REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale /
  4. VOD

Podobał się wam „Gambit królowej”? Polecamy podobne filmy i seriale o geniuszach i szachach dostępne na VOD

Serial, w którym zagrali Marcin Dorociński i Anya Taylor-Joy podbija internet. Polecamy inne tytuły o szachach i geniuszach dostępne na VOD.

30.10.2020
16:16
gambit królowej netflix
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

„Gambit królowej” nie jest serialem, którego popularność na platformie Netflix rozbłysła w mgnieniu oka i równie szybko się spaliła. Nowa produkcja serwisu z każdym kolejnym dniem systematycznie zyskuje widzów, odciskając coraz większe piętno na publicznej dyskusji. Osobiście bardzo mnie to cieszy, bo uważam „Gambit królowej” za jeden z najlepszych miniseriali stworzonych kiedykolwiek na potrzeby VOD (więcej na ten temat przeczytacie w naszej recenzji). Nie wspominając o tym, że seans tej nowości będzie dla niektórych widzów przyczynkiem, żeby zwrócić uwagę na inne podobne do niej tytuły.

Gambit królowej Netflix – te filmy i seriale zainteresują fanów produkcji:

„Gambit królowej” dla wielu odbiorców będzie swoistym kursem błyskawicznym wiedzy o szachach. Nie tylko usłyszą w trakcie oglądania nowego serialu Netfliksa o podstawowych zasadach rządzących turniejami i poznają najsłynniejsze zagrania, ale też zapoznają się z kilkoma głośnymi nazwiskami arcymistrzów. Jedną z postaci, do których twórcy produkcji odwołują się szczególnie często jest Bobby Fischer. „Pionek” opowiada o słynnym pojedynku między amerykańskim szachistą a Rosjaninem Borisem Spasskim o tytuł mistrza świata. W rolach głównych zagrali Tobey Maguire, Liev Schreiber i Peter Skasrgard.

GeniuszNetflix, VOD.pl, Chili

„Gambit królowej” jest w równym stopniu opowieścią o sportowej rywalizacji, co fascynującym wglądem w życie kobiety mającej w sobie iskrę geniuszu. Podobny temat niejednokrotnie był podejmowany w amerykańskim kinie, a jednym z ostatnich przykładów jest oparty na faktach „Geniusz” w reżyserii Michaela Grandage'a. Głównym bohaterem filmu jest genialny, ale przy tym nieokiełznany pisarz Thomas Wolfe. Mężczyzna natrafia na korektora Maxa Perkinsa pragnącego poprawić i wydać jego opus magnum. Produkcja pokazuje ciemną stronę talentu, który niektórych twórców potrafi przepalić od środka. W obsadzie „Geniusza” znaleźli się Colin Firth, Jude Law, a także Guy Pearce jako F. Scott Fitzgerald i Dominic West jako Ernest Hemingway.

Ukryta graPlayer.pl, Canal+ telewizja przez internet

W trakcie Zimnej wojny szachy stały się na pewien czas propagandowym narzędziem w walce między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi, ponieważ gracze pochodzący z obu krajów często rywalizowali o najwyższe laury. Dlatego wątek szpiegowski pojawia się w takich tytułach jak „Gambit królowej” czy omawiana tutaj „Ukryta gra”. Akcja filmu Łukasza Kośmickiego rozgrywa się na początku lat 60., u szczytu kryzysu kubańskiego. Genialny matematyk i szachista Joshua Mansky (w tej roli Bill Pullman) zostaje zwerbowany przez CIA przed pojedynkiem z arcymistrzem ZSRR. Powodzenie jego misji może odmienić losy świata.

Ikar. Legenda Mietka Kosza – Player, Ipla, VOD.pl, TVP VOD

W swojej recenzji „Ikar. Legenda Mietka Kosza” nasz dziennikarz podkreślił, że mamy tu do czynienia z „dziełem zatopionym w dźwiękach” i „portretem człowieka wyniszczanego przez samotność”. Wystarczy zmienić słówko „dźwięki” na „gra” i otrzymamy całkiem adekwatny obraz „Gambitu królowej”. Główna bohaterka serialu Netfliksa żyje szachami i czuje je inaczej niż zwykli ludzie. Ten geniusz jest jednak dla niej olbrzymim ciężarem, który wpędza ją w nałogi i samotność. Podobieństw między obiema postaciami więc zdecydowanie nie brakuje.

gambit królowej netflix class="wp-image-457642"

Jednocześnie trzeba podkreślić, że „Gambit królowej” nie jest produkcją ponurą. Nie brak tu lżejszych momentów i fantastycznego humoru, a sama główna bohaterka może się pochwalić więcej niż jednym dziwactwem. Jest pod tym względem podobna do pewnego słynnego detektywa z popularnego w Polsce serialu. „Monk” pokazuje, że błyskotliwość połączona z dawną traumą nie zawsze musi skończyć się tragedią. Czasem po prostu na jej skutek człowiek chce dotykać każdego słupka, obok którego przechodzi.

Nie ma wątpliwości, że „Gambit królowej” nie byłby takim samym serialem, gdyby śledził losy męskiego protagonisty. Wątek seksizmu, lekceważenia zawodniczek, ale też pewnego zagubienia młodej dziewczyny w nieznanym jej męskim świecie jest tu jak najbardziej obecny. A przy okazji dobrze też współgra z inną tegoroczną produkcją, czyli „Wielką” od HBO. W tamtym tytule Katarzyna Wielka też z każdym kolejnym odcinkiem nabiera wprawy i coraz lepiej porusza się we wcześniej niedostępnym dla niej otoczeniu. Aż w końcu wspina się na sam szczyt.

Szach-mat – VOD.pl, CDA Premium

REKLAMA

Każdy szachista, nawet ten najbardziej uzdolniony potrzebuje dobrego nauczyciela i przewodnika. W filmie „Szach-mat” rolę tę pełni grany przez Cubę Goodinga Jra Eugene Brown. Oparty na faktach film z 2014 roku opowiada o byłym więźniu i szkolnym woźnym, który tworzy klub szachowy dla trudnej młodzieży. Co ciekawe, Beth Harmon w „Gambicie królowej” też zostaje najpierw odkryta przez zwyczajnego woźnego, który był miłośnikiem szachów i utalentowanym graczem.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA