REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literackie sławy, głośne premiery i wyniki konkursów. 5 rzeczy, których nie można przegapić na Targach Książki w Krakowie

Kraków na kilka dni stał się literacką stolicą Polski. Wszystko ze względu na trwające właśnie targi książki oraz festiwal Conrada. W byłej stolicy Polski nie zabraknie głośnych premier, wizyt popularnych pisarzy z kraju i zagranicy, a także rozmaitych wydarzeń okołoliterackich. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

25.10.2019
19:47
targi książki w krakowie program
REKLAMA
REKLAMA

Targi Książki w Krakowie to jedno z najgłośniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Z jednej strony oferuje możliwość nabycia książek od najważniejszych polskich wydawców, często w niższych cenach, a z drugiej pozwala wziąć udział w licznych spotkaniach z autorami i prelegentami. Targi w Krakowie pokazują, że w przeciwieństwie do obiegowej opinii literatura wciąż jest w Polsce mocna. Tegoroczna edycja targów połączonych z Festiwalem Conrada odbywa się w dniach 24-27 października. Jakie wydarzenia to absolutny must-see?

Targi Książki w Krakowie program - Najważniejsze wydarzenia, spotkania i premiery:

Sławni pisarze z Polski i świata w Krakowie

targi książki w krakowie program class="wp-image-336742"

Dla wielu czytelników książek spotkanie z ulubionym autorem lub autorką to prawdziwe spełnienie marzeń. W Krakowie ważnych postaci krajowej i światowej literatury pojawi się stosunkowo dużo. W ramach Festiwalu Conrada do byłej stolicy przyjadą m.in. Chimamanda Ngozi Adichie, Jacek Dukaj, Mariusz Szyczgieł i Charotte Gordon. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili także Jonathan Carroll, Jakub Ćwiek, Szczepan Twardoch, Brandon Mull i Marek Krajewski. Oprócz tego w weekend będzie można tam spotkać autora jednego z najgłośniejszych debiutów 2018 - Stuarta Turtona.

Nowi „Asteriks” i „Thorgal” przedpremierowo od Empiku

targi książki w krakowie program class="wp-image-336736"

Wydawnictwo Egmont w tym roku przyjechało do Krakowa z niezwykle mocną ofertą. Odwiedzający targi będą mogli przed premierą nabyć tam dwa nowe numery popularnych serii „Asteriks” i „Thorgal”. W „Asteriks i córka Wercyngetoryksa” dzielni Galowie będą musieli poradzić sobie z wyzwaniem w postaci niepokornej młodości, a w 37. numerze komiksu od Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme'a pokazane zostaną dalsze losy dzielnego Thorgala Aegirssona.

Nagroda Conrada - wyniki

targi książki w krakowie program

Nagroda Conrada to specjalne wyróżnienie przyznawane najlepszym debiutom w danym roku kalendarzowym. Sytuacja początkujących pisarzy i pisarek w naszym kraju przez długi czas była niezwykle trudna, ale dzięki krakowskiej inicjatywie udało się zwrócić większą uwagę na ich dzieła. W tym roku o pieniężną nagrodę wysokości 30 tys. złotych, miesięczny pobyt w Krakowie oraz promocję książki na łamach Tygodnika Powszechnego powalczą Olga Hund za „Psy ras drobnych”, Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Joanna Szyndler za „Kuba-Miami. Ucieczki i powroty”, Katarzyna Wiśniewska za „Tłuczki” oraz Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI”.

Spotkanie ze świeżo upieczoną Noblistką

targi książki w krakowie program class="wp-image-336745"
Foto: Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe”

Każde spotkanie z uwielbianymi twórcami jest czymś interesującym. Nieczęsto można jednak powiedzieć, że było się na rozmowie ze świeżo upieczoną noblistką, w dodatku pochodzącą z Polski. Będzie to możliwe już w niedzielę o godz. 10:00. Spotkanie z Olgą Tokarczuk odbędzie się w ramach targów książki, ale nie na terenie EXPO Kraków, gdzie umieszczone zostały stanowiska wystawców. Noblistka pojawi się za to w Domu pod Globusem na ulicy Długiej 1.

Salon komiksu

REKLAMA

Komiksy w ciągu kilku ostatnich lat stały się kluczową częścią wszystkich literackich wydarzeń organizowanych w naszym kraju. Podczas krakowskich targów książki będzie podobnie, bo w ramach Salonu Komiksu w dniach 25-27 października odbędą się liczne wydarzenia i spotkania z autorami z całego świata. Wszystko z inicjatywy Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Dokładną listę zaproszonych gości znajdziecie w powyższym poście.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA