REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Pisarze fantasy opublikowali list otwarty w obronie Komudy. Podpisali go m.in. Ziemkiewicz, Piekara i Dukaj

Na początku lipca „Nowa Fantastyka” musiała zmierzyć się z szeregiem krytycznych opinii za opublikowanie jawnie homofobicznego tekstu Jacka Komudy. Redakcja pisma przeprosiła i złożyła samokrytykę. To zdenerwowało jednak część środowiska literackiego, które napisało w tej sprawie list otwarty. Podpisali się pod nim m.in. Rafał Ziemkiewicz, Jacek Dukaj i Andrzej Pilipiuk.

05.08.2020
13:47
nowa fantastyka list otwarty
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Polscy fani fantasy, kupując lipcowy numer czasopisma „Nowa Fantastyka”, nie spodziewali się raczej, że oto stoją przed jedną z największych afer i środowiskowych dyskusji ostatnich lat. Winowajcą całego zamieszania było opowiadanie „Dalian, będziesz poćwiartowany” autorstwa Jacka Komudy. W zamierzeniu satyryczny tekst pokazywał osoby homoseksualne przez pryzmat ohydnych stereotypów i przekłamań dalece wykraczających poza granice szacunku do drugiego człowieka (więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ).

Część czytelników i wielu pisarzy otwarcie skrytykowało „Nową Fantastykę” za dobór takiego tekstu, a redakcja pisma niedługo później wyraziła samokrytykę i przeprosiła za zaistnienie takiej sytuacji. Obiecała też, że w przyszłości będzie zwracała większą uwagę na polityczny kontekst publikowanych opowiadań. Wydawało się, że na tym cała afera powoli się zakończy. Miesiąc po tych wydarzeniach publiczne wsparcie dla Jacka Komudy wyraziło jednak pokaźne grono pisarzy fantastyki.

List otwarty w obronie autora i wolności słowa podpisali m.in. Jacek Dukaj, Rafał Ziemkiewicz, Maja Lidia Kossakowska i Jacek Piekara.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa w ostatnich tygodniach, bo na Zachodzie przeciwko cenzurze i poprawności politycznej protestowali J.K. Rowling, Margaret Atwood, Salman Rushdie oraz 150 innych postaci z literackiego światka. Trudno nie zauważyć natomiast, że w Polsce kontekst jest mimo wszystko inny. Mowa bowiem o utworze, w którym zrównuje się homoseksualizm i pedofilię, czemu sprzeciwia się choćby Światowa Organizacja Zdrowia. Nie był to zresztą pierwszy homofobiczny tekst Jacka Komudy.

Nie przeszkodziło to jednak w podpisaniu się pod listem tak znanym postaciom polskiego fantasy jak Tomasz Kołodziejczak, Wojciech Szyda (opowiadania obu twórców pojawiły się w lipcowym numerze „Nowej Fantastyki”), Andrzej Pilipiuk, Jacek Piekara, Rafał Ziemkiewicz, Maja Lidia Kossakowska czy Jacek Dukaj. Część odbiorców wątpi w autentyczność wszystkich podpisów, ale na razie ze strony żadnej z wymienionych osób nie padło oficjalne dementi. Na profilu Konrada Lewandowskiego, który również wsparł akcję, rozpętała się natomiast prawdziwa burza w komentarzach między zwolennikami i przeciwnikami listu. Można być pewnym, że to jeszcze nie koniec całej sprawy.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA