REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Co słychać? Nowości muzyczne, których nie możesz przegapić

Czego posłuchać? Co nowego w muzyce? W drugi weekend października tradycyjnie przyglądamy się najciekawszym muzycznym premierom ostatnich dni.

10.10.2021
17:00
nowości muzyczne james blake muzyczne premiery nowości płyty trivium
REKLAMA

Jakich płyt warto posłuchać w tym tygodniu? Jakie nowe premiery muzyczne trzeba znać? Podpowiadamy, czego posłuchać w ten weekend.

W ostatnich tygodniach dużo działo się na polskim rynku muzycznym - pisaliśmy przede wszystkim o głośnych premierach płyt rodzimych artystów, jednak tym razem w okolicy zrobiło się nieco ciszej (co nie znaczy, ze całkiem cicho!), a nasze oczy (czy raczej: uszy) skierowały się też ku Zachodowi. Jak co weekend sprawdzamy najciekawsze płytowe premiery ostatnich dni.

REKLAMA

Premiery tygodnia - muzyka:

James Blake - Friends That Break Your Heart

Pierwszy pełnowymiarowy album studyjny Blake'a od trzech lat. Zdaniem muzyka jest to koncept album, którego utwory skupiają się na kwestiach wewnętrznych, mocno osobistych - jak "Say What You Will", który opowiada o pogodzeniu się z samym sobą. Z tym, z kim jesteś i w jakim miejscu życia się znajdujesz, bez oglądania się na innych. Blake to nagrodzony Grammy wokalista, songwriter producent i multi-instrumentalista, który wie co robi i za każdym razem dostarcza słuchaczom jakościowe wydawnictwa. Współpracował z największymi gwiazdami współczesnej sceny muzycznej i odpowiada za ogrom znakomitych produkcji. Fajnie, że w końcu - po lekkim opóźnieniu premiery - znowu możemy go posłuchać.

Przyłu - Przyjaciele czekają w domu

To już trzeci studyjny album Przyłuca - kiedy to zleciało?! Żaden już z niego świeżak, przeciwnie - to gracz o stabilnej pozycji. Najnowszy krążek to prawdopodobnie najbardziej osobisty materiał w jego dorobku. Zgadzam się z zapowiedziami, że siłą płyty jest absolutna autentyczność - Przyłu chyba nigdy wcześniej nie był tak otwarty i szczery, co więcej, doskonale odnajduje się w tej formie. Potrafi być też autokrytyczny i autoironiczny, a całość - ekspresyjna, można powiedzieć: życiowa - doskonale współgra z tym nowym obliczem artysty. Słuchać!

Nowości muzyczne

Katatonia - Mnemosynean

To dość ważny krążek dla Katatonii, czyli zespołu będącego jednym z pionierów doom metailu. "Mnemosynean" upamiętnia 30 lat od powstania tej enigmatycznej i urzekającej dźwiękowo formacji, której mroczny rock/prog nawet teraz przewierca mózgi i zaraża dusze słuchaczy dziwaczną melancholią. Nowa płyta zawiera obszerną kolekcję wszystkich rarytasów i stron B Katatonii, w tym utwory z wielu EP-ek zespołu, niepublikowane utwory, limitowane bonusy z edycji specjalnych, covery, a także serię wspólnych remiksów. Podróż „Mnemosynean” obejmuje przesiąknięty gotykiem eksperymentalny epos „Scarlet Heavens” nagrany w 1994 roku, aż do utworów nagranych podczas sesji do „The Fall of Hearts” z 2016 roku.

Trivium - In The Court Of The Dragon

REKLAMA

W mojej podświadomości Trivium wciąż funkcjonował jako stosunkowo młody zespół, tymczasem zdałem sobie właśnie sprawę, że formacja gra już od ponad dwóch dekad, a teraz wypuściła swój dziewiąty album studyjny. Trivium słynie przede wszystkim ze swoich koncertów (dają ich naprawdę dużo, a do tego dbają o ich jakość - swego czasu jeden z prestiżowych brytyjskich metalowych magazynów uznał grupę za najlepiej koncertujący band), a w ostatnim czasie nie każe długo czekać słuchaczom na nowe utwory. Premiery ostatnich krążków dzieli przecież od siebie rok! I dobrze, zwłaszcza, że nowa płyta brzmi świetnie i zawiera mnóstwo ciekawych historii, które twórcy zdecydowali się opowiedzieć. Jest tu więc dużo poczucia przytłoczenia, ale i woli walki. Dziesięć nowych kawałków gwarantuje rollercoaster atmosfer i emocji, przeważnie jednak zaraża energią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA