REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Świat dysku #1. Odkrywamy zawartość filmu "Strażnicy Galaktyki" na Blu-ray

Wciąż nie macie pomysłu na prezent dla geeka? Nie wszystko jeszcze stracone. W nasze ręce właśnie wpadł film „Strażnicy Galaktyki” na Blu-ray. Postanowiliśmy rozłożyć dodatkową zawartość na czynniki pierwsze, sprawdzając czy warto po raz drugi wydać pieniądze na kosmiczne przygody Star-Lorda i jego drużyny.

22.12.2014
18:26
Świat dysku #1. Odkrywamy zawartość filmu „Strażnicy Galaktyki” na Blu-ray
REKLAMA
REKLAMA

[+] Interfejs i menu

Pierwsze wrażenie po włożeniu płyty do napędu jest bardzo pozytywne. Zaraz po ukazaniu się logo Marvel Studios widz przenosi się na pokład statku kosmicznego Milano. Tam wita go animacja lubianego przez fanów Groota. Ogromna istota nachyla się nad wieżą muzyczną Star-Lorda, w której obraca się legendarny już Awesome Mix vol. 1. Z głośników zaczyna wylewać się „Hooked On A Feeling” od Blue Swede i właśnie w tym samym momencie na twarzy widza mimowolnie pojawia się uśmiech od ucha do ucha.

strażnicy galaktyki 1

Nawigacja odbywa się za pomocą pokręteł urządzenia. Składowe filmu przeglądamy w układzie horyzontalnym. Wszystko działa bardzo prosto i przyjemnie. Oczywiście interfejs został przetłumaczony na język polski, a także angielski, czeski i kilka innych.

[+] Komentarz reżysera

Uwielbiam, kiedy na płycie znajduje się komentarz reżysera, który możemy nałożyć na film. To właśnie ta część wydań DVD/Blu-ray jest dla mnie najistotniejsza i cieszę się, że nie zabrakło jej w „Strażnikach Galaktyki”. Co ważne, do komentarza w języku angielskim możemy dobrać polskie napisy. Jest tylko jedno, ale bardzo zasadnicze „ale”.

james gunn thunderbolts

Przy całej mojej sympatii dla reżysera, James Gunn nie ma widzowi do powiedzenia niczego przesadnie ciekawego. Jasne, perspektywa reżyserskiego krzesła to zawsze kapitalna zawartość na płycie. Chociaż Gunn zasypuje widza pomniejszymi ciekawostkami oraz swoimi wizjami, nie czujemy pewnej twórczej magii. Mamy wrażenie, że patrzymy na relację rzemieślnika, niżeli osoby niezwykle oryginalnej, ekscentrycznej czy niepowtarzalnej. Możecie napisać, że niepotrzebnie się czepiam i zapewne będziecie mieli rację. Mimo wszystko oczekiwałem nieco więcej po człowieku, który fotografuje się z szopem na ramieniu.

[+] Dodatki

Wydawca wyposażył edycję Blu-ray nie tylko w komentarz reżysera, ale również szereg dodatków. Najciekawszym z nich jest bezapelacyjnie zbiór niewykorzystanych scen. Te są zaskakująco dobre, sensowne i kompletne. Film wiele stracił na ich nieobecności. Rozmowa Gamory z Nebulą zaraz po odprawie Ronana na jego statku jest świetna. Podobnie usunięta, „taneczna” scena z kosmicznego więzienia o zaostrzonym rygorze.

strażnicy galaktyki 4

Co ważne, komentarz reżysera można włączyć również dla usuniętych scen. Gunn argumentuje wtedy, dlaczego widoczne na ekranie fragmenty nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu. Szczerze mówiąc pozostaję nieprzekonany.

Inny dodatkowy element to materiał filmowy „Galaktyczny spacer z Jamesem Gunnem”. W nim reżyser opisuje swoje projekty kosmicznych miejsc, które znalazły się w produkcji oraz zwraca uwagę na szczegóły, których na pewno nie mieliście okazji dostrzec podczas seansu w kinie. Wartościowa lekcja. Następny materiał został w całości poświęcony efektom specjalnym, bez których film nie miałby szansy powstać. Świetna perspektywa, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak kręcone były sceny z Grootem oraz Rocketem.

strażnicy galaktyki 3

Nie mogło również zabraknąć gagów z planu filmowego. Niestety, ich liczba jest zaskakująco mała, biorąc pod uwagę dużą dawkę humoru w samym filmie. Podsumowując, dodatkowych materiałów jest na płycie naprawdę dużo. Chociaż zabrakło czegoś niesamowitego i niepowtarzalnego co rzuciłoby mnie na ziemię, wydanie Blu-ray to prawdziwy skarb dla wszystkich miłośników Marvela oraz „Strażników Galaktyki”.

[-] Gdzie to „Avengers: Age of Ultron”?

Przyznam, że liczyłem na prawdziwą bombę. Kiedy uruchamiałem materiał filmowy zatytułowany „Pierwsze spojrzenie na: Avengers: Czas Ultrona”. Byłem naprawdę podekscytowany. Niestety, nie dostałem praktycznie niczego, czego nie widziałbym już wcześniej. Kilkuminutowy materiał to zbiór wszystkich wcześniej dostępnych scen akcji oraz kilkuzdaniowe wypowiedzi producentów i gwiazd filmowych. Dodatek jedynie rozbudził mój głód i sprawił, że czekanie do maja 2015 roku stało się jeszcze bardziej męczące.

age of ultron

[+] Jakość obrazu i dźwięku

Powszechny standard. „Strażnicy Galaktyki” na Blu-ray zostali wydani w jakości 1080p, w obrazie panoramicznym 2:40:1. Polski dubbing da się usłyszeć w jakości 5.1 Dolby Digital. Niestety, doświadczenie w jakości 7.1 (DTS-HDMA) zarezerwowane jest tylko dla osób wybierających angielską ścieżkę dźwiękową z opcjonalnymi napisami w języku polskim. Mnie to nie przeszkadza, chociaż znam kilku barbarzyńców pałających miłością do polskiego dubbingu. Na plus zasługuje również obecność angielskich napisów dla niedosłyszących.

strażnicy galaktyki 2

„Strażnicy Galaktyki” stanęli na wysokości zadania?

Jestem ukontentowany. „Strażnicy Galaktyki” na Blu-ray wypadają lepiej niż większość dotychczasowych filmów Marvel Studios. Na płycie zabrakło poniewierających materiałów na miarę ekskluzywnego zwiastuna czy niepublikowanych nigdy wcześniej zdjęć. Na całe szczęście wydawca nadrabia to dużą liczbą dodatków i perełek, z których najcenniejszą bez wątpienia są kapitalne usunięte sceny. Fana komiksów ucieszy również pomysłowe i nieszablonowe menu oraz interfejs. Wszystko działa jak w bajce, jest intuicyjne oraz płynne. Jeżeli podobali ci się kinowi „Strażnicy Galaktyki" - naprawdę warto. Dobry pomysł na prezent.

REKLAMA

Świat dysku to nowy cykl na sPlay,pl. Jeżeli chcecie, abyśmy rozbierali dla was płytowe wydania filmów na części pierwsze, dajcie nam znać w komentarzach. Z chęcią weźmiemy pod lupę najciekawsze premiery Blu-ray/DVD, koncentrując się na dodatkowej zawartości, jakości wydania czy nigdy wcześniej niepublikowanych materiałach przeznaczonych dla największych fanów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA