REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Media

Radio 357 pożera Radio Nowy Świat. Patronów ubywa, a bliźniacza stacja przejmuje pieniądze

Czy to prawda, że dla dwóch tak podobnych stacji nie ma miejsca w przestrzeni radiowej? Przekonamy się wkrótce; póki co Radio Nowy Świat traci patronów i rejestruje zauważalnie mniej miesięcznych wpłat. Pierwsze miejsce na liście najhojniej wspieranych zajęło Radio 357.

Radio Nowy Świat nadaje od 10 lipca 2020 roku. Internetowa stacja o profilu muzyczno-publicystycznym, która powstała z inicjatywy byłych dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia, jest finansowana z pieniężnych wpłat słuchaczy i firm prywatnych za pośrednictwem Patronite'a (gwoli przypomnienia: to ten serwis wspomagający pozyskiwanie finansowania przez różnych twórców). Dzięki wpłatom stacja nie emituje żadnych reklam, a z finansowania wynagradza swoich pracowników i utrzymuje całe radio. W maju 2021 roku Radio Nowy Świat zostało wyprzedzone i spadło na drugie miejsce pod względem liczby patronów i wpłat (odpowiednio 31 300 osób wspierających i 657 tys. zł przekazanych).

Choć wciąż jest to ścisła czołówka, okazuje się, że od kilku miesięcy RNŚ traci patronów, a od stycznia miesięczne wsparcie dla radia spadło o ponad 50 tys. zł, jak wskazuje serwis Wirtualnemedia.pl. W czerwcu obniżyło się do 632 tys. zł wsparcia, a patronów ubyło blisko tysiąc (obecnie: 30,4 tys.).

15.06.2021
16:54
radio nowy świat traci patronów 357
REKLAMA
REKLAMA

Można powiedzieć: to było do przewidzenia. Wśród przyczyn tego spadku można dopatrywać się sukcesu innej wspieranej przez Patronite'a stacji – Radia 357, które także tworzone jest m.in. przez dawnych pracowników Trojki i nadaje od stycznia 2021 roku. Obie rozgłośnie to bardzo zbliżone do siebie byty (podobnie działające, grające i mówiące). Medioznawcy twierdzą, że w przestrzeni radiowej, wspieranej przez słuchaczy, na dwie tak podobne i zjadające się wzajemnie stacje nie ma miejsca. I pewnie mają rację, bo choć słuchacze nie mają nic przeciw kolejnym kserującym się i klonującym artystom, to dwie stacje o podobnym profilu to o jedną za dużo.

Najpewniej jedna z nich będzie musiała zakończyć swoją działalność, ustępując pola drugiej. Od niedawna Radio 357 radzi sobie od RNŚ lepiej. To właśnie ono zajęło 1. miejsce na liście najpopularniejszych kont na platformie Patronite wg stanu na maj 2021, angażując większą liczbę osób wspierających i zbierając więcej pieniędzy. Nie wiemy, czy RNŚ ma szansę na ponowne objęcie prowadzenia, możemy jednak przypuszczać, że w tym procesie wzmacniania jednej stacji kosztem drugiej nowy lider obroni swoją pozycję.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA