REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Papcio Chmiel otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego

Order Orła Białego to najwyższe państwowe odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP za znamienite zasługi cywilne i wojskowe. Na liście uhonorowanych w ten sposób obywateli nie brakuje ludzi kultury, a właśnie dołączył do nich ojciec polskiego komiksu Henryk Jerzy Chmielewski. Andrzej Duda oficjalnie ogłosił tę decyzję za pomocą mediów społecznościowych.

10.02.2021
17:30
papcio chmiel order orła białego
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Order Orła Białego przyznawany jest już od XVIII wieku, a w ciągu ponad trzystu lat istnienia wyróżnione zostały nim wybitne postaci z polskiej historii oraz najwyższej rangi przedstawiciele państw obcych. W ostatnich latach odznaczono w ten sposób m.in. Zofię Romaszewską, Zofię Posmycz, Wojciech Roszkowskiego, Franciszka Pieczkę, Adama Bujaka czy Wincentego Kućmę. Do tej listy decyzją prezydenta Andrzeja Dudy pośmiertnie dołączył właśnie Henryk Jerzy Chmielewski.

Polski rysownik i autor komiksów znany swoim czytelnikom jako Papcio Chmiel zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia bieżącego roku w wieku 97 lat. Śmierć Chmielewskiego odbiła się na tysiącach Polaków, którzy wychowywali się na jego najsłynniejszej serii „Tytus, Romek i A'Tomek”. Wśród osób publicznych żegnających dawnego idola znalazł się również prezydent, dlatego podjęta przez niego dzisiaj decyzja nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem.

Papcio Chmiel – Mistrz, który narysował naszą wyobraźnię” z takimi słowami Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Order Orła Białego słynnemu rysownikowi.

REKLAMA

Pierwsze reakcje na decyzje głowy państwa są pozytywne, choć nie brakuje głosów, że Papcio Chmiel powinien był otrzymać najwyższe odznaczenie za życia. Warto natomiast zaznaczyć, że Henryk Jerzy Chmielewski miał na swoich koncie również wiele innych prestiżowych nagród i wyróżnień. Chodzi m.in. o Order Uśmiechu, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy nagrodę „Zasłużony dla komiksu polskiego”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA