REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Top 5 najlepszych nowych kawałków z serwisów streamingowych, #46: the 1975, Sam Smith i inni

Ostatni w tym roku przegląd dobrych muzycznych nowości. 3 zupełnie nowe utwory i 2 kawałki z ostatnich tygodni, które dopiero teraz do mnie przemówiły. Zapraszam.

23.12.2018
10:31
Top 5 najlepszych nowych kawałków z serwisów streamingowych, #46: the 1975, Sam Smith i inni
REKLAMA
REKLAMA

The 1975 - It’s Not Living (If It’s Not With You)

Miałem kilka podejść do The 1975 - kapeli, która od kilku lat robi furorę w rodzimej Wielkiej Brytanii. Wiele już epitetów się do nich przyklajało - że to nowy Blur, że nowe Verve, teraz że nowe Radiohead, a najnowsza płyta, z początku grudnia br. „A Brief Inquiry Into Online Relationships”, to takie „OK Computer” tej formacji. Musiałem więc mocniej się wsłuchać w to, co panowie z The 1975 proponują. I rzeczywiście bardzo dobry to album, niezwykle zróżnicowany, z elementami i disco, i jazzu (dosłownie!), choć do świętości w postaci „OK Computer” Radiohead podejścia niestety nie ma. Z tej płyty polecam chyba najbardziej przyjazny dla ucha „It’s Not Living (If It’s Not With You”). Przyjemny, fajny singiel dobrej kapeli.

Cigarettes After Sex - Neon Moon

Drugi nowy utwór w tym roku wydali moi ulubiony debiutanci z zeszłego roku, czyli Cigarettes After Sex, choć może „nowy” nie do końca oddaje rzeczywistość, bo "Neon Moon" jest coverem pochodzącego z 1992 roku utworu duetu Brooks and Dunn. Co ciekawe, w oryginale numer jest nagrany w mocnym stylu country. Tutaj, w wykonaniu Papierosów, jest raczej indie-rockowo. I chociaż to pozytywne zaskoczenie, trochę mnie martwi, że kapela niesamowicie eterycznego wokalisty Grega Gonzaleza (tak, to mężczyzna śpiewa…) nie ewoluuje stylem.

Richard Ashcroft - Rare Vibration

Ciekawe posunięcie byłego wokalisty the Verve - Richard Ashcroft najpierw wydał nowy album „Natural Rebel” w serwisach streamingowych, by dopiero po kilku miesiącach wydać go fizycznie w formie CD. Z tej okazji, w ramach bonusu wydany został nowy kawałek „Rare Vibration”, który uzupełnia setlistę płyty. Przyjemny kawałek, typowy dla Ashcrofta, rozpisany na gitarę akustyczną. Utrzymany mocno w stylistyce tego, co artysta proponuje „Natural Rebel”.

Sam Smith - Fire On Fire

Nie jestem przesadnym fanem Sama Smitha, bo niezbyt cenię artystów, którzy nagrywają piosenki i albumy w tym samym stylu przez całe artystyczne życie, ale ten numer wyjątkowo mi się podoba. „Fire on Fire” promuje mini-serial, który Netflix zrobił wspólnie z BBC One. Mowa tu o mini-serialu „Wodnikowe Wzgórze”, który pojawi się w usłudze już dzisiaj, czyli 23 grudnia. Animację promuje wydany właśnie singiel Sama Smitha.

Peter Hamer, Anthya - Two Drops in the Same Ocean

REKLAMA

Na koniec odkrycie z ostatnich tygodni, które podsunął mi Spotify. Nie znałem wcześniej tych artystów, a tu proszę - nagrali przepiękny hymn na gitarę i sopran, który przypomina nieco to, co na pierwszym albumie zaproponował The Wishing Tree (to solowe dzieło gitarzysty Marillionu). Poczytałem trochę o wykonawcach. Peter Hamer to ceniony włoski kompozytor muzyki do seriali telewizyjnych, przy okazji multi-instrumentalista. Anthya z kolei specjalizuje się w muzyce ambient. Wyszedł naprawdę udany duet.

PS. Poprzednie teksty z cyklu Top 5 tutaj. Warto też zerknąć na playlistę Spider’s Web Music (tworzoną przez Czytelnika Spider’s Web), która uzupełniana jest o utwory z kolejnych przeglądów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA