REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

„Sex Education” powraca z 3. sezonem, a my przypominamy, co wydarzyło się w poprzednich

3. sezon „Sex Education” wjeżdża na Netflix. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i wątki z poprzednich odsłon – mały prezent dla wszystkich zapominalskich, którym nie chce się powtórnie oglądać wszystkich odcinków.

17.09.2021
8:30
sex education sezon 3 streszczenie odcinków netflix
REKLAMA

„Sex Education” powraca z 3. sezonem – osiem świeżutkich odcinków ląduje na Netfliksie, a ja nie posiadam się z radości. Nie ukrywam – w pełni zgadzam się ze słowami Konrada Chwasta, który stwierdził, że ten tytuł to jeden z najlepszych seriali oryginalnych streamingowego giganta, a znakomita 2. seria, która bije „jedynkę” na głowę, jedynie to potwierdziła.

Być może należycie do tych widzów, którzy szybko zapominają serialowe wydarzenia (zdarza się – zwłaszcza tym, którzy nieustannie pochłaniają kolejne produkcje), ale bardzo nie chce im się ponownie oglądać poprzednich odcinków. Może chcecie sobie nieco odświeżyć fabułę, albo po prostu z chęcią sięgniecie po nową serię, by być na bieżąco (i znajomi polecali), ale tych starszych nie chce się wam nadrabiać (ta grupa, wbrew pozorom, jest dość liczna). Specjalnie dla was postanowiłem streścić poprzednie sezony, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach i wątkach, których znajomość powinna wystarczyć, by cieszyć się seansem najnowszej odsłony.

Słowem wstępu: główny bohater, Otis (Asa Butterfield) to nastoletni syn seksuolożki Jean (Gillian Anderson). Chłopak dogłębnie przesiąka profesją matki – zgłębił dużo teorii, dzięki czemu potrafi obalić większość mitów dotyczących seksu, które krążą wśród nastolatków, a także udzielić im porad (przeważnie skutecznych). Razem ze szkolną koleżanką, Meave (Emma Mackey), zakłada poradnię pomagającą rówieśnikom.

REKLAMA

„Sex Education”: streszczenie. Wszystko, co musicie pamiętać przed premierą 3. sezonu

Sex Education, sezon 1. – streszczenie

Pierwsza seria przedstawia widzom grupę zróżnicowanych postaci, na czele z nieśmiałym Otisem, synem znanej seksuolożki – Jean Milburn. Namówiony przez koleżankę ze szkoły, buntowniczkę Maeve, zdaje sobie sprawę, że może wykorzystać rodzinne więzi (a dokładniej: wiedzę, którą wchłonął od matki), by pomóc niedoedukowanym rówieśnikom ze szkoły i przy okazji nieco zarobić. Obserwujemy, jak kilka innych postaci ze liceum Otisa wyrusza w swoje pierwsze seksualne podróże, ucząc się, zdobywając doświadczenie i poznając prawdę o samych sobie.

Otis, choć całkiem nieźle zaznajomiony z teorią, jest wycofanym prawiczkiem, walczącym z lękami związanymi z seksem, miłością, a nawet masturbacją. Otis czuje się zauroczony Maeve, z którą nawiązuje coraz głębszą przyjaźń, pomagając innym uczniom rozwiązać ich problemy. Maeve nie jest jednak zainteresowana Otisem w „ten sposób”; ostatecznie chłopak uświadamia sobie, że naprawdę lubi swoją nową koleżankę, Olę, córkę hydraulika-złotej rączki, z którym jego matka wdaje się w romans. Pod koniec sezonu Otis i Ola zbliżają się do siebie i całują, co doprowadza chłopaka do pierwszej udanej masturbacji i orgazmu, którym nie towarzyszy stres czy (zdarzało się!) atak paniki.

Porady Otisa nie zawsze kończyły się sukcesem. Po tym, jak jeden z uczniów niemal robi sobie krzywdę, bohater postanawia zamknąć „poradnię”. Jest też wściekły na swoją matkę po tym, jak odkrył, że pisze ona książkę o wychowaniu dojrzewającego seksualnie nastolatka, którą opiera bezpośrednio na ich doświadczeniach. I pomimo szczerej sympatii do Oli, ewidentnie wciąż ma słabość do Maeve.

Tymczasem Maeve boryka się ze znacznie poważniejszymi problemami. To błyskotliwa, oczytana dziewczyna w typie dość typowej nastoletniej buntowniczki, która mieszka samotnie w przyczepie kempingowej, ledwo wiążąc koniec z końcem – jej mama jest narkomanką i trzyma się od córki z daleka, a ojciec zniknął. Maeve jest w relacji friends with benefits z przewodniczącym szkoły, gwiazdą i sportowcem – Jacksonem. Chłopakowi z czasem zaczyna zależeć na rozwinięciu tej relacji. Oporna Maeve w końcu decyduje się na kolejny krok i poważniejszy związek. W międzyczasie zbliża się do Otisa i popularnej dziewczyny, Aimee.

Można powiedzieć, że w końcu zaczyna się jej układać, tym bardziej, że po długiej przerwie do domu powraca jej brat (swoją drogą: handlarz narkotykami). Niestety, nowoprzybyły pogłębia pewną przepaść między Jacksonem a Maeve. Dziewczyna zrywa ze sportowcem i bierze odpowiedzialność za znalezione przez dyrektora narkotyki, które należały do jej brata. Po imprezie zdaje sobie sprawę, że jednak czuje coś do Otisa, ostatecznie jednak widzi, jak ten całuje się z Olą. Mimo wszystko zmierza w dobrym kierunku: myśli o przyszłości, chce polepszyć jakość swojego życia, skupiając się na szkole i możliwościach rozwoju. Popularna Aimee staje się jej nową najlepszą przyjaciółką.

Eric zmaga się przede wszystkim z własną seksualnością i z tym, jak odbierają go inni. Jest najlepszym przyjacielem Otisa. Po tym, jak zostaje pobity za przebranie Hedwig (film „Cal do szczęścia”), porzuca swoje kolorowe ubrania, radosny sposób bycia i makijaż i zrywa relację z Otisem, który pozostawił go feralnej nocy samego, by spędzić czas z Maeve. Niemożność wyrażania siebie i ciągłe udawanie czyni go jednak nieszczęśliwym; chłopak wybucha, naskakując na nauczyciela i uderzając w twarz Anwara, jedynego otwarcie homoseksualnego ucznia. Po pewnym przypadkowym spotkaniu zdaje sobie sprawę, że musi być po prostu sobą. Zachęcony przez ojca Eric dumnie wkracza na bal w wymarzonym, barwnym stroju, po czym odnawia przyjaźń z Otisem. Przeprasza też nauczyciela i Anwara (jednego z popularnych uczniów-buraków), który niechętnie przyznaje, że nowy styl Otisa jest całkiem niezły.

Końca dobiega relacja Erica ze szkolnym łobuzem, gnębiącym innych Adamem – również dość istotną z punktu widzenia opowieści postacią. Adam to syn dyrektora, nieustannie odpychany przez ojca, zagubiony, samotny i również niepewny swojej seksualności. Lekceważy szkolne obowiązki, a problemy odreagowuje przemocą. Jego główną ofiarą jest właśnie Eric; pod koniec sezonu obaj zostają ukarani szlabanem. Ich fizyczne starcie przekształca się w pocałunek, a następnie seksualne zbliżenie. Po wszystkim Adam grozi Ericowi, że zrobi mu krzywdę, jeśli ten komukolwiek o tym opowie. Później jednak, na lekcjach, inicjuje subtelne, nieśmiałe dotknięcia, zbliżając swoją dłoń do dłoni Erica czy stykając się z nim udem. Kiełkujące uczucie zostaje jednak zdeptane w momencie, w którym ojciec odsyła Adama do akademii wojskowej – czara goryczy przelała się, gdy chłopak na oczach wszystkich zaatakował dyrektora i wyznał mu, że go nienawidzi.

Matka Otisa, Jean, która od rozstania z mężem preferująca raczej przygody na jedną noc, zbliża się do szorstkiego, owdowiałego Jakoba – mężczyzny, który pewnego dnia przyszedł naprawić jej coś w łazience. Jean obawia się jednak, że jej nowy związek zdenerwuje Otisa, z którym i tak już kłóci się o powstającą książkę.

Wspomniany Jackson, który zakochał się w Maeve, lecz został przez nią porzucony, jest sympatycznym, odnoszącym sportowe sukcesy zawodnikiem drużyny pływackiej. Za fasadą uśmiechów znajduje się jednak stłamszony, wiecznie zestresowany chłopak, który nie radzi sobie z presją oczekiwań dyrektora i własnych rodziców. Finał jego wątku – podobnie jak Adama – jest dość ponury. Ostatecznie Jackson zostaje sam i nikt nie przejmuje się jego samopoczuciem.

Sex Education, sezon 2. – streszczenie

Na początku sezonu Otis wciąż spotyka się z Olą, podczas gdy Maeve nie wyleczyła się z uczuć do chłopaka. Bohaterka w końcu decyduje się wyznać przyjacielowi prawdę, odsłaniając się przed nim, jednak Otis odrzuca ją, sfrustrowany tym, że czekała tak długo i postanowiła obwieścić mu prawdę w momencie, w którym jest już zaangażowany w inny związek.

Po rozmowie Otis podejmuje kilka kiepskich decyzji, zastanawiając się, czy nie powinien zerwać z Olą, która – świadoma uczuć Maeve – postawia mu ultimatum: może być z nią tylko wtedy, gdy zgodzi się zerwać kontakt z przyjaciółką. Ostatecznie nastolatek podejmuje bolesną decyzję, by odciąć się od Marve... tylko po to, by niedługo później i tak zostać porzuconym przez Olę. Dziewczyna odkrywa, że jest panseksualna i żywi uczucia do Lily, która bezskutecznie poszukiwała pierwszego seksualnego partnera.

Dla Eirca jasne jest, że Otis przez cały czas był zakochany w Maeve – i chłopak w końcu to przyznaje w chwili pijackiej szczerości... na imprezie, przed Maeve, Olą i gromadą znajomych ze szkoły. Co gorsza, budzi się na kacu i uświadamia sobie, że nie jest już prawiczkiem. Swoje „dziewictwo” stracił z Ruby, która przyznała, że „gdy jej smutno, lubi zabawić się z kujonami”.

W finale sezonu Otis zostawia Maeve wiadomość głosową, w której przeprasza ją za wszystko i wyznaje jej miłość. Na skutek dość irytującego obrotu spraw wiadomość zostaje skasowana przez Isaaca, nowego przyjaciela Maeve, który darzy ją uczuciem.

Co do Maeve: w 2. sezonie poznajemy jej matkę, czyli narkomankę na odwyku – Erin. Erin i jej druga córka, Elsie, zostają wyrzucone z domu przez jej obecnego chłopaka. Maeve zaczyna stopniowo ufać matce i wierzyć w jej zmianę, ale Isaac odkrywa, że Erin znów zażywa. Wówczas Maeve zgłasza problem do Służby Ochrony Dzieci, by zapewnić bezpieczeństwo małej Elsie.

2. sezon przedstawia też nowego ucznia, przystojnego Francuza – Rahima. Uczniowie Moordale są oczarowani Rahimem, a najpopularniejsze dzieciaki chcą go „zgarnąć” do swojej ekipy. Ku zaskoczeniu wszystkich, Rahim okazuje się zainteresowany jedynie Erikiem i zaprasza go na randkę, a po kilku spotkaniach prosi, by ten został jego chłopakiem.

REKLAMA

Tymczasem Adam uczęszcza do szkoły wojskowej. Wkrótce jednak zostaje z niej wydalony – dwóch uczniów podrzuciło marihuanę na jego pryczę, tę zaś znalazł nauczyciel, a w konsekwencji wyrzucił chłopaka z akademii. Pomimo związku z Rahimem, Eric wciąż nie może oprzeć się fascynacji Adamem, który niespodziewanie powrócił. Wkrótce dawni wrogowie zaczynają spędzać wspólnie noce; udają się na wysypisko śmieci, oddając się radosnej destrukcji (rozbijanie szklanych przedmiotów etc.), a pod koniec spotkania całują się. Ostatecznie jednak Eric odchodzi od Adama – mówi mu, że nie może być z kimś, kto nie może nawet trzymać go za rękę publicznie.

W finale 2. sezonu Adam wpada do audytorium w środku przedstawienia „Romea i Julii”, pytając przy wszystkich Erica, czy ten zgodzi się chwycić go za rękę. Postępy Adama i jego publiczny gest w finale to ogromny progres, biorąc pod uwagę długą i wyboistą drogę, jaką przebył. Chłopak jest gotów pogodzić się ze sobą i wynagrodzić Ericowi wszystkie swoje podłe zachowania. Wygląda na to, że chłopcy są gotowi na to, by ich związek stał się oficjalny.

Tymczasem Jackson podróżuje w kierunku samopoznania i dowiaduje się o sobie więcej. Celowo łamie sobie rękę i wykorzystuje przerwę w pływaniu na ucieczkę przed presją i lepiej poznać siebie – i to, czego sam tak naprawdę chce. Wkrótce bierze udział w przesłuchaniu do szkolnego musicalu, „Romeo i Julia”, i otrzymuje tytułową rolę Romea. Viv, koleżanka, która pomagała mu w nauce, wspiera go w przygotowaniach do roli w zamian za to, że Jackson pomoże jej w kwestii zauroczenia Dexem Thompsonem. Relacja między Viv i Jacksonem przeradza się w przyjaźń, która pozwala im się doskonalić. Gdy ręka sportowca goi się, próbuje drugi raz zrobić sobie krzywdę, jednak Viv go powstrzymuje i wyjawia jego mamom prawdę o stanie Jacksona. Chłopak rezygnuje z pływania i przyjmuje rolę.

Aimee pada ofiarą napaści seksualnej w autobusie. Choć najpierw bagatelizuje sytuację, wkrótce zauważa, że nie czuje się już bezpiecznie w autobusach i wszędzie zaczyna chodzić na piechotę. Wstydząc się opowiedzieć o tej sytuacji przyjaciołom (wyjątkiem jest Maeve), udaje, że wszystko jest w porządku, aż pewnego razu zdaje sobie sprawę, że to, co łączy ją z wieloma dziewczynami w szkole, to różne doświadczenia z molestowaniem seksualnym. Aimee, przy wsparciu dziewcząt, odważa się znowu wsiąść do autobusu. Dziewczyny na moment zapomniały o dzielących je różnicach i waśniach.

Tymczasem Jean czuje się coraz bardziej poirytowana obecnością Jakoba, który zajmuje coraz więcej jej przestrzeni. Pod wpływem emocji całuje ojca Otisa, swojego byłego męża. Rozstaje się z Jakobem, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że popełniła błąd. Załamuje się – nietypowo – gdy Jakob odrzuca jej starania odnowienie relacji. Mówi jej, że nie jest gotowa na zobowiązanie, którego on sam szuka (mężczyzna od początku uprzedzał, że szuka czegoś pewnego i stabilnego). W finale sezonu Jean dowiaduje się, że jest w ciąży.

„Sex Education” obejrzycie na Netflix Polska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA