REKLAMA

Nowy ekspert TVP: Majteczki w kropeczki, ło ho, ho ho. Też on: Wydobycie węgla powinno się skończyć, gdy skończy się węgiel

Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full i — jak samo o sobie mówi — „ortodoksyjny Polak”, był gościem programu „Jedziemy” na antenie TVP. Tym razem muzyk wystąpił w roli eksperta „od wszystkiego” i wypowiedział się na temat zmian klimatycznych.  Czy polski rząd posłucha jego rewolucyjnych wskazówek?

slawomir swierzynski bayer full ekspert tvp majteczki w kropeczki zmiany klimatyczne lgbt felieton
REKLAMA

O tym, że „źle się dzieje na Woronicza” nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do programów publicystycznych zapraszani są non stop ci sami (głównie sprzyjający obecnie rządzącym) redaktorzy i politycy. Od czasu do czasu trafiają się jednak prawdziwe „perełki”, lub raczej — nieoszlifowane dotąd diamenty telewizji.

REKLAMA

Ogórek i Jakimowicz na dobre zadomowili się w TVP. Czas na nową gwiazdę?

Zdumiewająca jest kariera  Magdaleny Ogórek (przypomnijmy — kandydatki na urząd prezydenta RP z ramienia SLD) — niegdyś „lwicy lewicy”, dziś brylującej w TVP jako pierwsza piewczyni dobrej zmiany. Niedawno pisaliśmy też o nowej gwieździe mediów publicznych, czyli Jarosławie Jakimowiczu — eksaktorze (pardon, zagrał niedawno epizod w filmie „Zenek”) znanym niegdyś z takich produkcji jak „Młode wilki” czy „Poranek kojota”.

Początkowo gwiazdor cyklicznie pojawiał się w porannym programie Michała Rachonia pt. „Jedziemy”, ale w sierpniu tego roku został awansowany i wspólnie ze wspomnianą redaktor Ogórek współprowadzi program publicystyczny pt. „W kontrze”.

REKLAMA

Czy podobne szczęście uśmiechnie się do Sławomir Świerzyńskiego, frontmana zespołu Bayer Full? Cóż, znając słabość Jacka Kurskiego do disco-polo nie jest to niemożliwy scenariusz. Zwłaszcza że wokalista wystąpił na słynnej już ławeczce w programie Michała Rachonia i nie omieszkał podzielić się z widzami swoją rozległą wiedzą — m.in. na temat ekologii, gospodarki i — a jakże — LGBT.

„LGBT to początek pedofilii”

Sławomir Świerzyński był dziś jednym z gości porannego pasma w TVP Info. Rozmowa rozpoczęła się od wpisu posłanki Lewicy Sylwii Spurek, która podziękowała ambasadorom apelującym o szacunek do osób LGBT w Polsce.

Są sytuacje, kiedy chciałabym, aby Polska miała twarz Francji, Belgii, czy Niemiec. Jak długo rządy innych państw będą musiały uczyć polski rząd, czym są prawa człowieka i jak je bronić? Dziękuję każdemu ambasadorowi i każdej ambasadorce za ten list i gest solidarności! 🇵🇱🇪🇺🏳️‍🌈 https://t.co/vxuMLv8eJx

— Sylwia Spurek (@SylwiaSpurek) September 28, 2020

REKLAMA

W Polsce nie ma żadnej nietolereancji. Jesteśmy bardzo tolerancyjnym krajem, jesteśmy otwarci

— skomentował twitterowy wpis posłanki Sławomir Świerzyński, choć to z jego ust jeszcze niedawno padły słowa o tym, że „LGBT to początek pedofilii” (sam muzyk twierdzi, że jego niechęć do osób LGBT wynika z traumatycznych doświadczeń i tego, że był w dzieciństwie molestowany).

REKLAMA

Nie znam się, to się wypowiem

W dalszej części programu temat dyskusji powędrował w kierunku zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Jak się okazało, i w tej kwestii król disco-polo miał niejedno do powiedzenia:

REKLAMA

Moim zdaniem wydobycie węgla powinno skończyć się wtedy, kiedy skończy się węgiel.

— stwierdził błyskotliwie Sławomir Świerzyński.

REKLAMA

Mamy tyle wspaniałych technologii odnośnie oczyszczania tego węgla. Naukowcy wiedzą, co zrobić, żeby ten węgiel w cudzysłowie, nie truł

— dodał wokalista znany z hitu „Majteczki w kropeczki”.

To początek nowej kariery na Woronicza?

To nie pierwszy raz, gdy lider Bayer Full występuje w roli publicysty. Zanim trafił do TVP, często gościł w prawicowych mediach, m.in. w telewizji Republika, gdzie przyznał m.in., że uznaje się za „ortodoksyjnego Polaka”:

Jak Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to pozostałe jest na właściwym miejscu. Nie wstydzimy się naszej religijności, polskości. Jestem patriotą

REKLAMA

— mówił Świerzyński, skrzętnie przemilczając fakt, że pierwsze zdanie „pożyczył” od św. Augustyna.

W równie ciepłych słowach muzyk wypowiadał się o prezydencie Andrzeju Dudzie:

Uważam, że Andrzej Duda jest erudytą. Jemu miód z ust kapie. On ma pyłek kwiatowy na ustach

— emocjonował się wokalista.

REKLAMA

Nie wiem, co kapie z ust Sławomirowi Świerzyńskiemu i nie chcę wiedzieć. Mam jednak niepokojące skojarzenie z wazeliną, od której wręcz ślizgają się wypowiadane przez muzyka pochlebstwa. Czy te wystarczą, by zabawić w TVP na dłużej — już nie tylko jako gość, ale i gospodarz jednego z programów? Chciałabym wierzyć, że nie, ale jak pokazały opisane wyżej przykłady, na Woronicza wszystko jest możliwe.

*Zdjęcie główne: YouTube/RMF FM

REKLAMA
Magda Fijołek
Redaktor
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA