REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. VOD

Liczba serwisów VOD was przytłacza? Sprawdź, jak idealnie połączyć różne usługi, aby nie przepłacić

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba dostępnych legalnie serwisów VOD w naszym kraju niesamowicie urosła. A na współpracy z poszczególnymi platformami korzystają też poszczególne telewizje kablowe i cyfrowe, co dodatkowo komplikuje sprawę wyboru najlepszej kombinacji. Nasza analiza pozwoli jednak uniknąć streamingowego bólu głowy.

14.01.2021
9:08
serwisy vod oferta
REKLAMA
REKLAMA

Na początku 2021 roku w Polsce można korzystać z długiej listy serwisów Video on Demand pozwalających na czerpanie z szerokiej biblioteki produkcji rodzimych i zagranicznych. Niektóre platformy streamingowe działają na zasadzie miesięcznej subskrypcji (Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Apple TV+), z innych korzysta się poprzez wypożyczanie pojedynczych tytułów (Rakuten TV, iTunes, Google Play), a część funkcjonuje w trybie mieszanych (chodzi tu głównie o Ipla.tv, TVP VOD, Player.pl i VOD.pl).

Część propozycji oferowanych przez te usługi jest ze sobą zbieżna, ale zdecydowana większość serwisów tworzy też swoje własne produkcje oryginalne. W przypadku HBO GO i Netfliksa chodzi również o tytuły tworzone we współpracy z polskimi artystami. Nie jest też tak, że wszystkie rywalizują ze sobą bezpośrednio, bo niektóre działają w bardziej niszowych warunkach niż najwięksi giganci. Wybór najkorzystniejszej grupy platform VOD zależy więc w pewnej części od tego, czego dany użytkownik poszukuje. Sprawę ponadto dodatkowo komplikuje fakt, że krajobraz współczesnej rozrywki nadal jest też mocno kształtowany przez telewizję, która w dodatku nieraz oferuje dostęp do streamingu w specjalnych łączonych ofertach.

Serwisy VOD oferta – czym różnią się propozycje poszczególnych platform?

Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video i Apple TV+

Zagraniczne serwisy streamingowe w Polsce oferują w większości przypadków szeroki wybór setek produkcji, z których można korzystać bez ograniczeń w ramach subskrypcji miesięcznej. Największą bazę tytułów posiada Netflix, który produkuje też najwięcej filmów i seriali oryginalnych, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Platforma inwestuje dużo w tytuły z Europy i Ameryki Łacińskiej, dlatego znajdziemy tam nie tylko anglojęzyczne produkcje. Netflix jest dostępny w ramach jednego z trzech planów (za podstawowy zapłacimy 34 zł, za standard 43 zł, a premium to wydatek rzędu 52 zł za miesiąc), ale wybór każdego z nich warunkuje tylko jakość wideo oraz liczbę jednoczesnych nośników, a nie dostęp do biblioteki.

Oferta HBO GO pod względem ilości nie może konkurować z tą Netfliksa, ale i tak znajdziemy na tej platformie setki filmów i seriali (tak oryginalnych, jak i oferowanych w ramach opłaconej na pewien okres licencji). Ta platforma podobnie jak swój największy konkurent ochoczo inwestuje też poza Stanami Zjednoczonymi, dzięki czemu znajdziemy tam polskie seriale oryginalne. Cena za miesięczną subskrypcję HBO GO wynosi 24,90 zł, ale tytuły są tam dostępne tylko w jakości Full HD.

serwisy vod oferta class="wp-image-483238"

Amazon Prime Video również może się pochwalić szerokim wyborem zagranicznych tytułów. Platforma posiada nieco mniej oryginalnych tytułów niż obaj konkurenci (ale niektóre z nich jak „Amerykańscy bogowie”, „The Expanse” i „The Boys” cieszą się dużą popularnością), ale nadrabia to wielką liczbą licencjonowanych produktów. Oferta serwisu Amazona dotyczy jednak mimo wszystko osób zainteresowanych przede wszystkim anglojęzycznym kinem. Za dostęp do niego zapłacimy 25,99 zł za miesiąc.

Nieco inne podejście prezentuje z kolei Apple TV+, gdzie znajdziemy tylko produkcje oryginalne. W ten sposób asortyment tej usługi jest zdecydowanie bardziej ekskluzywny, ale też ilościowo zdecydowanie uboższy. Tym bardziej, że Apple TV+ jest też najmłodszym serwisem z całej czwórki i jego możliwości produkcyjne są jeszcze stosunkowo ograniczone. Dlatego też cena platformy wynosząca 24,99 zł za miesiąc oglądania może być w opinii części klientów zbyt wygórowana. Korzystanie z Apple TV+ bez sprzętu tej firmy jest też ograniczone do przeglądarek internetowych i części Smart TV.

TVP VOD, Player.pl i Ipla.tv to polskie serwisy streamingowe powiązane z którymś z trójki największych nadawców telewizyjnych (odpowiednio chodzi o TVP, TVN i Polsat). Każda z tych platform oferuje trzy alternatywne możliwości: założenie darmowego konta do oglądania części swojej biblioteki z reklamami, opłacanie pojedynczych interesujących widza produkcji lub wykupienie subskrypcji premium w ramach comiesięcznej opłaty.

W przypadku TVP VOD wynosi ona 9,99 zl po 14-dniowym okresie próbnym, zaś Ipla Premium zapłacimy obecnie 15 zł za miesiąc (w promocji, cena regularna wynosi 20 zł). Opcja Start VOD na Player.pl kosztuje za to 15 zł, choć obecnie jest też opcja opłaty z góry 120 dni przy cenie wynoszącej zaledwie 30 zł. Nowości Canal+ możecie z kolei śledzić za sprawą Canal+ telewizja przez internet, przy czym część najbardziej hitowych produkcji wymaga osobnej opłaty związane z usługą Premiery VOD+.

Telewizja i VOD w pakiecie? A może dwa VOD w jednym? Polecamy:

serwisy vod oferta class="wp-image-483280"

Gdzie znajdziemy treści HBO?

Opisane powyżej ceny zakładają, że zakładamy osobne konto na każdym z serwisów. Nie ma jednak wcale takiej potrzeby, bo wielu polskich operatorów oferuje dostęp do produkcji zagranicznych gigantów wewnątrz swojej platformy. Szczególnie popularne jest HBO, którego ofertę znajdziemy w pakiecie z Player,pl, Ipla.tv oraz Canal+ telewizja przez Internet. Co ważne nie chodzi tutaj o logowanie się do HBO GO za pomocą zakładki „Abonenci HBO GO u operatorów”. W tym wypadku wybór jest zdecydowanie większy, ale cena dodatkowej usługi zależy od indywidualnych umów zawartych z wybranym operatorem.

Ciekawszą opcją dla osób działających głównie w sieci będzie łączenie dostępu do treści różnych serwisów w ramach jednej subskrypcji. Jedną z nich jest pakiet FILM na Canal+ telewizja przez internet. Zapewnia on dostęp do filmowych kanałów Canal+, Alekino+, trzech kanałów HBO i oferty stacji Filmbox w łącznej cenie 50 zł za miesiąc. Na podobnej zasadzie działa plan Ipla HBO, które za 20 zł miesięcznie pozwala oglądać w sieci HBO, HBO2, HBO3, Cinemax, Cinemax 2, AXN, AXN Black, AXN Spin i AXN Black.

Natomiast nie wszyscy użytkownicy przepadają za telewizyjną ofertą, nawet jeśli jest udostępniana za pomocą internetu. Tego typu osoby skuszą się raczej na ofertę serwisu Player, który za 25 zł miesięcznie udostępnia filmy i seriale dostępne na HBO GO plus dostęp do kanałów HBO, HBO2, HBO3 i Alekino+.

Netflix + telewizja (i ew. + HBO GO)

Od listopada zeszłego roku klienci platformy Canal+ mają możliwość powiązania swojego konta z tym założonym na Netfliksie. W ten sposób rachunek za VOD będzie opłacany razem z tym za abonament telewizyjny. Prywatny nadawca oferuje też obecnie nowym klientom wybór jeden z trzech planów z serwisem Netflix: Optimum+ (142 kanały, w tym 16 kanałów filmowych), Extra+ (169 kanałów, w tym 25 kanałów filmowych) oraz Superpremium+ (181 kanałów, w tym 37 kanałów filmowych).

Za najtańszy zapłacimy przez pierwsze trzy miesiące 99,99 zł, po czym cena wzrośnie do 142,99 zł. Pakiet Extra+ początkowo kosztuje 109,99 zł, potem wzrasta do 152,99 zł/miesiąc, zaś za Superpremium+ nowi abonenci zapłacą 139,99 zł w ramach rabatu i 182,99 zł w późniejszym standardzie. Możliwość wyświetlania serwisu Netflix w tym układzie jest możliwa za platformy Canal+ lub dekodera i na maksymalnie dwóch ekranach jednocześnie. Przez wspomniane pierwsze trzy miesiące opłata za VOD zostanie zmniejszona do 0 zł. W tym układzie możliwe jest też dodanie HBO i HBO GO za dodatkowe 20 zł.

Player+

Dostęp do repertuaru poszczególnych stacji Canal+ można z kolei bez większych trudności dołączyć do konta na platformie Player. Opłata za połączoną usługę według obowiązującej właśnie promocji wynosi po 22,50 zł za dwa pierwsze miesiące. Po upływie tego okresu cena wzrośnie do 45 zł za 30 dni. Pakiet zawiera podstawowy plan Start VOD oraz dostęp do pełnej oferty filmów i seriali Canal+, magazynów sportowych prowadzonych przez dziennikarzy stacji i wielu innych programów. Posiadacze pakietu mogą też oglądać online 11 kanałów telewizyjnych z opcją cofania rozpoczętych projekcji do dwóch godzin.

Ciekawe rozwiązanie, jeżeli chodzi o wygodę użytkowników, zastosował serwis VOD.pl, który zaimplementował na swojej stronie internetowej możliwość swobodnego korzystania z platformy Player. To zastosowanie nie ma przełożenia na cenę wykupywanych przez klientów dostępów (oba serwisy funkcjonują w ramach logowania się na dwa osobne konta), ale w ten sposób łatwo przerzucać się między obiema usługami np. w celu sprawdzenia, czy dany tytuł w gdzieś jest dostępny w tańszej cenie. Do niedawna na VOD.pl można było też znaleźć produkcje Polsatu i Ipla.tv, ale obie strony zaledwie kilka dni temu rozwiązały dotychczasową umowę.

Amazon Prime Video z Play, Netflix z T-Mobile, Ipla.tv z Plusem

Osoby zainteresowane korzystaniem z Amazon Prime Video powinny zwróci uwagę na ofertę telefonii komórkowej Play, która oferuje pół roku dostępu do tej usługi całkowicie za darmo. Jej abonenci muszą tylko poprosić o uruchomienie tej opcji podczas zakładania konta lub aktywować promocję w Play24. Promocje na inne platformy streamingowe oferują też Plus i T-Mobile. Pierwsza z sieci zapewnia swoim klientom darmowy pakiet telewizyjny Ipla Plus (zawiera pięć kanałów TV i mecze siatkarskiej Plus Ligi), a także 50 proc. zniżkę na filmy i pakiety tematyczne. Do 17 stycznia obowiązuje także promocja na 38 dodatkowych bezpłatnych kanałów w pakiecie.

Połączona subskrypcja Netfliksa i T-Mobile wynosi 49 zł/miesiąc przez pierwsze pół roku, a później kosztuje 79 zł/miesiąc. W ten sposób klienci firmy otrzymują dostęp do nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów, 15 GB internetu oraz możliwość korzystania z platformy Netflix przez sześć miesięcy za darmo.

Podsumowanie:

Liczba serwisów zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach, a w dodatku wiele z nich oferuje więcej niż jeden pakiet poszerzający w ten czy inny sposób dostępne treści. Za pomocą łączonych subskrypcji można oszczędzić część wydatków, ale warto zauważyć, że najczęściej dotyczy to pierwszego okresu promocyjnego. Po jego upłynięciu w zdecydowanej większości przypadków nie jest to jakoś bardzo opłacalne z punktu widzenia finansów (choć oczywiście z całej sytuacji wypływają też inne profity np. w postaci jednego rachunku czy dodatkowych kanałów telewizyjnych).

REKLAMA

Przed wyborem kilku różnych VOD warto zadać sobie pytanie, jakie filmy, seriale i programy nas najbardziej interesują. Czy oglądamy dużo, nie zwracając uwagi na jakość, a może chcemy śledzić produkcje szczególnie często nagradzane prze krytyków? Ciekawią nas bardziej polskie czy zagraniczne tytuły? Hollywoodzkie filmy na licencji czy oryginalne serialowe nowości? W przypadku takich pakietów jak FILM na Canal+ telewizja przez internet czy Player.pl + HBO warto też zastanowić się, jakie są nasze nawyki oglądania. Czy poszukujemy nowości w sposób bardziej tradycyjny, czy może szukamy konkretnych tytułów, które chcemy obejrzeć w odpowiadającym sobie momencie? Wolność wyboru w świecie streamingu jest olbrzymia, ale czasem lepiej wstrzymać się przed pochopną decyzją i sprawdzić aktualne promocje powiązane z interesującym nas Video on Demand.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News. 
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA