REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Ludzie chcą debaty o stanie Kościoła katolickiego. Sekielski zebrał prawie pół miliona na swój dokument

Dzięki wsparciu internautów znany polski dziennikarz zebrał naprawdę pokaźną kwotę na realizację swojego projektu. Będzie to film dokumentalny na temat pedofilii w polskim Kościele katolickim.

07.01.2019
17:28
tomasz sekielski patronite dokument
REKLAMA
REKLAMA

Na stronie w serwisie Patronite, przez który w dalszym ciągu zbierane są środki, widnieje informacja, że Tomasz Sekielski jako próg konieczny do nakręcenia filmu ustanowił kwotę 100 tysięcy złotych. Na stan obecny udało się zgromadzić już ponad 455 tysięcy. To, wraz z sukcesem „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego, pokazuje, jak ważna dla Polaków jest debata publiczna na temat stanu Kościoła katolickiego oraz księży w naszym kraju.

Na podstronie projektu na Patronite przeczytać można, co twórcom zagwarantuje zebranie 450 tysięcy lub wyższej kwoty:

Od samego początku mieliśmy świadomość, że tworząc nawet najlepszy, najmocniejszy film nic nie osiągniemy jeśli nie dotrzemy z nim do jak największej liczby widzów. Musimy zrobić wszystko by został obejrzany przez miliony Polaków oraz ludzi na całym świecie. Gdy uda nam się zebrać 450 000 złotych będziemy mogli ruszyć z promocją filmu. Przygotujemy pokazy filmu dla Patronów oraz dla mediów. Planujemy również zgłosić ten ważny film na międzynarodowe festiwale. Każda dodatkowa kwota zebrana po przekroczeniu 450 000 zł zostanie przeznaczona na produkcję filmu.

Dokument Sekielskiego o pedofilii w polskim Kościele ma mieć premierę w kwietniu.

Dokładną datę mamy poznać jeszcze w styczniu. Podobnie zresztą jak tytuł, plakat oraz teaser produkcji.

Gdyby nie crowdfundingowa zbiórka prawdopodobnie nie doszłoby do realizacji filmu, gdyż wcześniej finansowania odmówiły Sekielskiemu duże stacje telewizyjne. Dla twórcy jest to pierwsza taka zbiórka pieniędzy na własny projekt. Wierzy on, że właśnie w tym tkwi przyszłość niezależnego dziennikarstwa. Jego zdaniem wielkoformatowe media boją się podobnych tematów i muszą się liczyć z reklamodawcami.

Tomasz Sekielski już myśli nad kolejnym projektem, również finansowanym dzięki crowdfundingowi.

REKLAMA

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, dziennikarz zdradził, że ma on dotyczyć afery SKOK-ów, czyli Spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Sekielski ma nadzieję, że po premierze filmu o pedofilii w Kościele jeszcze więcej osób przekona się, że warto wspierać niezależne produkcje filmowe.

Dziennikarz śledczy ma już na koncie dwa inne dokumenty. Jednym z nich są „Władcy marionetek” z 2010 roku. Obraz pokazuje mechanizmy władzy. To, czym się kierują politycy, jak działają, jak manipulują. Sekielski ma też na koncie 10-odcinkowy serial dokumentalny „Teoria Spisku”, który zadebiutował w październiku 2017 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA