REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Stonoga, kupidyn i mentolowe papierosy

Cotygodniowe podsumowanie najlepszych utworów tygodnia na WiMP przynosi parę pozytywnych niespodzianek. Oprócz hitów tygodnia w postaci Hurts i Davida Bowie, znalazły się też muzyczne zapowiedzi oraz zaskakujące debiuty – przede wszystkim polskie. 

16.03.2013
18:00
Stonoga, kupidyn i mentolowe papierosy
REKLAMA

Bezapelacyjnie, liderem tego zestawienia jest Dr Misio (bez kropki!). Aktor filmowy, teatralny oraz komik znany z filmów Wojciecha Smarzowskiego, a dla starszego pokolenia Rysio z kultowego 13 posterunku, Arkadiusz Jakubik założył zespół, którego debiutancki krążek Młodzi będzie dostępny na WiMP od 19 marca (na tydzień przed oficjalną premierą w sklepach). Piosenka „Mentolowe papierosy” znajdująca się na szczycie zestawienia to kawał dobrego rocka nie do skategoryzowania ani porównania. Album może być naprawdę czymś dobrym i oryginalnym.

REKLAMA

Milcz Serce to kolejny debiut, który zaskakuje tym, że znajduje się tak wysoko i jest tak intensywnie promowany. „Noc Toczy Zło” z płyty Nawyki/Kolizje to porządny melancholijny i spokojny rock, inspirowany współczesnym jazzem (solo na trąbce w środku utworu jest wyśmienite!) lecz gatunkowo reprezentuje muzykę niszową. Stylistycznie utożsamiają się do elektronicznych wariaci między Myslovitz a Kombajnem Do Zbierania Kur Po Wioskach. Klimat kreuje wyjątkowy ale tylko dla wybranych.

Mówiąc o muzyce szczególnie wyselekcjonowanej spoza głównych nurtów, WiMP promuje eksperymenty. Pod pseudonimem Soap&Skin kryje się dwudziestoletnia Anja Plaschg, o której mówi się, że stanie się kolejną Nico lub Kate Bush. Utwór „Sugarbread” udowadnia jednak, że będzie o wiele mroczniejszą wypadkową tych dwóch artystek. Głos Anji na tle kameralnego chóru, smyczków oraz mocnych bębnów jest przeszywający. Z pewnością to odejście od stylu, który prezentuje na wcześniejszych krążkach, ale za to może przekonać i przerazić niejednego słuchacza.

wimp_1

Na szarym końcu został Bon Jovi. Wydany na początku tygodnia album What About Now to nudny, przewidywalny oraz łagodniejszy repertuar rockowej kapeli. Era „It’s My Life”, „Livin’ On A Prayer” czy „You Give Love A Bad Name” już minęła. Piosenka tytułowa nie przekonuje do tego, by sprawdzić cały krążek i utwierdza słuchaczy w przekonaniu, że członkowie to reprezentanci geriatrycznego hard rocka bez mocy i energii, podobnie jak najnowszy po reaktywacji album Aerosmith.

REKLAMA

Hity tygodnia są jednak godnie reprezentowane. Utwór „The Next Day” Davida Bowie to esencja stylu całego krążka, „Cupid” Hurts jest hołdem złożonym „Personal Jesus” Depeche Mode i od razu wpada w ucho, a „Centipede” ze ścieżki dźwiękowej do dokumentu muzycznego Davida Grohla  idealnie pokazuje współczesny balladowy grunge z mocniejszym uderzeniem.

Pełna lista hitów tygodnia do przesłuchania na platformie WiMP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA