REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Sidney Poitier zmarł w wieku 94 lat. Aktor otrzymał historycznego Oscara

Sidney Poitier nie żyje. Był pierwszym czarnoskórym aktorem, którym otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę. Nagrodę odebrał za film "Polne lilie". Informację o jego śmierci przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Bahamów, skąd pochodziła jego rodzina.

07.01.2022
18:55
sidney poitier nie zyje aktor 94 lata
REKLAMA

Sidney Poitier w latach '60 ubiegłego wieku był symbolem walki z dyskryminacją rasową. W swoich rolach zwykle grywał czarnych inteligentów dominujących moralnie nad białymi. Już w 1958 roku został nominowany do Oscara za kreację w "Ucieczce w kajdanach".

Pierwsza prestiżowa statuetka powędrowała do niego kilka lat później - w 1964 został uhonorowany nią za rolę w "Polnych liliach". Był to równocześnie pierwszy Oscar dla Afroamerykanina za pierwszoplanową rolę.

REKLAMA

Sidney Poitier nie żyje. Aktor miał 94 lata

Wielkim uznaniem cieszyła się też jego rola detektywa Virgila Tibbsa w filmie "W upalną nocą". Obraz wygrał aż 5 Oscarów, w tym w najważniejszej kategorii.  Również w 1967 roku zagrał narzeczonego białej dziewczyny z dobrego domu w "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad". Oba dzieła uznaje się za przełomowe dla filmowego wizerunku Afroamerykanów.

REKLAMA

W 2002 aktor odebrał Honorowego Oscara za całokształt dokonań artystycznych. Urodzony 20 lutego 1927 roku w Miami Poitier był też dyplomatą. Od 1997 był ambasadorem Bahamów w Japonii.  W 2009 Prezydent USA Barack Obama nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności.

* zdjęcie główne: screen z ShareThis / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA