REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

A jednak jest polski akcent w tegorocznych Oscarach – Dariusz Wolski z szansą na prestiżową statuetkę

Na listę nominowanych do Oscara filmów nie trafił wystawiony przez Czechy, wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland „Szarlatan”. Polscy widzowie jednak i tak będą mieli komu kibicować. Do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej został nominowany Dariusz Wolski.

15.03.2021
14:12
Oscary 2021. Dariusz Wolski nominowany za film Nowiny ze świata
REKLAMA
REKLAMA

64-letni Dariusz Wolski urodził się w Warszawie i studiował na łódzkiej Filmowce. Rzucił ją po trzech latach i przeprowadził się do USA. Obecnie mieszka w Los Angeles i jest w gronie najbardziej uznanych artystów Hollywoodu. W Mieście Aniołów zaczynał od kręcenia teledysków. Za klipy do piosenek Aerosmith (Janie's Got a Gun), Eminema (Stan) i Suzanne Vegi (Luka) dostał nominacje do nagrody MTV Video Music Award. Później rozpoczął karierę na dużym ekranie i współpracę z najlepszymi reżyserami. Ma na koncie zdjęcia do takich filmów jak m.in. „Kruk”, „Fan”, „Prometeusz”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Marsjanin” i serii „Piraci z Karaibów”.

Wolski od 2004 roku jest członkiem przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej, a teraz sam ma okazję zdobyć nagrodę.

Jest nominowany za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” (film z Tomem Hanksem możemy obejrzeć na Netfliksie). O statuetkę w jednej z najważniejszych kategorii konkuruje z Joshuą Jamesem Richardsem („Nomadland”), Erikiem Messerschmidtem („Mank"), Phedonem Papamichaelą („Proces Siódemki z Chicago”) i Seanem Bobbittem („Judas And The Black Messiah”).

REKLAMA

Laureatów 93. gali wręczenia Oscarów poznamy 25 kwietnia. Pełną listę nominowanych znajdziecie pod tym linkiem. Dodajmy, że dzień przed ceremonią będzie miała miejsce gala anty-nagród, w której aż sześć nominacji zdobył polski film „365 dni”.

*zdjęcie główne:  kadr z YouTube / Mulderville

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA