REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Słyszeliście już o książce "Notebook", thrillerze z rozszerzoną rzeczywistością? Wiemy, kto będzie jej autorem

Już od jakiegoś czasu Wydawnictwo Literackie dawkuje informacje o nowej książce, która ma być thrillerem z rozszerzoną rzeczywistością. "Notebook", bo taki tytuł nosi rzeczona powieść, będzie przełomem na rynku wydawniczym. Książka, jak zapewnia jej wydawca, ma poszerzyć znaczenie słowa "czytać", a także być pierwszą publikacją, która w tak dużym stopniu wykorzysta technologię.

15.06.2015
14:05
Słyszeliście już o książce "Notebook", thrillerze z rozszerzoną rzeczywistością? Wiemy, kto będzie jej autorem
REKLAMA
REKLAMA

Fabuła książki opowiadać ma o współczesnej Polsce. Jest rok 2012, cały kraj nie myśli o niczym innym jak o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Obok tych wydarzeń, które zdają się zaprzątać głowę wszystkim, rozegrają się także inne, na skalę krajową. Te okażą się dużo ważniejsze.

Pewnego dnia w wypadku drogowym ginie Dagmara Frost.

notebook okładka

Na miejsce zdarzenia zostaje wezwany prokurator Radosław Bolesta. Mężczyzna ma blisko czterdzieści lat na karku i jet niezadowolony ze swojego życia. Początkowo sprawa, którą ma się zająć, wydaje mu się zwykła jak każda inna. Kiedy Bolesta będzie chciał zawiadomić rodzinę Dagmary Frost o jej śmierci, okaże się, że kobieta nie ma żadnych bliskich, a wszelkie ślady, które mogłyby go naprowadzić na kogokolwiek znajomego, zostały prawdopodobnie celowo zatarte. Mężczyzna będzie miał nadzieję, że w komputerze ofiary znajdzie na jej temat jakieś informacje. Wkrótce okaże się, że to, co tam zastanie całkowicie wywróci jego życie do góry nogami.

"Notebook" ma być trzymającym w napięciu thrillerem, którego fabuła oscylować będzie wokół takich tematów jak niezależność mediów, życie prokuratury oraz bezpieczeństwo w Internecie.

Książka ma być innym spojrzeniem na gatunek sensacyjny, a oprócz tego być nowością dla polskiego czytelnika, który nigdy wcześniej nie miał szansy obcować z literaturą rodzimą, wykorzystującą technologię w tak dużym stopniu.

Autor powieści wkomponował w fabułę i fikcyjny świat kilkanaście materiałów filmowych, które czytelnik będzie mógł w dowolnym momencie obejrzeć na ekranie swojego tabletu albo telefonu komórkowego.  Po raz pierwszy w historii powieści sensacyjnej – nie tylko polskiej, ale i światowej – czytelnik będzie mógł tak głęboko zanurzyć się w akcję i spojrzeć na świat oczami bohaterów. Przykład? W pewnym momencie prokurator wpada na trop afery związanej z handlarzami ludzkimi organami i ogląda film, na którym lekarze dokonują nielegalnej sekcji zwłok. Film ten może równocześnie z Radosławem Bolestą oglądać czytelnik Notebooka. W tekście książki czytelnik odnajdzie kadr z filmu, tzw. wyzwalacz. Aby obejrzeć materiał wideo, najpierw należy uruchomić aplikację VIUU i zeskanować obrazek. Wtedy na ekranie tabletu lub telefonu uruchomi się film.

Do tej pory Wydawnictwo Literackie nie chciało zdradzać kim jest autor "Notebooka".

Wiedzieliśmy tylko, że to debiut znanego dziennikarza. Dziś media obiegła informacja, że autorem książki jest Tomasz Lipko, dziennikarz i fotoreporter, a także producent filmowy, który pracował w Wiadomościach TVP i w TVN Uwaga.

REKLAMA

Premiera książki zapowiedziana jest na 2 lipca 2015 roku, więc za nieco ponad 2 tygodnie.

Ciekawe, czy "Notebookowi" uda się zdobyć tak duże zainteresowanie, jak wydanej w tym roku książce "Starość aksolotla" Jacka Dukaja, o której było głośno w mediach zarówno ze względu na promocję jak i jej intertekstualność, pełniejsze wykorzystanie tego, co oferuje e-book jako sposób wydania treści. Łącznie tekstu pisanego z obrazem, poszerzanie możliwości czytelników, który wybierają cyfrowe treści, to coraz częstsze zjawisko, choć trudno przewidzieć, czy to właśnie w tę stronę będzie zmierzać literatura, czy te innowacyjne "wybryki" będą po prostu zdarzały się bardziej regularnie. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się trochę o e-bookach i zastanowić nad przyszłością e-czytelnictwa i czytelnictwa w ogóle, możecie przeczytać mój wywiad z Marcinem Łukiańczykiem, twórcą UpolujEbooka.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA