Paszportu "Polityki" zarówno w kategorii muzyka popularna jak i muzyka poważna. W tym roku wydał album z utworami Bacha oraz płytę poświęconą Scarlattiemu.

Film

Tomasz Wasilewski - urodzony w roku 1980 reżyser, odpowiedzialny za takie film jak "Płynące wieżowce", który wygrał konkurs East of the West w Karlowych Warach i otwierał festiwal Tribeca w Nowym Jorku oraz "W sypialni", za który został nominowany do nagrody Złote Lwy.

Dawid Ogrodnik - młody aktor, który zagrał postać Rahima w filmie Leszka Dawida, "Jesteś bogiem". Nominację do Paszportu "Polityki" otrzymał za rolę Mateusza Rosińskiego w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.

Agata Kulesza - aktorka serialowa i filmowa, znana z takich filmów jak "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Została nagrodzona w Gdyni w kategorii Najlepsza aktorka za rolę w filmie "Ida".

Literatura

Małgorzata Rejmer - została nominowana do tegorocznych Paszportów "Polityki" za książkę "Bukareszt. Kurz i krew", która zapewniła jej nagrodę tygodnika "Newsweek".

REKLAMA

Ziemowit Szczerek - autor książki "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". W tym roku wydał także "Rzeczpospolitą zwycięską".

Łukasz Orbitowski - nominowany za "Szczęśliwą ziemię". Autor takich książek jak "Widma" czy "Horror show". Łukasza Orbitrowskiego możecie czytać także na stronie Spider'sWeb.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA