REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Sophia Loren zagra w filmie Jerzego Skolimowskiego. O czym będzie „Baltazar”?

Sophia Loren udowadnia, że dla prawdziwej ikony kina wiek ma drugorzędne znaczenie. Niedawno gwiazdę mogliśmy oglądać w filmie Netfliksa „Życie przed sobą”, a już niebawem aktorkę zobaczymy także w nowym tytule polskiego reżysera.

15.12.2020
13:17
sophia loren Baltazar jerzy skolimowski
REKLAMA
REKLAMA

Dobiegająca 90-tki Sophia Loren bynajmniej nie wybiera się z powrotem na aktorską emeryturę — niedawno Netflix pokazał głośny film „Życie przed sobą” z gwiazdą w obsadzie (to była jej pierwsza rola po 11 latach przerwy w karierze; gwiazda wciela się w nim w Żydówkę Rosę, która przyjmuje pod swoje skrzydła muzułmańskiego chłopca o imieniu Momo), a już niebawem aktorka wystąpi w nowym obrazie Jerzego Skolimowskiego. O czym będzie opowiadać film „Baltazar”?

86-letnia Loren faktycznie ma życie przed sobą

„Baltazar”: co wiemy o nowym filmie polskiego reżysera?

„Baltazar” to roboczy tytuł najnowszego obrazu Jerzego Skolimowskiego, który ma być nową interpretacją klasyki francuskiego kina pt. „Na los szczęścia, Baltazarze". Oryginał został wyreżyserowany przez Roberta Bressona („Dziennik wiejskiego proboszcza", „Kieszonkowiec”) w 1966 roku i jest, jak podkreśla sam Skolimowski, „jedynym filmem, na którym się wzruszył” polski filmowiec.

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji obraz Bressona został zainspirowany powieścią Fiodora Dostojewskiego pt. „Idiota” i opowiada o niezwykłej więzi łączącej tytułowego osiołka Baltazara z jego właścicielką Marią (w oryginale z 1966 roku zagrała ją Anne Wiazemsky). Zarówno zwierzę, jak i jego opiekunka muszą zmierzyć się z licznymi wyzwaniami i stawić czoło cierpieniu.

To jeden z najokrutniejszych filmów o świecie, o złym świecie. Ale jest w tym filmie czystość i wiara w człowieka pomimo wszystko

— pisali o filmie francuscy krytycy.

Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie

— czytamy z kolei na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego w opisie filmu Skolimowskiego.

Kiedy premiera wspólnego dzieła Loren i Skolimowskiego?

Na razie nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących filmowej reinterpretacji „Baltazara”, ani tym bardziej daty premiery. Wiemy natomiast, że oprócz wsparcia ze strony wspomnianego Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, nowe dzieło Jerzego Skolimowskiego, nowa produkcja Jerzego Skolimowskiego uzyskała również dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 3 ml zł.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Kadr z filmu „Życie przed sobą”/Netflix

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA