REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Lubię, nie lubię. Spotify testuje nową funkcję

Zupełnie bez rozgłosu i szumnych komunikatów medialnych Spotify zaczął wprowadzać funkcję, która sprawi, że cotygodniowe listy będą jeszcze lepiej dopasowane do użytkowników.

04.12.2017
16:32
darmowy Spotify - albumy na wyłączność Premium
REKLAMA
REKLAMA

Discover Weekly (po polsku to Odkrywaj w tym tygodniu) to specjalna lista, która w każdy poniedziałek dostarcza nam 30 utworów. Zwykle są to nowe kawałki, ale czasem wpadają tam utwory, które już znamy.

Największą zaletą Discover Weekly jest to, że lista jest spersonalizowana.

Ale nie jest tak, że listy do naszego cotygodniowego zestawienia wybiera zespół specjalistów. Za wszystko odpowiada specjalny algorytm, który bada sposób korzystania z serwisu, sprawdza ulubionych wykonawców, weryfikuje ukochane utwory. Dzięki dostępowi do ogromnej bazy użytkowników, maszyna może zweryfikować, jakie utwory pasują do siebie, i które powinny znaleźć się blisko siebie na liście. Następnie wszystko to jest konfrontowane z osobistymi preferencjami każdego użytkownika. To oczywiście bardzo uproszczony opis działania. Więcej o tym, jak funkcjonuje Discover Weekly, możecie przeczytać w naszej rozmowie z przedstawicielem Spotify.

Teraz Spotify wprowadził nową funkcję, która jeszcze bardziej spersonalizuje poniedziałkowe listy.

 class="wp-image-113415"
REKLAMA

Gdy odpalimy Discover Weekly, to w dolnej belce po lewej stronie (zaraz obok tytułu aktualnie granego utworu) możemy znaleźć dwie ikonki, które umożliwiają nam zaaprobowanie kawałka lub odrzucenie go. Gdy wybierzemy "serduszko" kawałek wyląduje od razu w naszej bibliotece. Z kolei przycisk "nie lubię" pozwala nam na wybór dwóch opcji. Jedna umożliwia dezaprobatę dla tego właśnie utworu, a druga dla całej twórczości wykonawcy. W obu przypadkach utwór stanie się nieaktywny i więcej nie usłyszymy go na naszej liście.

Prawdopodobnie sprytny algorytm weźmie pod uwagę nasze decyzje i kliknięcia będą miały wpływ na to, co pojawi się w kolejnych tygodniach. Podobno funkcja ta nie dotarła jeszcze do wszystkich abonentów, ale u mnie ikony "lubię" i "nie lubię" pojawiły się również w składankach Daily Mix. Mam nadzieję, że zostaną tam już na stałe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA