REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Dzieje się

Podwyżka abonamentu RTV to za mało. Media publiczne dostaną od państwa 2 mld zł - to już pewne

Sejm odrzucił większość poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2021 rok proponowanych przez senat. W związku z tym media publiczne drugi rok z rzędu otrzymają 1,95 mld zł z racji rekompensaty za niepłacony przez Polaków abonament RTV. Jakby tego było mało w górę idą stawki za używanie telewizora i radioodbiornika, a Poczta Polska będzie ściągać ponad mld zł, który jesteśmy winni jednostkom publicznej radiofonii i telewizji.

21.01.2021
21:54
tvp rekompensata media publiczne abonament rtv
REKLAMA
REKLAMA

Dosłownie chwilę przed pandemią w Polsce rozwinęła się dyskusja na temat sporego dofinansowania mediów publicznych z państwowych pieniędzy. Przypomnijmy; partia rządząca chciała, aby z racji rekompensaty za niepłacony przez obywateli abonament RTV otrzymały one niemal 2 mld zł. Senat wprowadził poprawkę, wedle której pieniądze te miałyby zostać przekazane na onkologię. Posłanka Joanna Lichocka pokazała opozycji środkowy palec i głosami Zjednoczonej Prawicy ją odrzucono. Prezydent po krótkich negocjacjach podpisał ustawę, dzięki czemu jednostki publicznej radiofonii i telewizji otrzymały łącznie 1,95 mld zł. W dokumencie był jednak pewien haczyk.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą TVP i Polskie Radio rzeczywiście otrzymało rzeczoną kwotę. Jednakże na tym miało się nie skończyć. Jeden z zapisów dokumentu głosił, że takie rekompensaty media publiczne mają otrzymywać przez pięć lat. Oznacza to, że łącznie na jednostki publicznej radiofonii i telewizji zostanie wydane 10 mld zł.

Media publiczne ponownie otrzymają niemal 2 mld zł

Jak więc można było się spodziewać w 2021 roku dyskusja rozpocznie się na nowo. Tak też się stało. Senat chciał bowiem wprowadzić 109 poprawek do projektu tegorocznej ustawy budżetowej. Najgłośniejszym echem odbiła się ta zakładająca przeznaczenia 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Po fali krytyki jaka spłynęła na rządzących po tym jak senatorzy Zjednoczonej Prawicy zagłosowali przeciwko rzeczonej poprawce, premier Mateusz Morawiecki zaprezentował program wsparcia psychiatrii dziecięcej, na który ma zostać przeznaczone 220 mln zł. Z czystym sumieniem posłowie partii rządzącej odrzucili więc w sejmie 101 poprawek wprowadzonych przez senat.

W związku z tym wykreślony przez senat art. 8 pkt 4 projektu ustawy pozostaje. A ten:

upoważnia Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień.

Oczywiście zaznaczono, że nominalna wartość skarbowych papierów wartościowych nie może przekroczyć 1,95 mld zł, które muszą być przeznaczone na realizację misji przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W ten sposób media publiczne po raz drugi otrzymają niecałe 2 mld zł. Jak zaznaczają Wirtualne Media największe sumy dofinansowania publicznego otrzymuje TVP i w ciągu ostatnich czterech lat otrzymała ona łącznie 4,8 mld zł.

REKLAMA

Podwyżka abonamentu RTV i ściąganie długów

Dofinansowanie publiczne nie jest jedynym zastrzykiem finansowym, który wspomoże media narodowe. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podniosła również wysokość abonamentu na 2021 rok. Stawka za używanie odbiornika radiofonicznego wzrosła o 50 gr (aktualnie wynosi 7,50 zł/msc), a za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego płacimy niemal 2 zł więcej niż wcześniej (24,50 zł/msc). Jakby tego było mało z racji nieuiszczania przez Polaków opłaty abonamentowej na koniec 2020 roku byliśmy winni KRRiT ponad mld zł, które będzie ściągać Poczta Polska. A jeśli będzie to robiła tak jak w zeszłym roku, to znowu konieczna okaże się interwencja Jacka Sasina.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA