REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Trafny e-bookowy wybór? Bestsellerowa powieść Rowling!

Jeśli sądzisz, że Rowling skończyła się na Harrym Potterze, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM. W promocji z okazji Dnia Kobiet Trafny Wybór, najnowsza powieść jednej z najlepiej zarabiających pisarek.

Swój podbój świata J. K. Rowling rozpoczęła w 1997 roku. Przy drobnej pomocy Harry'ego, młodego czarodzieja, w błyskawicznym tempie przedarła się do spragnionych odrobiny magii umysłów. Z tomu na tom (a było ich aż siedem) podsycała ekscytację czarodziejskim światem - niektórzy wciąż wytrwale czekają na list z Hogwartu, a każda napotkana sowa wzbudza w nich niezrozumiałe i niepokojące dla otoczenia podniecenie. Niespotykanie pozytywny odbiór serii o Harrym Potterze nie został zamordowany nawet przez dwa ostatnie tomy napisane dlatego, że terminy goniły, a sagę trzeba było jakoś skończyć. Rowling osłabła w końcówce, a ostatecznym upadkiem już za metą były doniesienia ze strony autorki o rzekomym homoseksualizmie Albusa Dumbledore'a i innych atrakcjach równie interesujacych i przeznaczonych dla uszu dzieci, do których pierwotnie opowieść była skierowana.

11.03.2013
12:10
Trafny e-bookowy wybór? Bestsellerowa powieść Rowling! - www.splay.pl
REKLAMA
REKLAMA

Jednakże Harry Potter już za nami - od premiery ostatniej części minęło niespełna sześć lat. Autorka potrzebowała aż pięciu, bo otrząsnąć się po rozstaniu ze światem magii. Ostatecznie wróciła i nie zawiodła. Swojej najnowszej powieści, już nie dla dzieci, nadała tytuł Trafny wybór. I właśnie tak jawi się owa książka w kontekście wyboru czegoś do poczytania na ostatnie zimowe wieczory.

Punktem wyjścia dla akcji staje się zgon Barry'ego (interesujący dobór imienia), członka Rady Gminy. Konsekwencją tego wydarzenia jest konieczność wybrania jego następcy, podjęcia najtrafniejszej decyzji, dotyczącej tego, komu oddać władzę nad miasteczkiem Pagford. Wychodząc od śmierci, autorka zarysowuje sylwetki mieszkańców, ich osobowości, trudności, z jakimi muszą się mierzyć, sposób patrzenia na rzeczywistość. Głównego bohatera nie ma, albo jest nim cała niewielka społeczność. Pojawia się wiele postaci i wiele wątków. Specyficzny małomiasteczkowy klimat jest łatwo wyczuwalny i oczarowuje, podobnie jak pełne realizmu kreacje.

REKLAMA

Trafny wybór to studium ludzkich zachowań i postaw. Tym razem nie mamy do czynienia z magią, a często przygnębiającą rzeczywistością. Seks, narkotyki, przemoc domowa, zobojętnienie - nic zaskakującego, nic, co nie działoby się każdego dnia, a jednak w wydaniu brytyjskiej autorki wzbudza emocje. Inny target, ale pisarski styl ten sam. Charles Finch z tylnej okładki książki głosi: "J.K. Rowling mogłaby napisać instrukcję obsługi kosiarki, a i tak sprzedałaby się w dwóch milionach egzemplarzy". I nie sposób się z tym nie zgodzić.

Dziś Trafny wybór do nabycia w promocyjnej cenie: 16,90 zł, na co dzień za 24,90 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA