REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Media

143 Sasiny złotych dla TVP. Tyle kaski dostaną z umowy abonamentowej

Zgodnie z zapisami ustawy abonamentowej w ciągu najbliższych lat na konto TVP trafi ok. 10 mld zł.

11.02.2021
14:34
tvp 10 mld zl rekompensata abonamentowa
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Z danych fundacji ePaństwo wynika, że Telewizja Publiczna otrzymała na przestrzeni ostatnich 4 lat prawie 5 mld zł. Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy abonamentowej w 2020 roku, kwoty te znacznie wzrosną.

Przynajmniej do 2024 roku TVP ma otrzymywać blisko 2 mld zł. rocznie.

Tego typu kwoty są argumentowane zrekompensowaniem Telewizji Polskiej oraz Polskiemu Radiu utraconych wpływów z powodu zwolnień z abonamentu.

Mowa tu o osobach zwolnionych w związku z przynależnością do I grupy inwalidzkiej, osoby niewidzące i niesłyszące czy ludzie po 75 roku życia.

Wzrost udziału abonamentu w przychodach Telewizji Polskiej S.A. w ostatnich latach jest związany ze zwiększonymi wpływami abonamentowymi, pochodzącymi z rekompensat. Regularne wpływy abonamentowe pozostają niskie i są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu finansowania mediów publicznych
(czytamy w sprawozdaniu TVP za 2019 r.)

TVP argumentuje także fakt rosnącej rekompensaty wzrastającymi wydatkami.

Włodarze Telewizji Publicznej zakładają, że do 2024 roku wydatki na realizację zadań w ramach misji publicznej zwiększą się z 2,62 mld zł (tyle wyniosły w 2020 roku) do 2,97 mld zł. Zdecydowaną większość tych kosztów mają pokryć środki publiczne, których wartość ma wzrosnąć z 1,84 mld zł w 2020 roku do 2,14 mld zł cztery lata później.

REKLAMA

A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, ile Sylwestrów z Zenkiem, „Moteli Polska” i podwyżek dla Jarosława Jakimowicza można za to sfinansować.

Autor zdjęcia wiodącego: BrAt82/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA