REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Gdzie lepiej słuchać muzyki? Spotify vs Tidal - pojedynek gigantów streamingu

Rynek platform streamingowych z każdym rokiem staje się coraz większy. Nie mowa tu tylko o serwisach do oglądania wideo, ale także tych do słuchania muzyki. Postanowiliśmy przyjrzeć się dwóm popularnym programom i sprawdzić, gdzie lepiej słuchać muzyki.

17.07.2019
9:10
Spotify versus Tidal - pojedynek gigantów
REKLAMA
REKLAMA

Dziś pojedynek gigantów - Spotify versus Tidal.

Spotify vs Tidal - dostępność i aplikacje

Spotify dostępne jest na urządzeniach mobilnych marki Apple: iPhone, iPad, iPod, z sytemem iOs 10 lub nowszym, urządzenia obsługujące system Android OS 4.03 lub nowszy, komputerach MAC z OS X 10.10 lub nowszym, komputerach z sytemem Windows 7 lub nowszym.

Odtwarzacz internetowy jest dostępny w przeglądarkach: Chrome, Firefox, Edge i Opera. Spotify dostępne jest także w telewizorach, konsolach do gier: Playstation 3 i 4, Xbox One lub Nvidia Shield, a także urządzeniach typu smart (smart-watche, czy smart-speakers). Łączy się z urządzeniem za pomocą Spotify Connect. System kompatybilny jest także z Apple Airplay i Google Chromecast.

Tidal dostępny jest na urządzeniach mobilnych marki Apple: iPhone, iPad, iPod z systemem iOs, urządzeniach z systemem Android, a także Android TV, tvOS, czy Tizen. Wszystkie funkcje dostępne jedynie na przeglądarce Chrome. Zgodny z CarPlay, Airplay i Chromecast. Tidal jest kompatybilny z większością marek głośników bezprzewodowych na rynku.

Zwycięzca: Spotify

Spotify - interface class="wp-image-303517"

Spotify vs Tidal – cena

Spotify w wersji z reklamami jest serwisem darmowym. Wersja Premium na jedno urządzenie kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Możliwe jest jednak dzielenie konta z innymi użytkownikami w innych konfiguracjach: dwuosobowej za 24,99 zł, bądź rodzinny (do pięciu osobnych kont) za 29,99 zł.

Spotify wielokrotnie oferuje też promocje. Stałą promocją jest 50 proc. zniżka dla studentów (na podstawie bieżącej legitymacji). Czasem zdarza się też promocja – trzy miesiące za 1gr.

Tidal oferuje podobny zakres cenowy. Konto Premium kosztuje 19,99 zł miesięcznie, rodzinne (do pięciu osobnych kont) 29,99zł miesięcznie. Istnieje też wersja Tidal HiFi (szczegóły poniżej) za 39,99 zł w wersji jednoosobowej lub 59,99 zł w wersji rodzinnej.

Tidal również oferuje 50 proc. zniżkę dla studentów, tzn. konto Premium kosztuje 9,99 zł, zaś Tidal HiFi 29,99 zł.

Warto również przyjrzeć się ofercie swoich sieci komórkowych np. Play, gdzie przez jakiś czas (w zależności od naszej umowy) możemy skorzystać z Tidala za darmo i Plus – tutaj możemy mieć dostęp do serwisu streamingowego w cenie wybranego abonamentu telefonicznego.

Zwycięzca: remis

Tidal - interface class="wp-image-303520"

Spotify vs Tidal - odkrywanie muzyki

Spotify oferuje układane przez zaawansowane algorytmy listy odtwarzania, które mają się dostosowywać do naszych gustów i preferencji, bazując na przesłuchanych przez nas utworach. Oprócz tego serwis oferuje liczne playlisty tematyczne, skupione na danym stylu, gatunku, czy nawet wydarzeniu tematycznym (typu „Bachelor Party Playlist”, „New Year’s Eve Playlist”). Na szczególną uwagę zasługuje także opcja Discover Weekly – cotygodniowa dawka ponad 2 godzin muzyki dopasowanej do naszego gustu, czy Radar Premier, zbierający w jednej playliście najciekawsze nowości z każdego tygodnia. Można też samodzielnie tworzyć listy i udostępniać je znajomym.

Tidal oferuje trzy różne sposoby na poznawanie nowej muzyki. Tidal X to program, który umożliwia artystom proponowanie swoim fanom materiałów niedostępnych w innych platformach, w tym koncertów czy spotkań współorganizowanych przez usługodawcę. Tidal Rising promuje artystów „na fali wznoszącej”, którzy z dnia na dzień zdobywają coraz większą popularność. Tidal Discovery to natomiast sieć poleceń i niemal kuratorska playlista, rzekomo nadzorowana przez czołowych ekspertów ze świata muzyki.

Zwycięzca: remis

Tidal - aplikacja na telefon class="wp-image-303523"

Spotify vs Tidal - jakość dźwięku

Spotify wykorzystuje kodek Ogg Vorbis do kodowania muzyki. Oferuje strumieniowanie lub zapisywanie w przepływności 96, 160 lub 320 kb/s.

Zwykła wersja Tidala oferuje strumieniowanie przez kodek AAC przy maksymalnej przepływności 320 kb/s. Dodatkowo płatna usługa HiFi zapewnia nam bezstratne strumienie w wysokiej rozdzielczości formatach FLAC, ALAC i MQA.

Zwycięzca: Tidal

Spotify vs Tidal - dostępność muzyki

Spotify oferuje ponad 50 mln utworów muzycznych.

Tidal oferuje 50 mln utworów muzycznych i ponad 200 tys. wysokiej jakości teledysków. 46 mln z nich dostępnych jest w bezstratnej kompresji, a 30 tys. z nich w studyjnym miksie MQA (Master Quality Authenticated).

Zwycięcza: Tidal

Spotify - aplikacja na telefon class="wp-image-303526"

Spotify vs Tidal - który wybrać?

Z beznamiętnego podsumowania punktowego wynika wprawdzie 4:3 na rzecz Tidala, ale jak wszystko w dzisiejszym świecie, to kwestia własnych preferencji i potrzeb.

REKLAMA

Tidal na pewno oferuje lepszą jakość dźwięku w swojej droższej wersji pakietowej. Z drugiej strony Spotify w wersji z reklamami jest serwisem darmowym. Jeśli jednak jesteśmy klientami sieci Play, również Tidala otrzymamy w darmowej wersji. Zakres bibliotek obu serwisów wydaje się pokrewny i zbliżony do siebie, dlatego w obu powinniśmy znaleźć cały zestaw poszukiwanej przez nas muzyki. Tidal oferuje wprawdzie czasem ekskluzywne treści dla swoich subskrybentów, ale te zależą też od konkretnego artysty.

Decyzja leży w waszych rękach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA