REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Paragraf 22” z pierwszym zwiastunem i datą premiery. Jest zabawnie, ale nie czuć magii oryginału

W historii amerykańskiej literatury niewiele jest tak zabawnych i absurdalnych powieści jak „Paragraf 22”. Długo wydawało się, że stylu książki Josepha Hellera nikt nie zdoła oddać w ekranizacji. Próbę znalezienia klucza do adaptacji podjęli jednak Hulu i George Clooney. Dzięki pierwszemu zwiastunowi w końcu widzimy efekty ich starań.

12.02.2019
10:17
paragraf 22 zwiastun
REKLAMA
REKLAMA

„Paragraf 22” opowiada o grupie amerykańskich lotników stacjonujących we Włoszech podczas II wojny światowej. Nie jest to jednak bohaterska historia o poświęceniu i patriotyzmie w hollywoodzkim stylu. Joseph Heller w swojej powieści ukazuje wszystkie absurdy i dziwactwa wojny. Symbolicznym podsumowaniem wizji pisarza jest tytułowy paragraf, według którego zwolnienie z lotów bojowych otrzymują jedynie ludzie chorzy umysłowo. Problem w tym, że tylko tacy decydują się wyruszać w bój, co tworzy absolutnie cyniczny paradoks.

Powieść zyskała sławę na całym świecie, a termin „paragraf 22” wszedł na stałe do języka. Czy podobną sławę zyska produkcja Hulu? Prace nad serialowym „Paragrafem 22” trwały od ponad roku. Szybko okazało się, że amerykańska platforma VOD ma zamiar zaangażować do projektu niezwykle silną obsadę aktorsko-reżyserską. W mini-serii wystąpią m.in. Hugh Laurie, Kyle Chandler, Christopher Abbott oraz George Clooney. Ten ostatni pełni także rolę producenta wykonawczego i wyreżyseruje część odcinków.

Paragraf 22 zwiastun - kiedy premiera?

REKLAMA

Premierowy trailer produkcji skupia się przede wszystkim na zarysowaniu wojskowej otoczki dzieła i pokazaniu pierwszych przebłysków absurdalnego humoru. Na ekranie nie brakuje wizualnych smaczków. Hulu pokazało zresztą przy okazji „Opowieści podręcznej”, że potrafi w piękny sposób ekranizować prozę. Pod pewnymi względami „Paragraf 22” przypomina jednak też inne komedie wyreżyserowane przez Clooneya („Miłosne gierki” i „Suborbicon”). Wydaje się więc, że dzieło Hulu może nie być dokładną adaptacją, choć część scen od razu obudzi wspomnienia fanów książki.

Serial będzie liczyć sześć odcinków, a na platformie Hulu zadebiutuje już 17 maja. Na ten moment nie wiadomo, czy produkcja będzie dostępna na którymś z polskich serwisów VOD. Trudno jednak uwierzyć, by nikt nie wyraził zainteresowania produkcją w gwiazdorskiej obsadzie. Podobnie zresztą jak 3. sezonem „Opowieści podręcznej”, którego data premiery została wczoraj ujawniona.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA