REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

TOP 10 filmów na wakacje: podróż, przygoda i pasja

Lato to czas, w którym podobnie jak na początku roku weryfikujemy swoje plany i marzenia. Nagle pragniemy być szczupli na zawołanie, mieć najciekawsze przygody, przeżywać cudowne miłości i poznawać fascynujących ludzi. Choć nie każdemu dane jest zaznawać tych wspaniałości na żywo (wszak prawdziwymi wakacjami i słodkim nicnierobieniem cieszyć się może głównie młodzież szkolna), wszyscy mogą je znaleźć w filmach. A te, które znajdują się na liście, najlepiej oglądać oczywiście pod chmurką.

11.07.2014
17:30
TOP 10 filmów na wakacje: podróż, przygoda i pasja
REKLAMA

10. Jedz, módl się, kochaj

REKLAMA
jedz, módl się, kochaj

Liz (Julia Robetrs) jest kobietą nieszczęśliwą. Nie jest zadowolona ze swojego dotychczasowego życia i postanawia je zmienić. Bierze rozwód i wyrusza w podróż do Włoch, Indii i Indonezji. To właśnie tam chce szukać swojego szczęścia i nowego sposobu na dalszą egzystencję. Ryan Murphy stworzył obraz na podstawie bestsellerowej książki Elisabeth Giblert (powieść zdobyła wiele sprzecznych ocen - jedni są nią zafascynowani, inni uważają za twórczość tandetną), który ma podnosić na duchu i naładować energią swojego odbiorcę. "Jedz, módl się, kochaj" to obraz nieco naiwny, ale ostatecznie uroczy, który dopieszcza Javier Bardem w roli Felipe.

9. Eurotrip

eurotrip

"Eurotrip" to trochę komedii, filmu przygodowego i romansu w jednym. Scott (Scott Mechlowicz) wyrusza z grupką przyjaciół w podróż po Europie, by spotkać się ze swoją internetową znajomą, w której się zadłużył, jak tylko dowiedział się, że Mieke nie jest facetem a śliczną blondynką. Jak to oczywiście w filmach o licealistach bywa, cała wyprawa jest szalona, pełna niespodzianek, zawirowań i zauroczeń. Na szczęście zdecydowana większość gagów i dialogów jest dowcipna i nie żenuje, jak w przypadku wielu komedii romantycznych. Jenny, Cooper i Janie okażą się świetnymi kompanami Scotta, chociaż nie zawsze będą wspierać go w poszukiwaniach. Bardzo dobra komedia na letni wieczór w gronie znajomych albo jako lekarstwo na kiepski dzień.

8. Prosta historia

prosta historia lynch

"Prosta historia" to film Davida Lyncha, opowiadający historię człowieka, który przeżywa swoją ostatnią podróż. Alvin Straight (Richard Farnswort) znajduje się u kresu swojego życia. Jest stary, zniedołężniały i ma świadomość bliskości własnej śmierci. Koniec życia oprócz tego, że niesie ze sobą momenty dowcipne, jest też okazją do przeanalizowania i przewartościowania swojego dotychczasowych działań i aktualnego położenia. "Prosta historia" jest obrazem, w którym humor łączy się z metafizyką, a wzruszenie z rozbawieniem. Staruszek Alvin na małym traktorze wyruszy bowiem z Iowa do Wisconsin, aby spotkać się i pojednać z chorym bratem.

7. Podróż za jeden uśmiech

Ten film z początku lat 70. XX wieku nigdy się nie zestarzeje. Dwóch kuzynów, Duduś (Filip Łobodziński) i Poldek (Henryk Gołębiewski) mają wyjechać nad morze i tam spotkać się ze swoją rodziną. Niestety, chłopcy w drodze na dworzec gubią pieniądze. Bojąc się przyznać do swojej przewiny, postanawiają wyruszyć nad morze autostopem. Ich podróż pełna jest przygód, ciekawych postaci, takich jak na przykład ciocia Ula czy podejrzany pan profesor. Wspaniały film, cudowne aktorstwo i duża dawka dobrego humoru. "Podróż za jeden uśmiech" została nakręcona na podstawie powieści Adama Bahdaja, mojego osobistego króla książek dla dzieci i młodzieży.  A film wyreżyserował nie kto inny jak wspaniały Stanisław Jędryka!

6. Goonies

The-Goonies-movie-image

Jeden z najlepszych filmów przygodowych i jednocześnie taki, do którego mam chyba największy sentyment (no, może poza trylogią "Powrót do przyszłości"...). Pewnego dnia Mikey i jego brat dowiadują się, że mogą stracić dom rodzinny. Wraz z przyjaciółmi na strychu swojego domu odnajdują starą mapę, na której zaznaczone jest miejsce skarbu. Wiele się nie zastanawiając, wyruszają w pełną emocji i niebezpieczeństw podróż. Na swojej drodze natkną się na wrogów ze szkoły, zły i żądny krwi gang na czele z szaloną mamuśką i... potwora. Ich wyprawa będzie jednocześnie sprawdzianem dla ich lojalności i przyjaźni. Niektórzy po drodze spotkają też pierwszą miłość. Genialne kino, które po prostu się chłonie... i tylko żałuje, że razem z Goonies nie wyruszyło się po skarb.

5. Bezdroża

bezdroża

Film nominowany aż w 5 kategoriach do Oscara. "Bezdroża" to obraz Alexandra Payne, znanego z "Schmidta" czy "Spadkobierców". Historia jest, zdawałoby się, prosta. Jack (Thomas Haden Church) i Miles (Paul Giamatti) wyruszają we wspólną podróż po winnicach Kalifornii. Dla każdego z nich ma być ona czymś innym - Jack niedługo będzie się żenił i w ten sposób chce pożegnać się ze swoim stanem kawalerskim, a Miles chce zapomnieć o aktualnych problemach i przeżyć dobry, beztroski czas. Sprawa, jak łatwo się domyślić, komplikuje się, kiedy na horyzoncie pojawiają się kobiety... A wino, które czai się wszędzie, wcale nie ułatwi sprawy. "Bezdroża" to dobre kino z błyskotliwymi dialogami i intrygującą fabułą.

4. Vicky Cristina Barcelona

vicky cristina barcelona

Film Woody'ego Allena w świecie Pedro Almodóvara. Cristina (Scarlett Johannson) i Vicky (Rebecca Hall) wyruszają na wspólną wycieczkę do Barcelony. Pierwsza z nich to typowy lekkoduch, artystka, która kocha romanse. Druga jest stateczną dziewczyną, która lada moment planuje ślub ze swoim narzeczonym, Dougiem. Podróż, która miała być tylko rozrywką i spontanicznym wyjazdem, o 180 stopni zmienia życie każdej z nich. W Hiszpanii obie kobiety zaczynają zastanawiać się nad swoim życiem, oczekiwaniami wobec niego, siebie i innych. Przyjdzie czas, by podjąć decyzję - podkulić ogon czy postawić wszystko na jedną kartę? Fascynująca opowieść, której pieprzyku dodają Javier Bardem i Penélope Cruz.

3. Wszystko za życie

wszystko za życie

Christopher (Emile Hirsch) kończy studia i postanawia zmienić swoje życie. Jedyne czego pragnie to prawdziwej swobody, wolności, kontaktu z naturą. Chłopak pozbywa się wszystkich dóbr materialnych i wyrusza w podróż autostopem na Alaskę, by tam odnaleźć swoje szczęście i spokój. Ta osobista wyprawa na zawsze zmieni jego życie. Christoper, podróżujący pod pseudonimem Alexander Supertramp, zostanie poddany wielu próbom i spotka na swojej drodze różnych ludzi. Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia McCandlessa. "Wszystko za życie" to wspaniały film, pokazujący ludzką naturę i drogę człowieka, szukającego siebie i własnej tożsamości we współczesnym świecie.

2. Niebiańska plaża

niebiańska plaża

Film, który mogłabym obejrzeć 100 razy, a i tak chętnie zerknęłabym na niebo ten 101. Richard (Leonardo DiCaprio) poznaje w Tajlandii parę Francuzów. Proponuje dziewczynie i chłopakowi podróż na tajemniczą i rajską wyspę, gdzie życie płynie wolniej i jest cudownie, a o której usłyszał przypadkiem od napotkanego człowieka. Żądni przygody i szaleństwa Richard, Françoise (Virginie Ledoyen) i Étienne (Guillaume Canet) wyruszają w niebezpieczną podróż na sam koniec świata. Szybko okaże się, że zabawa i rozrywka to nie wszystko co znajdą, a całej trójce na pewno przydałyby się stalowe nerwy. Czy tajemnicza i "bezludna" wyspa kryje skarb? Czy brak cywilizacji to na pewno to, czego oczekują nasi bohaterowie? Jaka jest prawdziwa ludzka natura? "Niebiańska plaża" odpowiada na wszystkie te pytania i jeszcze więcej.

1. I twoją matkę też

REKLAMA
i twoją matkę też

Jeden z filmów (notabene reżysera słynnej "Grawitacji"), który na zawsze pozostał w mej pamięci i do głębi mnie poruszył. "I twoją matkę też" to opowieść pełna niedopowiedzeń, to opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i o kobiecie, która najpierw potrafi połączyć, a potem rozdzielić. Julio (Gael García Bernal) i Tenoch (Diego Luna) na uroczystości rodzinnej poznają Luisę (Maribel Verdú). Kobieta, która fascynuje obu chłopaków, proponuje im szaloną wyprawę. Przed siebie i bez żadnych zobowiązań. Ta podróż będzie pełna pasji, namiętności, pytań i odpowiedzi. Julio i Tenoch poznają swoje najgłębiej skrywane sekrety, poznają siebie nawzajem, dojrzeją. Czy ich przyjaźń przetrwa tę próbę? Kim dla każdego z nich zostanie Luisa? Wspaniały film. Serdecznie polecam!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA