REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Ze Śródziemia pod Verdun. Peter Jackson kręci dokument o I wojnie światowej

Reżyser Władcy Pierścieni i Hobbita pracuje nad nowym dziełem. Tym razem Jackson stworzy film dokumentalny o wydarzeniach z I wojny światowej. Tematem mają być losy żołnierzy walczących w tym konflikcie.

22.01.2018
22:08
Peter Jackson dokument I wojna światowa
REKLAMA
REKLAMA

Przedstawianie wielkich bitew to dla tego twórcy nie pierwszyzna. Epickie batalie były głównym elementem Dwóch wież, Powrotu króla czy Bitwy Pięciu Armii. Jednak tym razem temat jest dużo poważniejszy. Nie ma fikcyjnego konfliktu orków, elfów i krasnoludów; są za to prawdziwe walki Brytyjczyków, Francuzów czy Niemców.

Peter Jackson przeniesie na ekran realia frontów I wojny światowej.

Celem filmu ma być przede wszystkim ukazanie historii zwykłych żołnierzy. Dlatego cały obraz składać się będzie wyłącznie z archiwalnych materiałów z tamtej epoki, znajdujących się w posiadaniu BBC i londyńskiego Imperial War Museum. To właśnie ten ośrodek zlecił powstanie produkcji, za którą odpowiada należące do Jacksona studio WingNut Films. Klatki zostaną ręcznie pokolorowane i odrestaurowane przy użyciu najbardziej nowoczesnych technologii. Po tym opisie można wnioskować, że będzie to coś w rodzaju Powstania Warszawskiego. Z tą różnicą, że dokument Jacksona ma być dostępny także w 3D.

Film powstaje w ramach programu 14-18 NOW, zainicjowanego w Wielkiej Brytanii w celu obchodów upamiętnienia I wojny światowej.  Swoją premierę ma mieć jesienią na BFI London Film Festival. Następnie dokument trafi do szerokiej dystrybucji. Kopię otrzymają także wszystkie szkoły średnie w Wielkiej Brytanii.

To nie jedyny projekt Jacksona, który opowiada o wojnie.

REKLAMA

Reżyser jest w posiadaniu praw do remake’u Nocnego nalotu z 1955 roku. Film opowiada o Operacji Chastise, mającej miejsce w maju 1943 roku. Wówczas to 617 Dywizjon Bombowy RAF-u otrzymał zadanie zniszczenia za pomocą „skaczących bomb” zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry. Na razie jednak nie rozpoczęto żadnych prac nad tym tytułem.

Także w tym roku do kin trafi film Mortal Engines. Jest to pierwsza część serii sci-fi, osadzonej w postapokaliptycznym świecie ruchomych miast. Premierę zaplanowano na 14 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA