REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Płyty tygodnia - tych muzycznych nowości nie możecie przegapić

Wśród przesłuchanych przeze mnie muzycznych nowości minionego tygodnia znalazło się kilka perełek. Sprawdźcie moje ulubione płyty tygodnia.

10.11.2018
12:41
płyty tygodnia
REKLAMA
REKLAMA

Wszystkie miały premierę w piątek 9.11, każda z nich reprezentuje całkiem inny gatunek muzyczny.

Najciekawsze płyty tygodnia:

Tęskno - Mi

Zastanawiałam się od jakiegoś czasu, czy projekt tak delikatny i liryczny, jak Tęskno, ma szansę przebić się do świadomości szerszego kręgu odbiorców. Wygląda na to, że wszystko jest na dobrej drodze. Panie Hania Raniszewska i Joanna Longić debiutują z albumem długogrającym zatytułowanym Mi w polskim oddziale międzynarodowej wytwórni PIAS - całkiem dużego gracza w branży. Potencjalna trampolina zatem jest. Jak zostanie to dalej wykorzystane - czas pokaże.

Choć muzyka Tęskno opiera się w dużej mierze na brzmieniach akustycznych, moim ulubieńcem z debiutanckiej płyty jest kawałek podparty elektronicznym tłem - Razem. Kompozycje zawarte na Mi składają się z bardzo intymnych tekstów. Subtelność podkreślana jest dodatkowo dźwiękami smyczków i delikatnymi klawiszowymi pasażami.

wyd. [PIAS] Poland and Eastern Europe, 7/10

Little Dragon - Lover Chanting (EP)

Zamiast słuchać nowej płyty Imagine Dragons, lepiej sięgnąć po EP-kę Little Dragon. W środku niestety tylko trzy utwory premierowe. To pierwsze wydawnictwo szwedzkiej grupy w londyńskiej wytwórni Ninja Tune, wśród fanów muzyki elektronicznej uznawanej za kultową.

Ciepły, taneczny kawałek tytułowy ujmuje melodią i głosem wokalistki Yukimi Nagano. Little Dragon łączą w swojej muzyce synth-pop z motywami kojarzącymi się z trip hopem. EP-ka Lover Chanting to jednak nieco inna bajka - bardziej taneczna, momentami egzotyczna i pełna vibe’u mini kolekcja.

wyd. Ninja Tune, 6/10

Lapalux - ABOVE_BETWEEN_BELOW (EP)

Stuart Howard, aka Lapalux, znany mi był do tej pory głównie jako twórca glitchowym kawałków, muzyki downtempo i ciepłych kompozycji z głębokim wokalem. Takie rzeczy pojawiały się na jego trzech albumach długogrających - Nostalchic, Lustmore i Ruinism. A tu proszę - Lapalux interesuje się ambientem.

EP-ka ABOVE_BETWEEN_BELOW została wydana w formie cyfrowej oraz na kasecie przez wytwórnię Brainfeeder. W środku trzy nowe kompozycje, będące wynikiem zapętlania i mieszania dźwięków na 4- ścieżkowym magnetofonie. Miłe to i kojące.

wyd. Brainfeeder, 7/10

J Mascis - Elastic Days

J Mascis w pamięci potomnych zapisze się przede wszystkim jako trzon alernatywnego rockowego zespołu Dinosaur Jr. Tymczasem na świecie pojawił się jego trzeci już solowy album, zatytułowany Elastic Days.

Akustyczne gitary mieszają się tu z beachboysową piosenkowością. Niewesołe konstatacje dojrzałego muzyka z obserwacjami dotyczącymi aktualnej rzeczywistości. Folkowe piosenki, wykończone nostalgicznymi gitarowymi melodiami, z nieco bardziej przebojowymi kompozycjami, takimi jak I Went Dust czy energiczny Cut Stranger. A wszędzie słychać doskonałe rzemiosło Josepha Donalda Mascisa.

REKLAMA

wyd. Sub Pop, 7/10

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA