REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Reni Jusis śpiewa dla LGBT+, ale to nie jedyna artystka, która angażuje się w Miesiąc Dumy

Pierwszy tydzień czerwca za nami. Miesiąc Dumy LGBT+ to czas, który w założeniu ma m.in. zwrócić uwagę na fakt, że w wielu miejscach na świecie droga do prawnej równości jest jeszcze daleka. Kto w Polsce aktywnie wspiera Pride Month i o co w tym wszystkim chodzi?

08.06.2021
19:18
pride month 2021 polska wsparcie lgbt
REKLAMA

Miesiącem Dumy LGBT wybrano czerwiec, upamiętniając tym samym zamieszki w Stonewall z 1969 roku. O tamtych wydarzeniach w czasach, gdy w stanie Nowy Jork homoseksualizm uznawany był za przestępstwo, pisałem już tutaj, tymczasem dziś sprawdzimy m.in., jak Pride Month trzyma się w Polsce.

W Pride Month łatwo zauważyć mnogość tęczowych barw, między innymi w logotypach czy na produktach różnych firm, które oficjalnie deklarują wsparcie społeczności mniejszości seksualnych. Do celebracji Miesiąca Dumy dołączają największe koncerny; firmy odzieżowe, spożywcze, technologiczne. Z tęczą solidaryzują się Facebook, Google, CD Projekt RED, Reebok, IKEA czy... Kubota. Jasne, nie ma co ukrywać, że wiele korporacji chce przede wszystkim zarobić przy tym, ale nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli w jakiś sposób mogą tym komuś pomóc, choćby finansowo, to super.

Pride Month to czas solidarności i choć nieraz jest ona jedynie wydmuszką, wydaje mi się, że warto wyzbyć się cynizmu. Fakt, że korporacjom opłaca się zmieniać loga w pewnych regionach, jest pewnego rodzaju sukcesem aktywistów LGBT.

REKLAMA

Do rozmaitych akcji związanych z Pride Month dołączają kolejni polscy celebryci i twórcy.

W związku z inicjatywą TikToka swoje poparcie zamanifestowało ośmioro twórców, którzy zarówno na platformie, jak i w prywatnym życiu mają pokazywać, „co znaczy być dumnym i swobodnie żyć swoim życiem”. W centrum Warszawy powstał mural pod hasłem „Każdy różny, ale równy”, na którym widzimy osoby takie jak Michał Piróg, @way.of.blonde, @maschines_official, @saintfluencer, @pizzapawel, @lucasadelon, @charazinsky i @jasperrr55.

Do akcji ponownie dołączyła też Kayax. W zeszłym roku swoją premierę miała kompilacja „Music 4 Queers & Queens”, którą we współpracy z Paradą Równości stworzyła właśnie wytwórnia Kayax; na płycie znaleźli się rozmaici topowi wykonawcy (Kayah, Krzysztof Zalewski, Brodka, Nosowska, Mery Spolsky, Ralph Kaminski, Julia Wieniawa, Michał Szpak czy Sorry Boys. Z myślą o składance powstała także premierowa piosenka The Dumplings oraz remiksy Natalii Przybysz i Arka Kłusowskiego). W tym roku za ich sprawą pojawił się nowy singiel.

Odpowiada za niego thekayetan – młody reprezentant tęczowych artystów i przedstawiciel sygnowanej przez Kayax inicjatywy My Name Is New. Pracując nad swoim najnowszym numerem, zaprosił do wspólnego wykonania piosenki swoją artystyczną inspirację – Reni Jusis, czyli ikonę środowiska LGBTQ+ w Polsce. Utwór jest ukłonem w stronę wszystkich osób nieheteronormatywnych, dla których czerwiec jest czasem celebrowania różnorodności i walki z dyskryminacją.

Jutro (9 czerwca) będzie miał swoją premierę utwór „Virunga”, który Maria Peszek nagrała z okazji Pride Month. Swoje wsparcie w ostatnich miesiącach w swoich słowach wyrażali m.in. Beata Kozidrak czy Margaret. Na instagramowy profil tej drugiej artystki powraca tęczowy format, czyli tzw. Tęczowa Szkoła Maggie. W ramach akcji przyjaciele wokalistki i specjaliści w swoich dziedzinach będą opowiadali o swojej codzienności. Każdy z nich jest częścią społeczności LGBT+. Czyli: edukacja. Super.

REKLAMA

Wydarzyło się też kilka rzeczy w pewnym sensie przełomowych. Piotr Jacoń, Dziennikarz TVN24, na łamach „Repliki” przyznał, że ma transpłciową córkę i zdecydował się o tym opowiedzieć.

Agnieszka HollandOlga Tokarczuk, kompozytorka i piosenkarka Mary Komasa, reżyserka Kasia Adamik, kucharz i aktor Antoni Porowski oraz modelka Anja Rubik zostali twarzami i członkami rady Equaversity Foundation. Fundacja Równorodność ma pozyskiwać środki finansowe za granicą. 

Na komiczną akcję odsyłania książek polskiej noblistce odpowiedziała Fundacja Olgi Tokarczuk, która zadeklarowała, że powieści, które zostaną do nich nadesłane, będą zlicytowane, a dochód pójdzie na organizacje działające na rzecz osób LGBT.

Bix Aliu, reprezentujący w Polsce Stany Zjednoczone do czasu przyjazdu nowego ambasadora amerykańskiego, opublikował na Twitterze zdjęcie tęczowej flagi zawieszonej pod flagą amerykańską.

Dzieje się!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA