REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Seriale /
  4. VOD

Nie masz czasu na czytanie? Klasykę literatury możesz nadrobić w TVP VOD

Oglądając dzieła współczesnej popkultury, często zapominamy, że dzisiejsze filmy, seriale i książki często inspirowane są swoimi poprzednikami, klasyką literatury, która ukształtowała wiele pokoleń twórców, nie wyłączając tych współczesnych.

21.12.2018
14:01
klasyka literatury tvp vod
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście zapoznawanie się z literaturą dawną nie jest łatwe. Często są to książki opasłe, napisane trudnym z dzisiejszego punktu widzenia językiem. Niezłym sposobem jest nadrobienie klasyki w wersji filmowej lub serialowej, zwłaszcza że dostęp do niej jest wyjątkowo łatwy. Współczesne adaptacje to często prawdziwe arcydzieła. Kostiumy oddające ducha epoki, uniwersalne tematy i doskonała obsada aktorska – wszystko to sprawia, że klasyka na nowo staje się atrakcyjna.

Omówione niżej tytuły dostępne są w TVP VOD, z którego możecie korzystać w ramach abonamentu RTV lub wypróbować usługę przez 14 dni bez dodatkowych opłat.

 class="wp-image-216743"
Duma i uprzedzenie - © BBC 1995

Powieść została wydana w 1812 roku. Swoje najbardziej znane dzieło Jane Austen napisała, gdy miała zaledwie 22 lata. Historia rozpoczyna się, kiedy w okolicy pojawia się Charles Bingley, zamożny kawaler. Nad Bennetami wisi widmo utraty majątku, więc liczą, że jeśli jedna z córek zostanie wydana za bogatego sąsiada, problem się rozwiąże. Przyjacielem majętnego bohatera jest pan Darcy, którego losy splotą się z jedną z córek Bennetów, Elżbietą. Chociaż może się wydawać, że opowieść o mezaliansie nie jest już tak aktualna jak w XIX wieku, to „Duma i uprzedzenie” oferuje coś więcej. To uniwersalna historia o miłości i dojrzewaniu do niej. Co ciekawe, gdy BBC zorganizowało plebiscyt na ulubioną książkę Brytyjczyków, „Duma i uprzedzenie” zajęła 2. miejsce. Zwyciężył „Władca pierścieni”.

W TVP VOD dostępny jest miniserial BBC z 1995 roku. W pana Darcy’ego wciela się Colin Firth, a na ekranie pojawią się między innymi: Jennifer Ehle i Crispin Bonham-Carter.

 class="wp-image-216737"
Alicja w krainie czarów - © BBC 1986

Książka została wydana w 1865 roku i chyba trudno znaleźć drugą powieść, która tak intensywnie przeniknęłaby do popkultury. Ilustracje do tej historii tworzył Salvador Dali, a James Joyce inspirował się nią, gdy tworzył „Finneganów tren”. Na język polski była przekładana wielokrotnie, a rosyjskiego tłumaczenia podjął się sam Vladimir Nabokov. „Alicja w Krainie Czarów” zadomowiła się w popkulturze do tego stopnia, że nawet Neo w filmie „Matrix" ma podążać za… białym królikiem.

W TVP VOD obejrzycie ciekawy miniserial BBC z 1986 roku. W główną rolę wcieliła się Kate Dorning. W serialu występuje również Jonathan Cecil, a także m.in. Sarah Jane Curran i David Leonard.

 class="wp-image-216740"
Oliver Twist - ©BBC 2007

Karola Dickensa nie trzeba nikomu przedstawiać, chociaż wydaje się, że w Polsce znany jest głównie z „Opowieści wigilijnej”. „Oliver Twist" został wydany w 1837 roku. Powieść opowiada o losach chłopca, sieroty. Tytułowy Oliver Twist wielokrotnie wpada w złe towarzystwo i przeżywa przygody, które dzisiaj mrożą krew w żyłach. Powieść Dickensa to dość brutalny obraz XIX wieku i tego, jak w tamtych czasach traktowane były dzieci. Obnaża również hipokryzję możnych i trudne relacje społeczne tamtej epoki. To poruszająca i dość smutna opowieść, która jednocześnie nie jest całkiem przesiąknięta pesymizmem i daje nadzieję, że w tym złym świecie są również dobrzy ludzie.

Adaptacja „Olivera Twista", którą znajdziecie w TVP VOD, to miniserial z 2007 roku. W roli głównej William Miller, ale gra tu również Tom Hardy!

 class="wp-image-216746"
Rozważna i romantyczna - © BBC 2008

To kolejna w tym zestawieniu powieść Jane Austen. Opublikowana w 1811 roku pod pseudonimem „By A Lady”, co można tłumaczyć jako „napisane przez pewną Damę”. Książka od razu zyskała popularność i została dobrze przyjęta przez krytyków. Historia opowiada o pani Dashwood i jej córkach, które – jak to się dawniej mówiło – są pannami na wydaniu. Będą one musiały nie tylko znaleźć miłość, ale również obronić ją przed ówczesnymi realiami. „Rozważna i romantyczna” mówi o życiu i uczuciu w świecie, w którym liczy się nie tylko status materialny, ale też społeczny.

„Rozważną i romantyczną” obejrzycie w TVP VOD. W serwisie dostępna jest adaptacja BBC z 2008 roku. W rolach głównych Hattie Morahan, Charity Wakefield, Dan Stevens, David Morrissey, Dominic Cooper. Scenariusz napisał Andrew Davies.

 class="wp-image-216734"
Wojna i pokój - © BBC 2015

Kolejne dzieło z XIX wieku. Tym razem „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, jedna z największych powieści wszech czasów. To historia wojen napoleońskich, która mówi także o wojnie jako zjawisku, jej dynamice i sensie prowadzenia działań militarnych. Książka miała ogromne znaczenie dla historii literatury, a wspominali o niej wybitni pisarze, jak Fiodor Dostojewski czy Ernest Hemingway.

W TVP VOD obejrzycie absolutnie wyjątkowy miniserial z 2016 roku. W rolach głównych Lily James, fenomenalny Paul Dano i James Norton.

REKLAMA

Poza wyżej wymienionymi tytułami w TVP VOD znajdziecie jeszcze wiele innych produkcji, które bazują na klasyce literatury. Z ofertą platformy zapoznacie się pod tym adresem.

Tekst powstał we współpracy z TVP VOD.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA