REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Koronawirus zablokował kina, a polskie filmy i tak zdobywają nagrody. „Sala samobójców. Hejter” zwyciężyła w Nowym Jorku

Jan Komasa to w ostatnich miesiącach najbardziej doceniany na Zachodzie polski reżyser. Autor „Bożego Ciała” dopiero co mógł cieszyć się z nominacji do Oscara, a już triumfował w drugiej kolebce amerykańskiego kina, czyli w Nowym Jorku. Jego film „Sala samobójców. Hejter” dostała nagrodę na Tribeca Film Festival.

30.04.2020
11:01
sala samobójców hejter nagroda
REKLAMA
REKLAMA

„Boże Ciało” sprawiło, że nazwisko Jana Komasy zyskało niemałą popularność wśród artystycznych kręgów amerykańskiego przemysłu filmowego. Produkcja nie zdobyła co prawda Oscara (w pojedynku z „Parasite” nikt tak naprawdę nie miał szans), ale zapisała się pozytywnie w pamięci wielu akademików. Co w zestawieniu z panującą obecnie modą na polskie produkcje z miejsca wzbudziło też zainteresowanie wokół kolejnego filmu Komasy.

„Sala samobójców. Hejter” stanowiąca swego rodzaju kontynuację fabularnego debiutu reżysera została więc nominowana w kategorii międzynarodowego filmu narracyjnego. Jak podaje portal Deadline, jury, w którym zasiadali m.in. Danny Boyle, Regina Hall, Lucas Hedges i Pamela Adlon, zdecydowało na korzyść polskiej produkcji.

Sala samobójców. Hejter” została uznana za najlepszy międzynarodowy pełnometrażowy film fabularny na Tribeca Film Festival.

Nowojorski festiwal z racji panującej obecnie kwarantanny odbył się później niż początkowo planowano, a wyniki ogłoszono online. Wśród zwycięzców z innych kategorii warto wspomnieć o „Więcej niż myślisz” Alice Wu. Produkcja uznana za najlepszy amerykański film narracyjny już 1 maja trafi na platformę Netflix. Wśród dokumentów doceniono z kolei „Socks on Fire”. W przeszłości identyczną nagrodę, co „Sala samobójców. Hejter” zdobywały z kolei takie filmy jak: „Junkction 48”, „Virgin Mountain” i „Zero motywacji”.

Kinowy żywot produkcji Komasy został znacząco skrócony z powodu pandemii koronawirusa. Film można jednak nadal oglądać, dzięki dostępności na platformach VOD. „Sala samobójców. Hejter” opowiada historię Tomka, byłego studenta prawa, który z powodu plagiatu zostaje wyrzucony z uczelni. Zdesperowany przyjmuje ofertę pracy w agencji PR, która zleca mu zorganizowanie kampanii przeciwko popularnemu politykowi. W filmie wystąpili m.in. Maciej Musiałowski, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Maciej Stuhr i Jacek Koman.

REKLAMA

*Autorem zdjęcia tytułowego jest Jarosław Sosiński.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA