REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

TVP najbardziej lubi tych ekspertów, których dobrze zna. Najczęściej dla „Wiadomości” wypowiadają się bracia Karnowscy

Według najnowszego badania w rolach ekspertów w „Wiadomościach” TVP najczęściej pojawiają się bracia Karnowscy oraz Adrian Stankowski. To przede wszystkim oni tłumaczą widzom polską rzeczywistość.

12.07.2021
17:03
wiadomości tvp info eksperci
REKLAMA

Od czasu przejęcia władzy w kraju przez PiS TVP dzieli Polaków. Telewizja publiczna pod wodzą Jacka Kurskiego wzbudza bowiem skrajne emocje. Ci, którzy nie czerpią informacji z innych źródeł, mogą być pewni, że żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym, a za wszystko, co złe odpowiada Donald Tusk albo Rafał Trzaskowski. Inni nadawcę nazywają tubą propagandową partii rządzącej i na każdym kroku podają w wątpliwość rzetelność pracujących tam dziennikarzy.

Złośliwi wypomną tu chociaż stworzenie projektanta Christiana Paula, który po materiale z jego udziałem musiał w pocie czoła udowadniać, że istnieje, albo dziennikarza TVP Lublin wyjmującego odpadki z kosza na śmieci, aby pokazać, jak bardzo zaśmiecony jest plac Lecha Kaczyńskiego. Podobnych przykładów jest mnóstwo. Czasami aż nie wiadomo, czy doniesienia w internecie na temat kolejnych absurdów w TVP są prawdziwe, czy tylko wymysłem trolli.

REKLAMA

Całkiem niedawno mieliśmy tego całkiem niezły przykład, kiedy to użytkownik Wykopu stworzył fake newsa, jakoby dziennikarz TVP Info uznał ironiczny kawałek „Kochamy prezesa Jarosława Kaczyńskiego” miał wychwalać poczynania prezesa PiS. Że tak się stało, uwierzył nawet jeden z autorów piosenki Cypis. No cóż, była to tylko prowokacja, niemniej wrażenie powinien robić sposób, w jaki nadawca publiczny na każdym kroku kreuje rzeczywistość.

Politycy i eksperci w „Wiadomościach” TVP

Jednym z asów w rękawie twórców programów informacyjnych TVP jest zapraszanie polityków, publicystów czy ekspertów, zawsze wypowiadających się w duchu narracji narzucanej przez PiS. Dowodzi tego analiza przeprowadzona na zlecenie Wirtualnych Mediów.

Press-Service Monitoring Mediów przeprowadziło badanie, których ekspertów w II kwartale 2021 roku mogliśmy w „Wiadomościach” TVP oglądać najczęściej. Na czele stawki znaleźli się Michał Karnowski (publicysta „Sieci”), Adrian Stankowski (redaktor naczelny Gpcodziennie.pl) i Jacek Karnowski (redaktor naczelny „Sieci”). Otrzymali oni po kolei 303 sekundy w 21 występach, 242 sekundy w 20 występach i 223 sekundy w 17 występach.

REKLAMA

Jeśli zaś chodzi o wypowiedzi polityków prezentowane w „Wiadomościach” już chwilę temu z podobnego badania na zlecenie Wirtualnych Mediów dowiedzieliśmy się, że w II kwartale 2021 roku najczęściej mogliśmy usłyszeć czołowych przedstawicieli PiS-u. Podium zajęli bowiem kolejno Andrzej Duda (684 sekundy), Jarosław Kaczyński (544 sekundy) oraz Mateusz Morawiecki (454 sekundy). W tym zestawieniu znalazło się również miejsce chociażby dla Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego. W analizie nie brano bowiem pod uwagę kontekstu, w jakim prezentowano kolejne osoby.

W identycznym badaniu po III kwartale 2021 roku gdzieś do czołówki polityków prezentowanych w „Wiadomościach” polityków wedrze się z pewnością Donald Tusk. Odkąd były premier postanowił wrócić do polskiej polityki w programie obserwujemy wzrastającą liczbę wątków jego dotyczących. No cóż, okazuje się, że Janusz Korwin-Mikke mógł mieć rację twierdząc swego czasu na łamach „Do Rzeczy”, że większość widzów i tak nie rozumie co się do nich mówi, więc trzeba pilnować, żeby telewizja nie mąciła ich poglądów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA