REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Rutger Hauer nie żyje. Przypominamy jego najważniejsze role

Rutger Hauer zmarł po krótkiej i nagłej chorobie w piątek 19 lipca w swoim holenderskim domu. Informacje o śmierci aktora potwierdził dziś jego agent.

24.07.2019
20:41
rutger hauer nie żyje
REKLAMA
REKLAMA

Wedle oficjalnych informacji aktor zmarł w ostatni piątek, a dziś odbył się jego pogrzeb.

Rutger Hauer zasłynął rolą w filmie Ridleya Scotta, „Łowca Androidów” z 1982 roku.

Wcielił się w nim w postać Roya Betty’ego. Holenderski aktor występował w różnorodnych produkcjach filmowych od końca lat 60., a za jego oficjalny debiut uznaje się serial telewizyjny „Floris” w reżyserii Paula Verhoevena, późniejszego twórcy takich klasyków jak „Robocop”, „Pamięć absolutna” czy „Nagi instynkt”. W 1969 roku Verhoeven obsadził Hauera w tytułowej roli w historycznym serialu telewizyjnym „Floris”, opowiadającym o okupacji zamku po powrocie z wojny i walce o przejęcie władzy.

Hauer był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu.

W 1988 za rolę w miniserialu „Ucieczka z Sobiboru”, zaś w 1995 roku za rolę w filmie telewizyjnym „Vaterland - ucieczka z III Rzeszy”.

Rutger Hauer nie żyje class="wp-image-307768"
REKLAMA

W ostatnich latach mogliśmy oglądać go na kinowych ekranach w adaptacji komiksu „Sin City: Miasto Grzechu”, filmach „Batman - Początek”, „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” czy „Bracia Sisters”. Aktor wielokrotnie występował także w telewizji. W ostatnich latach został zapamiętany w szczególności przez fanów serii „Czysta Krew”, „Galavant” czy „Chanel Zero”. W ostatnim czasie pracował także na planie miniserialu „A Christmas Carol”. Hauer pojawił się też w oryginalnym filmie „Buffy: postrach wampirów” z 1992 roku, na podstawie scenariusza Jossa Whedona, który później zaowocował popularnym serialem. Aktor wystąpił także w grze komputerowej „Observer”, autorstwa polskiego producenta Blooper Team.

Holenderski aktor był także czynnym aktywistą, który wspierał działania Greenpeace’u, a także założycielem fundacji non-profit Starfish Association, pomagającej chorym na AIDS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA