REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Audiobooki

Rozgrzewka przed „Wiedźminem”. W Audiotece wylądowała słowiańska epopeja „Popiel. Syn Popiołów”

Kolejna odsłona opowieści ze świata słowiańskich bogów, za którą stoi Witold Jabłoński. Słuchowisko jest już dostępne w Audiotece.

20.03.2019
19:24
Popiel. Syn Popiołów - słowiańska epopeja już w Audiotece
REKLAMA
REKLAMA

Po zeszłorocznych „Darach bogów” przyszła pora na kontynuację. To jednak wciąż słowiańska epopeja, osnuta na tle rodzimych podań, mitów i baśni z takimi postaciami, jak Lech, Krak, Wanda, Popiel i Baba Jaga.

„Popiel. Syn Popiołów” Witolda Jabłońskiego opowiada o przybyłym ze wschodu ludzie Wenedów. Przewodzili mu dwaj przyrodni bracia, synowie stepowego władcy. Doszło między nimi do konfliktu, w rezultacie którego lud podzielił się na walecznych Antów (zwanych też Lechitami), którzy zajęli ziemie północne i spokojniejszych Wenedów kierujących swą ekspansję na południe. W „Popielu. Synu Popiołów” odkrywamy ich dalsze losy, rywalizację dwóch braci, Lecha i Kraka, a także współzawodnictwo ich synów.

Za reżyserię słuchowiska odpowiada Grzegorz Drojewski.

Jego zdaniem historia jest wielce skomplikowana ze względu na całą galerię różnych postaci. Dodatkowo opowieść rozciąga się na przestrzeni około 40 lat. To wymagało tego, aby zebrać aktorów, którzy będą użyczać głosu danej postaci za jej młodości, a także w dojrzałym wieku. Wszystko po to, aby słuchacz miał wrażenie obcowania z bohaterem, który dojrzewa.

Kogo zatem usłyszymy w słuchowisku, które trwa łącznie ponad 9 godzin? Narratorem został Kazimierz Kaczor, który tak wypowiedział się o „Popielu. Synu Popiołów”:

To jest bardzo zręczna opowieść. Widzę tam kompilację kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu najróżniejszych historii piastowskich, polskich czy też bajek, których się wysłuchiwało. To wszystko jest bardzo zręcznie poukładane i ma swoje przetworzenie.

Lista aktorów jest zresztą bardzo długa, a znalazło się w niej kilka topowych nazwisk:

 • Krak - Piotr Bajtlik
 • Zbój Madej - Leszek Lichota
 • Popiel - Przemysław Bluszcz
 • Wesna - Karolina Gorczyca
 • Piast - Maciej Musiał
 • Leszek - Józef Pawłowski
 • Welinda - Weronika Humaj
 • Nija - Anna Gajewska
 • Młody Popiel, Rutger - Krzysztof Szczepaniak

Ponadto w pozostałych rolach usłyszeć można głosy, które należą do takich osób, jak: Szymon Roszak, Anna Sztejner-Pierczyńska, Maciej Zuchowicz, Izabela Dąbrowska czy Milena Suszyńska. To jednak tylko mały wycinek z pełnej listy osób zaangażowanych w produkcję. Więcej o jej kulisach można posłuchać tutaj:

„Popiel. Syn Popiołów” jest dostępny w Audiotece.

REKLAMA

Całkowity koszt słuchowiska to 32,90 zł. Można jednak zupełnie za darmo pobrać pierwsze 55 minut i sprawdzić czy jest to pozycja, która nas zainteresuje. Z kolei w usłudze Audioteka Plus audiobook można zdobyć za 19,90 zł.

Fragmentu „Popielu. Synu Popiołów” można posłuchać na Audioteka.com, jak i zakupić całość.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA