REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Seriale

Polskie nowości serialowe w wiosennej ramówce. Będzie co oglądać?

Nie ma się co oszukiwać - w zdecydowanej większości polskie seriale nawet nie zbliżają się poziomem do choćby przeciętnych produkcji amerykańskich czy brytyjskich. Brakuje w nich nowych pomysłów, świeżego podejścia, oryginalnych postaci i wielu, wielu innych rzeczy, a nade wszystko - sensownego budżetu. 

18.02.2015
15:50
Polskie nowości serialowe w wiosennej ramówce. Będzie co oglądać?
REKLAMA
REKLAMA

Nie znaczy to wcale, że wszystkie rodzime seriale są z gruntu nieudane, przeciwnie - niektóre z nich dają się oglądać i to nawet z przyjemnością, a od czasu do czasu trafia się prawdziwa perełka, jak na przykład pamiętny "Pitbull". Czy jest szansa, że w wiosennej ramówce znajdzie się coś wartego uwagi? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, przyjrzymy się serialowej ofercie TVP, Polsatu i TVN-u.

Na wiosnę na nowe, polskie seriale najmocniej stawia TVP - przede wszystkim "Jedynka".

Rodzime produkcje mają być właśnie tym, co wyróżni Telewizję Publiczną od stacji komercyjnych (co nie jest trudne, ale nie uprzedzajmy faktów). Do ramówki powrócą między innymi "Ranczo", "Krew z krwi", "Rodzinka.pl" i "Ojciec Mateusz". Będzie też kilka nowości.

Najciekawiej zapowiadają się "Służby specjalne", których reżyserem jest Patryk Vega.

Będzie to serialowa wersja filmu z ubiegłego roku, opowiadającego o operacjach polskich służb wywiadowczych. W tej pięcioodcinkowej produkcji udział wezmą tacy aktorzy jak Agata Kulesza, Jan Frycz, Olga Bołądź, Eryk Lubos, Kamilla Baar, Marcin Bosak czy Wojciech Zieliński. Debiut już w niedzielę, 1 marca, o godzinie 21:15 na antenie TVP2.

"Jedynka" szykuje trzy premiery.

Pierwszą z nich są "Strażacy", którzy zastąpią "Komisarza Aleksa". To historia Adama (Maciej Zakościelny), który porzucony przez swoją partnerkę (Weronika Rosati) wyprowadza się do Warszawy, gdzie rozpoczyna pracę w jednostce ochotniczej straży pożarnej i traci głowę dla naczelniczki jednostki (Marta Ścisłowicz). Drugą są "Uwikłani", polska wersja niemieckiego formatu z gatunku stripted docu. To serial sensacyjny, na który złoży się w sumie dziewięć odcinków - każdy opowiadający inną historię, z innymi bohaterami. W obsadzie znaleźli się między innymi Olga Frycz, Marcin Bosak, Anna Mucha, Łukasz Garlicki, Katarzyna Warnke, Przemysław Sadowski, Marietta Żukowska.

Wreszcie trzecią nowością jest "Talianka" - ośmioodcikowy serial o losach Julietty Canavaro, włoskiej tancerki i przedwojennej gwiazdy kabaretów, zakochanej w znajdującym się w niewoli rosyjskim lotniku. W roli głównej wystąpi Joanna Moro. Choć z polskimi akcentami, to produkcja rosyjska toteż umieszczam ją w tym tekście trochę na wyrost.

Stacje Polsat i TVN do wiosennej ramówki wybrały raczej programy rozrywkowe, choć zaproponują widzom także nowe seriale - w sumie trzy.

TVN pokaże opowiadający o życiu kobiet po trzydziestce "Nie rób scen" z Joanną Brodzik, Aleksandra i Magdaleną Popławskimi, oraz "Mąż czy nie mąż", którego fabuła skupiać się będzie na  parze, która próbuje wrócić do siebie po rozstaniu. Oba seriale oparte są na zagranicznych formatach.

NIE RÓB SCEN (14)

Z kolei Polsat twardo stoi obrażającymi rozum i godność człowieka serialami paradokumentalnymi. Do "Dlaczego ja?", "Trudnych spraw" czy "Pielęgniarek" dołączą w marcu "Słoiki". Głównymi bohaterami tej ambitnej produkcji będą młodzi ludzie, którzy przeprowadzili się do Warszawy w poszukiwaniu pracy.

Na tę chwilę nie wiadomo, co z zapowiadanymi jesienią zeszłego roku "Prokuratorem", "Orłem" czy "Powiedz tak". Być może uzupełnią wiosenną ramówkę nieco później lub wyemitowane zostaną dopiero po wakacjach.

REKLAMA

Generalnie więc wiosna z nowymi polskimi serialami zapowiada się bardzo marnie.

Jedyna interesująca mnie pozycja to "Służby specjalne", choć po ostatnich wyczynach Vegi ("Ciacho", "Last Minute", "Hans Kloss") i umiarkowanych recenzjach filmu, boję się rozczarowania. Miłośnikom porządnych produkcji pozostaje po raz kolejny wyczekiwać zachodnich premier.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA