REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Reżyser „Cichej nocy” zrobi film „Zdradzeni” o Nangar Khel i skandalu w polskiej armii

W 2007 roku miało miejsce jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w historii działań polskiego wojska. Słynny incydent w wiosce Nangar Khel wkrótce trafi na ekrany kin w fabularnej formie. Za reżyserię filmu „Nangar Khel – Zdradzeni” odpowiedzialny będzie Piotr Domalewski, a za materiał do scenariusza posłuży reportaż Edyty Żemły.

26.10.2020
11:04
piotr domalewski zdradzeni
REKLAMA
REKLAMA

Do wydarzeń w afgańskiej wiosce Nangar Khel (Nangar Chel) doszło 16 sierpnia 2007 roku. Grupa polskich żołnierzy stacjonujących w mieście Wazacha przeprowadziła ostrzał budynków wielkokalibrowym karabinem maszynowym oraz granatami moździerzowymi rzekomo w odpowiedzi na wcześniejsze ostrzelanie przez napastników. W wyniku tamtych działań śmierć poniosło sześcioro cywili, a trójka kolejnych została ciężko ranna. Wśród ofiar znajdowały się kobiety i dzieci.

Skandal szeroko relacjonowały media, ponieważ w jego wyniku odbył się w Polsce pierwszy od II wojny światowej i okresu tuż po niej proces w sprawie zbrodni wojennej. Po wieloletnim procesie i wyrokach wydawanych przez sądy kolejnych instancji nie znaleziono jednak wystarczających dowodów na poparcie tezy o popełnieniu tego czynu. Tylko trójka oskarżonych otrzymała wyroki w zawieszeniu. Nie wyjaśniło to zresztą wszystkich kontrowersji związanych z Nangar Khel, co wykorzystała Edyta Zemła w swoim reportażu „Zdradzeni” idącym w stronę tezy, że to politycy (a nie żołnierze) splamili wtedy honor polskiej armii.

Książka posłuży jako materiał bazowy filmu „Nangar Khel – Zdradzeni” w reżyserii Piotra Domalewskiego.

piotr domalewski zdradzeni class="wp-image-456271"
Foto: Okładka książki Zdradzeni/Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Jak podaje portal Variety, tytuł produkcji jest jeszcze roboczy, ale na temat produkcji wiadomo już całkiem sporo. Będzie to kolejny filmowy projekt reżysera znanego przede wszystkim dzięki pełnometrażowemu debiutowi zatytułowanemu „Cicha noc”, który zgarnął większość Orłów podczas gali w 2018 roku. Rolę producenta filmu będzie pełnić Leszek Bodzak („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina”), a Żemła weźmie udział w pracach jako konsultantka.

REKLAMA

Na „Nangar Khel – Zdradzeni” przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Piotr Domalewski jest obecnie zajęty montażem serialu „Sexify” robionego dla Netfliksa i współreżyserowanego wraz z Kaliną Alabrudzińską, a także promocją nowego filmu pt. „Jak najdalej stąd”. Produkcja opowiada o młodej dziewczynie, która leci do Irlandii, by odebrać ciało zmarłego na budowie ojca i sprowadzić je do Polski.

„Jak najdalej stąd” jest obecnie grany w wybranych polskich kinach. „Nangar Khel – Zdradzeni” nie ma oficjalnej daty premiery.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA