REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy
 3. Seriale /
 4. VOD

Co oglądamy najchętniej: komedie, akcyjniaki, a może sci-fi? To badanie pokazuje, co łączy widzów na świecie

Na podstawie danych z 60 krajów portal JustWatch sprawdził, jakie gatunki użytkownicy serwisów VOD oglądają najczęściej. Okazuje się, że na świecie najpopularniejsze są komedie. A jak to wygląda w Polsce?

03.11.2020
8:57
Najpopularniejsze gatunki na świecie i w Polsce. Co oglądamy najchętniej?
REKLAMA
REKLAMA

Portal JustWatch to taki globalny Upflix, czyli odpowiednik TV Guide'ów dla serwisów streamingowych. Na podstawie własnych danych jego analitycy odkryli, że najpopularniejszą platformą VOD na świecie jest Netflix. Wielkie N dominuje bowiem w 61 krajach (z 66 badanych). Teraz dowiedzieliśmy się po jakie gatunki filmów i seriali najczęściej sięgamy.

Z danych zebranych z 60 krajów portal odkrył, że użytkownicy serwisów VOD najchętniej wybierają komedie.

Na podstawie działań swoich użytkowników JustWatch ustalił, że filmy i seriale komediowe są najczęściej wyszukiwane aż w 28 krajach. Pod tym względem szczególnie zgodni są Amerykanie i Europejczycy. Na drugim miejscu znalazły się natomiast produkcje akcji (17 krajów). Globalnie nie stronimy też od tytułów science fiction i animacji. A w południowo-wschodniej Azji najpopularniejsze są romanse i dramaty. Graficznie przedstawia to poniższa mapka:

Mapa najpopularniejszych gatunków na świecie/JustWatch class="wp-image-457543"
Mapa najpopularniejszych gatunków na świecie/JustWatch

Lista najpopularniejszych gatunków w serwisach VOD na świecie:

 1. Komedia
 2. Akcja
 3. Science fiction
 4. Animacja
 5. Romans, dramat
 6. Thriller, kryminał

Jak pewnie zauważyliście na powyższej mapce, Polska należy do grona 28 krajów, w których użytkownicy platform VOD najczęściej wybierają komedię.

Tak jak mieszkańcy innych państw zaznaczonych na czerwono, relaksujemy się przy zabawnych filmach i serialach. Wpisujemy się więc w globalny trend. Układ sił pozostałych gatunków jest już jednak inny.

Liczba użytkowników JustWatch w Polsce mieści się między 400 a 500 tys. osób. Na podstawie ich wyszukiwań portal ustalił listę pięciu najpopularniejszych w naszym kraju gatunków. Chociaż tak jak na świecie dominuje komedia, to akcja znalazła się już na samym końcu. Na trzecią pozycję trafił natomiast horror, który w ogóle nie trafił do globalnego zestawienia.

Lista najpopularniejszych gatunków w serwisach VOD w Polsce:

REKLAMA
 1. Komedia
 2. Science fiction
 3. Horror
 4. Animacja
 5. Akcja

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA