REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Tadeusz Kościuszko dostanie film, na jaki zasługuje. Reżyseruje Polak

Polskie kino biograficzne po latach posuchy w ostatnim czasie zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością. A na kolejny kasowy hit zapowiada się nowa produkcja od reżysera Pawła Maślony. Według informacji zachodnich mediów pracuje on właśnie nad biograficznym dramatem, którego głównym bohaterem będzie Tadeusz Kościuszko.

02.03.2021
8:02
Tadeusz Kościuszko dostanie filmową biografię od twórcy Ataku paniki
REKLAMA
REKLAMA

Urodzony na terenie dzisiejszej Białorusi Tadeusz Kościuszko to bezsprzecznie jedna z najciekawszych postaci polskiej historii. Absolwent słynnej Szkoły Rycerskiej powołanej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, zainspirowany nastrojami rewolucyjnymi we Francji, udał się w 1776 roku w podróż do Ameryki Północnej, gdzie wziął udział jako ochotnik w wojnie o niepodległość. Wśród Amerykanów zasłynął przede wszystkim jako zdolny budowniczy fortyfikacji, bliski współpracownik Jerzego Waszyngtona i zwolennik abolicjonizmu. Nowy film poświęcony życiu Kościuszki według zapowiedzi skupi się jednak na okresie jego życia już po powrocie z Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje portal Variety, produkcja, nosząca obecnie roboczy tytuł „Scarborn”, opowie o podróży bohatera wojny o niepodległość z powrotem do Polski w towarzystwie czarnoskórego przyjaciela i adiutanta Jeana Lapierre'a. Tam z inicjatywy Kościuszki wybuchło desperackie powstanie mające na celu odzyskanie wolności i części terytoriów utraconych w ramach dwóch pierwszych rozbiorów Polski, a z czasem z inicjatywy Kościuszki również poprawę losu ciemiężonych chłopów w ramach tzw. uniwersału połanieckiego.

Osobą odpowiedzialną za przeniesienie tej historii na ekran będzie Paweł Maślona znany dzięki takim tytułom jak „Atak paniki” i „Motyw”.

Scenariusz „Scarborn” napisał Michał A. Zieliński, a za produkcję odpowiadają Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham dla Aurum Film. Firma ma już na swoim koncie duży sukces pod postacią „Bożego Ciała”, więc można pokładać duże nadzieje w jakości realizacji nowej biografii. Tym bardziej, że produkcja otrzymała też już dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obecnie trwają poszukiwania zagranicznego partnera, który chciałby wspomóc projekt jako koproducent. Paweł Maślona zadebiutował jako reżyser w 2017 roku docenianą komedią „Atak paniki”. A w swojej karierze był też (niekiedy również jako scenarzysta) zaangażowany w takie tytuły jak „Demon”, „Motyw” i „Pisarze. Serial na krótko”.

REKLAMA

Według zapowiedzi film o Tadeuszu Kościuszko ma trafić na duży ekran w 2022 roku.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA