REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Telewizja Polska zapowiada start kanału TVP World. Do kogo będzie skierowany?

Telewizja Polska planuje w kolejnych miesiącach dalsze poszerzanie swojej oferty dzięki nowym kanałom tematycznym. Do zapowiedzianego przed kilkoma dniami TVP Dokument dołączy kolejny pomysł zarządu TVP, czyli niepolskojęzyczny TVP World. Jaki cel ma spełniać nadawany po angielsku kanał?

24.11.2020
9:18
tvp world
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Jakość treści produkowanych i emitowanych przez polskiego nadawcę publicznego to od wielu lat temat budzący kontrowersje. Nawet najwięksi przeciwnicy zauważają jednak, że decyzje nowego-starego kierownictwa Telewizji Polskiej często kierują się sporymi ambicjami i rozmachem (choć przeważnie prowadzącymi do niezbyt imponujących efektów). Nie inaczej jest w przypadku zapowiedzianych właśnie nowych kanałów tematycznych, które mają znacząco poszerzyć zakres zainteresowań TVP i zapewnić treści widzom pozbawionym wcześniej podobnych możliwości.

W zeszłym tygodniu do oferty części największych sieci kablowych i telewizji cyfrowych trafił kanał TVP Dokument, gdzie widzowie znajdą produkcje dokumentalne m.in. od Telewizji Polskiej i BBC. A nie jest to kres podobnych pomysłów rodzących się w głowach członków zarządu. Jak poinformował portal Wirtualne Media prezes TVP Jacek Kurski, w przyszłym roku wystartuje kolejny projekt skierowany do Polaków nie mówiących już po polsku. Co dokładnie kryje się za tym nieco enigmatycznym hasłem?

Kanał TVP World będzie nadawany w języku angielskim i opowie widzom polski punkt widzenia na sprawy regionu.

Prace nad pomysłem znajdują się jeszcze w stosunkowo wczesnej fazie, a nadzoruje je członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz. Nawet ostateczna nazwa kanału pozostaje jeszcze sprawą otwartą, bo niekoniecznie będzie to TVP World. W opinii Jacka Kurskiego tego typu projekt ma jednak olbrzymie znaczenie, bo osoby pochodzenia polskiego nieposługujące się już biegle naszym językiem byli wcześniej w dużej mierze pozbawieni informacji o dawnej ojczyźnie:

Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy. Dla nich dotychczasowa oferta jest niewystarczająca, nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę – podkreślił prezes TVP w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

REKLAMA

Do tej pory z ramienia Telewizji Polskiej działał internetowy kanał Poland In dostępny na całym świecie poza Ameryką Północną. Jego oferta ma być w przyszłości poszerzona, ale nie dojdzie do planowanego początkowo przejścia do bardziej klasycznego medium. Taka rola zostanie bowiem powierzona właśnie TVP World. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zaznaczył, że wspomniany kanał nadawał całodobowo w języku angielskim, prezentując światu nasz punkt widzenia na Polskę i całą Europę Środkowo-Wschodnią. Czy znajdą się osoby zainteresowane tego typu treściami? Przekonamy się wkrótce.

TVP nie podało jeszcze oficjalnej daty startu TVP World, ale pod uwagę jest brany termin w okolicach 1. kwartału 2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA