REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Tak o Śląsku nie śpiewał jeszcze nikt. Wojciech Ciuraj nagrał trzy albumu o jego burzliwej historii

"Tryptyk Śląski" jest uznawany za jeden z najambitniejszych polskich projektów rockowych ostatnich lat. To trzy albumy koncepcyjne nagrane przez Wojciecha Ciuraja inspirowane wydarzeniami sprzed 100 lat. W utworach gościnnie wystąpili mi.n. muzycy SBB, Marian Dziędziel i Abradab. Całość ukaże się na dniach w limitowanym wydaniu na winylach.

16.12.2021
22:19
tryptyk slaski wojciech ciuraj winyl premiera
REKLAMA

Wojciech Ciuraj jest muzykiem ze Śląska (gra solo oraz w prog-rockowym zespole Walfad), ale i historykiem z wykształcenia. Obie pasje połączył w nie jeden, a trzy albumy zatytułowane "Iskry w Popiele", "Dwa Żywioły" i "Kwiaty na Hałdzie". Zostały nagrane z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich. Płyty łączące różne gatunki okazały się sukcesem także za granicą - w Japonii doczekały się dedykowanego wydania na tamtejszy rynek.

REKLAMA

Tryptyk Śląski opowiada historię Powstań Śląskich. Projekt Wojciecha Ciuraja doczeka się zwieńczenia na winylu

Powstania Śląskie to trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919-1921 między ludnością polską i niemiecką. Ich dzieje i konsekwencje nie są tak dobrze znane, co historia np. Powstania Warszawskiego.

Nie ma dat i szczegółów z nimi związanych, bo to jest dla fachowców. Projekt jest skierowany także do tych, którzy dotąd niewiele wiedzieli o powstaniach śląskich. Bardzo mi zależało, aby opowiedzieć o Śląsku sprzed 100 lat takim, jakim był. Bez prawicowego zadęcia, bez bajeczki o dobrym Polaku i złym Niemcu. To skomplikowana historia, którą w Polsce mało kto rozumie. Przykład? Kiedyś w radiu proszono mnie, abym nie wspominał, że część Ślązaków wybierała Niemcy. Czemu? Przecież tak było. Wszystkich łączył Śląsk, ale czasem dzieliła kwestia jego rozwoju, przyszłości. Były głosy za Polską, za Niemcami. Podziały były w rodzinach. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się tę trudną historię przybliżyć.

- mówił Wojciech Ciuraj w rozmowie z "Wyborczą".

Dlatego też "Tryptyk" można również potraktować jako nietypową formę uczczenia rocznicy, ale i wstęp do zgłębienia tematu. Na YouTube do obejrzenia są trzy teledyski do singli z poszczególnych płyt.

REKLAMA

Gośćmi specjalnymi na płytach byli pochodzący ze Śląska artyści jak m.in. Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Marian Dziędziel, Piotr Schmidt, Abradab, Karolina Skrzyńska i Marta Wajdzik. Wszystkie trzy płyty składających się na „Tryptyk Śląski” już zostały wydane wcześniej, ale teraz doczekają się ekskluzywnego, limitowanego boksu winylowego. Przedsprzedaż już ruszyła.

"Tryptyk Śląski" Wojciecha Ciuraja ukaże się na winylach 20 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA