REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Akademia Filmowa podjęła jedyną słuszną decyzję. Oscary 2021 przesunięte na kwiecień

Pandemia koronawirusa dała ostro się we znaki całemu światowemu przemysłowi filmowemu. Kolejne głośne produkcje filmowe zmieniają daty premiery na późniejszą, a wiele następnych nadal nie ma pewności, kiedy wróci na plan. Wobec wszystkich tych trudności Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęła decyzję o przesunięciu ceremonii rozdania Oscarów.

16.06.2020
10:11
oscary 2021 kiedy
REKLAMA
REKLAMA

Najlepiej o trudnej sytuacji na globalnym rynku produkcji filmowych świadczy niedawna zmiana strategii wytwórni Warner Bros. Do niedawna wydawało się, że to właśnie jej szefowie najbardziej wierzą w stosunkowo szybki powrót kin do normalnej działalności. Wczesne daty produkcji nadchodzących hitów od Warnera miały pomóc w wykorzystaniu obaw konkurencji i osiągnięciu lepszych wyników w box office. Ambitne plany studia spaliły jednak na panewce i dlatego takie filmy jak „Tenet”, „Wonder Woman 1984” czy „Godzilla kontra King Kong” otrzymały właśnie nowe daty premiery.

Podobnych przesunięć jest na całym świecie jeszcze więcej, a do tego od kilku miesięcy niemożliwe jest organizowanie zwyczajowych festiwali filmowych, na których przedstawiano rozmaite nowości. Dlatego obecny rozkład premier na resztę 2020 roku jest niezwykle ubogi. A skoro tak, to nieszczególnie było z czego wybierać produkcje godne otrzymania najważniejszej filmowej statuetki.

Właśnie dlatego Amerykańska Akademia Filmowa odwołała zapowiedzianą na 28 lutego ceremonię rozdania swoich nagród. Oscary 2021 odbędą się w innym terminie.

We wspólnym oświadczeniu prezydent i szef zarządu Akademii poinformowali, że zmiana daty ma na celu pomoc filmowcom i zapewnienie im większej elastyczności. Najzwyczajniej w świecie nikt nie miał zamiaru karać produkcji, którym do tej pory nie udało się trafić na rynek. Nie wspominając o tym, że gala rozdania Oscarów z zaledwie garstką nominowanych filmów nie miałaby większego sensu.

REKLAMA

Jak informuje portal Variety, decyzja Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej została przyjęta pozytywnie przez środowisko. Filmy chcące powalczyć o Oscary nie muszą już szaleńczo przyśpieszać post-produkcji, żeby wyrobić się przed datą 31 grudnia. Po najnowszych zmianach wystarczy, że ich film zadebiutuje w kinach najpóźniej do 28 lutego. Nominacje poznamy z kolei 15 marca. Bardzo możliwe, że ta decyzja pozytywnie wpłynie też na inne filmowe nagrody, które dzięki Oscarom mają swego rodzaju kotwicę, wokół której mogą się gromadzić. Brytyjska Akademia już ogłosiła, że ceremonia rozdania nagród BAFTA 2021 odbędzie się dwa tygodnie przed amerykańską uroczystością.

Nowa data rozdania Oscarów została zaś wyznaczona na 25 kwietnia 2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA