REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Muzyka /
  4. Dzieje się

Polski kandydat do Oscara z Europejską Nagrodą Filmową

Wielki sukces polskiego kompozytora. Paweł Mykietyn został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej za muzykę do filmu "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Gala wręczenia statuetek odbędzie się już 10 grudnia w islandzkim Reykjaviku.

25.11.2022
10:05
Kadr z filmu IO
REKLAMA

Polski kompozytor Paweł Mykietyn został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej. Jak poinformowała Europejska Akademia Filmowa Mykietyn został doceniony za muzykę do filmu "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film wciąż może zapewnić polskiemu reżyserowi statuetkę za najlepszą reżyserię. O tę statuetkę ubiegają się m.in. Ruben Ostlund za film "W trójkącie", Lukas Dhont za "Blisko" oraz Marie Kreutzer za "W gorsecie". Gala wręczenia nagród obędzie się 10 grudnia w islandzkim Reykjaviku.

REKLAMA

Paweł Mykietyn nagrodzony za muzykę do "IO". Film jest polskim kandydatem do Oscara

Warto podkreślić, że "IO" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Światowa premiera produkcji odbyła się w maju tego roku podczas konkursu głównego festiwalu w Cannes. Film polskiego reżysera uhonorowany został nagrodą jury.

Tytułowym bohaterem "IO" jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra. Film Skolimowskiego nawiązuje do filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona, który jest zaliczany do klasyki kina francuskiego.

REKLAMA

Kim jest Paweł Mykietyn?

Z kolei Paweł Mykietyn, autor muzyki do "IO", jest nagradzanym kompozytorem oraz klarnecistą. Komponował m.in. na zamówienie wielu festiwali i instytucji, m.in. "Warszawskiej Jesieni", Polskiego Radia, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Od 2008 roku jest kierownikiem warszawskiego Nowego Teatru.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA