REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

W 5. sezonie „Peaky Blinders” Tommy będzie walczyć z politykami prawicy i samym sobą. Co wiemy o nowej serii?

„Peaky Blinders” to jeden z najlepszy i najpopularniejszych seriali BBC. Brytyjska produkcja wkrótce powróci z nowymi odcinkami, które złożą się na 5. sezon. Dlatego fani otrzymali premierowy zwiastun dzieła z Cillianem Murphym w roli głównej. Co do tej pory wydarzyło się w „Peaky Blinders” i czego możemy się spodziewać po nowej serii?

31.07.2019
11:43
peaky blinders sezon 5
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga na spoilery!

Stacja BBC zawsze miała smykałkę do tworzenia produkcji opartych na faktach. Przy okazji „Peaky Blinders” okazało się, że co najmniej równie dobrze idzie im też mieszanie realnych wydarzeń z fikcyjną historią gangsterskiej rodziny Shelby. Akcja serialu stworzonego przez Stevena Knighta toczy się w Birmingham na początku XX wieku. A dokładniej mówiąc, zaczyna tuż po zakończeniu I wojny światowej i trwa aż do maja 1926 roku, gdy kończy się 4. sezon. Gang zwany Peaky Blinders w rzeczywistości naprawdę istniał w tym mieście, ale w rzeczywistości działał w dwóch wcześniejszych dekadach. Wyróżnił się jednak ze względu na charakterystyczne ubrania, styl działania i fakt, że jego członkowie wywodzili się głównie z młodych mężczyzn bez pracy.

Część z tych elementów zostało wykorzystanych w serialu BBC. Koncentruje się on jednak na działaniach Tommy'ego Shelby'ego (Cillian Murphy) i pozostałych członkach jego gangu. W pierwszych dwóch sezonach produkcji widzowie mogli śledzić rozwój kryminalnej działalności bohaterów, ich rywalizację z innymi grupami przestępczymi oraz inspektorem Chesterem Campbellem, który zostaje wysłany do Birmingham przez Winstona Churchilla.

Z czasem produkcja zaczęła coraz mocniej poszerzać spektrum swoich zainteresowań i przeszła od serialu stricte kryminalnego bardziej w stronę opowieści o władzy we wszystkich jej postaciach. Znalazło to swoją kulminację w finale 4. sezonu, gdy Tommy dzięki pokonaniu wrogiej mafii oraz wykorzystaniu kontaktów politycznych decyduje się kandydować do parlamentu.

W 5. serii widzowie zobaczą, że pomimo udanej kampanii los nie oszczędza Tommy'ego.

Akcja nowych odcinków będzie toczyć na początku lat 30., w samym środku globalnego kryzysu finansowego. Krach ekonomiczny jeszcze mocniej wpłynął na rozwój skrajnych ruchów politycznych, w które wciągnięty zostanie protagonista „Peaky Blinders”. Do nowego członka parlamentu zgłosi się charyzmatyczny i niebezpieczny polityk skrajnej prawicy, Oswald Mosley. To autentyczna postać i lider brytyjskich faszystów w latach 30. i 40. Podczas nagrania jednego z odcinków podcastu Obsessed with Peaky Blinders twórca serialu, Steven Knight przyznał, że Mosley będzie trudnym rywalem dla Shelby'ego. Od decyzji Tommy'ego będzie zresztą zależeć, czy zrehabilituje się w oczach widzów po wszystkim, co do tej pory zrobił.

REKLAMA

Oprócz Cilliana Murphy'ego w 5. sezonie powrócą również inni aktorzy wcielający się we wciąż pozostających przy życiu członków gangsterskiej rodziny. Jak pokazuje zwiastun nowych odcinków, część z nich będzie niezadowolona z decyzji szefa. Co mocno nawiązuje do drugiego ważnego wątku zbliżających się odcinków, czyli życia wewnętrznego Tommy'ego. Bohater wciąż ma dążyć do zdobycia większej władzy, ale gdzieś w tle mają zostać położona podbudowa pod jego zapowiedzianą na przyszłość przemianę. Oprócz tego nie zabraknie również charakterystycznej dla serii akcji nakręconej w niezwykle zjawiskowy sposób. Według zapowiedzi twórców mamy mieć do czynienia z najlepszym sezonem do tej pory. Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się, jak podkreśla trailer, już wkrótce.

Dokładna data premiery 5. sezonu „Peaky Blinders” nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA