REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Aktywistki zaatakowały obraz Van Gogha. Oblały "Słoneczniki" zupą pomidorową

Dwie aktywistki z grupy Just Stop Oil oblały zupą pomidorową słynny obraz Van Gogha "Słoneczniki" w Galerii Narodowej w Londynie. Po tym incydencie dziewczyny przykleiły się do ściany. Ich działanie jest protestem przeciw koncernom paliwowym.

14.10.2022
14:35
Aktywistki oblały obraz Van gogha
REKLAMA

Do wydarzenia w Galerii Narodowej w Londynie doszło w piątek, 14 października. Jak donoszą zagraniczne media, m.in. News.sky.com aktywistki z organizacji Just Stop Oil (Zatrzymać Ropę) oblały zupą słynny obraz "Słoneczniki" Van Gogha, warty aż 84 miliony funtów. Na szczęście obraz jest chroniony szklaną taflą, przez co nie ucierpiał.

REKLAMA

Dwie aktywistki oblały słynny obraz Van Gogha puszkami zupy pomidorowej.

Takie zachowanie to sprzeciw wobec działań rządu Wielkiej Brytanii. Młode aktywistki domagają się, aby politycy zobowiązali się do wstrzymania wydawania nowych licencji na paliwa kopalne. Dziewczyny krzyczały : co jest ważniejsze? sztuka czy życie?. Podkreślały też, że paliwo jest zwyczajnie za drogie dla zwykłych obywateli.

"Kryzys kosztów utrzymania jest częścią kryzysu paliwowego. Paliwo jest za drogie dla milionów zmarzniętych, głodnych rodzin. Nie stać ich nawet na podgrzanie puszki zupy"

mówiły aktywistki.

Po tym incydencie, dziewczyny z organizacji Zatrzymać Ropę przykleiły swoje dłonie do ściany, jednak policjanci odciągnęli aktywistki od ściany, a następnie aresztowali.

Grupa aktywistów w swoich mediach społecznościowych podkreśla, ze nie odpuści, póki ich żądania nie zostaną spełnione

"Nasi zwolennicy będą powracać codziennie, aż nie zostanie spełnione nasze żądanie - żadnej nowej ropy i gazu w Zjednoczonym Królestwie" -

czytamy na Twitterze Just Stop Oil.

Swoje oburzenie działacze wyrazili też na Facebooku. Podkreślili, że dziedzictwo niszczone jest przez brak odpowiednich działań polityków w sprawie m.in. kryzysu klimatycznego.

Działacze i działaczki zapowiadają, że nie odpuszczą w sprawie kryzysu klimatycznego

REKLAMA

Dlaczego chronimy te obrazy, skoro nie chronimy milionów istnień, które zostaną utracone z powodu zmian klimatu i upadku społecznego? To jest moment, aby zjednoczyć się i stawić opór. Nie chcemy patrzeć, jak rząd planuje śmierć niezliczonych milionów i niszczy wszystko, co kochamy"

czytamy we wpisie na Facebooku Just Stop Oil.

Warto dodać, że w niedzielę, 9 października policja zatrzymała ponad 100 osób, które brały udział w protestach grup ekologicznych w wielkiej Brytanii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA