REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Jacek Kurski rusza na podbój Europy Zachodniej i USA. Kanał informacyjny TVP World wystartuje jeszcze w tym roku

Jesienią tego roku ma ruszyć nowy kanał Telewizji Polskiej. TVP World pomyślano jako 24-godzinny kanał informacyjny w języku angielskim, który ma tłumaczyć widzom na zachodzie, co dzieje się na wschodzie.

07.06.2021
11:23
tvp world nowy kanal co to
REKLAMA

Jackowi Kurskiemu nie od dziś marzy się stacja informacyjna nadająca dla mieszkańców USA i Europy Zachodniej, która prezentowałaby polski punkt widzenia. Wzorów dla takiego kanału nie brakuje. Od dawna przecież istnieje BBC World News czy France24. Złośliwi, ironicznie oglądający główne wydania „Wiadomości” na TVP, zapewne powiedzieliby jednak, że prezes Telewizji Polskiej zapewne poszedłby raczej drogą przetartą już przez proputinowskie RT (znane wcześniej jako Russia Today).

Pierwsze podejścia do stworzenia takiego kanału miały miejsce już w 2016 roku. To wtedy Jacek Kurski zapowiadał Telewizję Wyszehradzką z udziałem mediów publicznych z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Niestety plany spełzły na niczym. Czechy i Słowacja wycofały się rakiem, uznając projekt za antyrosyjski i antyeuropejski. Na pocieszenie prezesa TVP powstało za to Poland In, czyli internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej w języku angielskim.

REKLAMA

Można było się jednak spodziewać, że to będzie mało.

Finansowe zaplecze TVP pozwala na wiele więcej. W końcu telewizja publiczna utrzymuje się z opłat abonamentowych, a do tego rząd wypłaca mediom dwa miliardy złotych rocznie (większość idzie oczywiście na TVP). Można więc sobie poszaleć i uruchamiać nowe kanały jak chociażby TVP Kobieta.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualne Media wreszcie wielkimi krokami zbliża się uruchomienie anglojęzycznego kanału informacyjnego TVP World. Stacja ma powstać na bazie Poland In i być jego ewolucją. W prostych słowach Marcina Darmasa, szefa TVP World, telewizja będzie tłumaczyć widzom na zachodzie, co dzieje się na wschodzie.

REKLAMA

Idea, można rzec, prosta i chwalebna.

Jak to będzie wyglądać w praktyce, przekonamy się jednak dopiero za jakiś czas. W internecie kanał ma zacząć nadawać jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jesienią. Istnieje szansa, że w przyszłym roku będzie można go odbierać z satelit dostępnych m.in. Niemczech, Francji czy Hiszpanii, a nawet na amerykańskiej platformie cyfrowej Dish Network.

Patrząc na retorykę TVP już mogą pojawiać się wątpliwości co do rzetelności informacji, które będą podawane na powstającym kanale. Być może jednak przemawia przeze mnie cynizm i pesymizm, a TVP World okaże się strzałem w dziesiątkę i dziennikarze stacji nie będą skupiać się tylko na chwaleniu polskiego rządu oraz krytykowaniu opozycji. Pożyjemy, zobaczymy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA