REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Film "Powidoki" Andrzeja Wajdy odpadł z wyścigu o Oscary

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała listę dziewięciu produkcji, które powalczą o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Nie ma na niej "Powidoków", ostatniego filmu Andrzeja Wajdy. 

16.12.2016
10:12
oscary 2019
REKLAMA
REKLAMA

„Powidoki” to ostatni film w reżyserii zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. W tym roku polska Komisja Oscarowa wyznaczyła go na kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W uzasadnieniu pisano, że "film „Powidoki” ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody". Tak się jednak nie stało - widowisko z Bogusławem Lindą w roli głównej nie znalazło się na liście dziewięciu produkcji, które powalczą o tę prestiżową statuetkę.

powidoki-oscary-wajda-linda class="wp-image-74669"
REKLAMA

Znalazły się na niej za to takie filmy, jak: "Tanna" (Australia, reż. Bentley Dean, Martin Butler), "To tylko koniec świata" (Kanada, reż. Xavier Dolan), "Land of Mine" (Dania, reż. Martin Zandvliet), "Toni Erdmann" (Niemcy, reż. Maren Ade), "Klient" (Iran, reż. Asghar Farhadi), "The King’s Choice" (Norwegia, reż. Erik Poppe), "Raj" (Rosja, reż. Andrei Konchalovsky), "A Man Called Ove" (Szwecja, reż. Hannes Holm), "Nazywam się Cukinia" (Szwajcaria, reż. Claude Barras). Do ostatniego etapu przejdzie tylko pięć z tych produkcji - ich tytuły poznamy 24 stycznia.

W tym roku do rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny zgłoszonych zostało 85 filmów. 89 gala wręczenia statuetek odbędzie się 26 lutego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA