1. Rozrywka
  2. Książki

Na tę książkę czekali fani „Gambitu królowej”. Głośny thriller o genialnej szachistce ukazuje się w Polsce

Lokowanie produktu

Mocny thriller dla fanów „Gambitu królowej”, który zrobił ogromną furorę za granicą. Tak w dużym skrócie należałoby zapowiedzieć debiutancką powieść brytyjskiego pisarza Sama Llyoda – „Schronisko”. 

04.02.2021
18:04
schronisko książka

Fascynująca historia genialnej nastoletniej szachistki już niebawem trafi do polskich czytelników. Od czasu pojawienia się zapowiedzi książki w sieci wrze – to zdecydowanie najgłośniejsza premiera ostatnich miesięcy. Na czym dokładnie polega sukces „Schroniska” i czy to możliwe, że już w lutym będziemy mieć do czynienia z najlepszym thrillerem tego roku?

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że największym popkulturowym fenomenem zeszłego roku był właśnie „Gambit królowej”. Serial platformy Netflix powstały na bazie kultowej powieści Waltera Tevisa nie tylko zachwycił widzów fabułą, atmosferą i kreacjami aktorskimi, ale też wciągnął wielu z nich w równie skomplikowany co cudowny świat szachów. Popularność tej dyscypliny w ciągu ostatnich miesięcy wprost eksplodowała. A w wielu odbiorcach wzbudziło to dodatkowo chęć zapoznania się z kolejnymi popkulturowymi tytułami, gdzie szachy pełnią istotną rolę.

Na Rozrywka.Blog tuż po premierze produkcji Netfliksa polecaliśmy inne filmy i seriale zbliżone w swej tematyce do „Gambitu królowej”, ale na sam szczyt tej listy należy właśnie dopisać „Schronisko” Sama Lloyda. Powieść nosząca pierwotnie tytuł „The Memory Wood” opowiada bowiem o genialnej dziewczynce, która w trakcie turnieju szachowego nagle znika...

„Schronisko” to mroczny thriller psychologiczny o genialnych dzieciach, które stają przed największym wyzwaniem w swoim życiu.

Fabuła książki Lloyda kręci się wokół trzech centralnych dla opowieści postaci. Elijah to dwunastoletni chłopiec mieszkający wraz ze swoim papą i mateczką w posiadłości Leona Meuniera. Jego ojciec pełni tam rolę ogrodnika, a cała rodzina wydaje się w dużej mierze odcięta od cywilizacji. Z niewiadomych powodów Elijah trafia w pewnym momencie na komisariat policji, skąd odbierają go zaniepokojeni rodzice. Na tym etapie czytelnicy jeszcze nie wiedzą, jaki roller coaster emocji ich czeka. Co właściwie stało się w trakcie wcześniejszych sześciu dni? Czy Elijah jest zamieszany w serię zaginięć, a może lepiej nazwać go jedną z ofiar?

Sam Lloyd buduje tę historię z pozornie niezwiązanych ze sobą klocków, które z czasem tworzą intrygujący i nieoczywisty na pierwszy rzut oka obraz. Udaje mu się to dzięki niezwykle sprawnemu prowadzeniu narracji, która nawet na moment nie traci swojego tempa i suspensu, choć brytyjski pisarz często przeskakuje między różnymi momentami na osi czasu oraz trójką bohaterów. Równie istotną postacią co Elijah jest bowiem zafascynowana szachami genialna trzynastolatka Elissa Mirzoyan. To właśnie znika w trakcie lokalnego turnieju szachowego i musi później wykorzystać zdobyte w trakcie gry umiejętności błyskawicznego myślenia, jeżeli chce uciec z tajemniczego Lasu Pamięci. Trio bohaterów zamyka zaś nadinspektor Mairead MacCullagh, próbująca znaleźć odpowiedź na pytanie: „Co stało się z Mirzoyan i resztą dzieci?”.

Bohaterka „Schroniska” przypomina kreację Anny Taylor-Joy z „Gambitu królowej”, ale książka powstała wcześniej.

Charakterologiczne podobieństwa między Elissą Mirzoyan i szachową arcymistrzynią z serialu są więc jak najbardziej przypadkowe, ale będą stanowić dodatkowy bonus dla wszystkich czytelników, którzy pokochali bohaterkę „Gambitu królowej”. Sam Lloyd świetnie radzi sobie zresztą w zarysowywaniu postaci na granicy dorosłości. Dzięki czemu Elissa i Elijah zapadają w pamięć czytelników na długo, a ich relacja wzorowana o baśni o Jasiu i Małgosi daleka jest od oczywistej.

„Schronisko” pełne jest mocnych zwrotów akcji, niepokojących antagonistów i niejasnych momentów, które dopiero z czasem nabierają pełnego kształtu. Debiutujący w zeszłym roku pisarz nie boi się pokazywać mrocznej strony ludzkiej natury, dlatego śledzenie psychologicznej walki dwojga nieprzeciętnie inteligentnych dzieciaków będzie absolutnie fascynującym doznaniem. A ponieważ sama książka napisana jest niezwykle płynnym i trafiającym do czytelników stylem, nie będziecie w stanie powstrzymać się przed dowiedzeniem się, co wydarzy się w kolejnym rozdziale. I tak aż do samego końca świetnego debiutu Sama Lloyda.

Premiera powieści „Schronisko” 10 lutego. Książka jest już dostępna w przedsprzedaży.

* Tekst powstał we współpracy z Grupą Wydawniczą Foksal.

schronisko sam lloyd
Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze