REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Uratuj film z komunii. W Krakowie pomogą ci przenieść treść VHS-a na komputer

Kasety VHS kurzą się w waszych szafach? Nie macie magnetowidu, więc nie oglądaliście ich już od lat, ale nie pozbędziecie się ich, bo wiąże się z nimi mnóstwo wspomnień? W Krakowie możecie odzyskać do nich dostęp. Film z komunii, studniówki, czy ślubu rodziców przeniesiecie na nośniki cyfrowe w Artetece całkowicie za darmo.

21.09.2022
12:25
vhs przegrywanie za darmo
REKLAMA

"Zatrzymać wspomnienia" to nowa usługa Arteteki - części Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Dzięki niej wszystkie materiały z kurzących się w szafach kaset VHS przeniesiecie na pendrive'a lub kartę SD. Będziecie więc mogli obejrzeć ten zapomniany film z komunii, zobaczyć jak obciachowo tańczycie poloneza na studniówce, czy wzruszyć rodziców, pokazując im nagranie z ich ślubu.

Każdy z nas posiada (a na pewno posiadał) filmy z wyjątkowych uroczystości, z którymi wiąże się wiele wspomnień. W końcu szał na VHS-y ogarnął swego czasu całą Polskę. Za sprawą ogólnej dostępności magnetowidów, popularne stały się nagrania amatorskie i wszyscy kręciliśmy, co tylko się dało. Potem ten entuzjazm opadł, bo nadeszła era DVD i nośników cyfrowych.

REKLAMA

Przegrywanie kaset VHS - jak to zrobić?

Po boomie na VHS-y w latach 80. i 90. pozostały nam sterty kaset wideo z amatorskimi nagraniami, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić. Wyrzucić je żal, ale i odtworzyć już nie ma jak, bo magnetowidy dawno się popsuły i trafiły do śmietnika. Pojawiło się więc wiele miejsc świadczących usługi przegrywania kaset na nowsze nośniki. Zawsze wiąże się to jednak z kosztami. W krakowskiej Artetece zrobicie to sami całkowicie za darmo.

Aby przegrać kasetę VHS na nośnik cyfrowy potrzebujecie tylko wolnej chwili. I to dłuższej. Bo cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym. Jeśli nagranie trwa godzinę, to przez godzinę będziecie je przenosić na pendrive'a czy kartę SD. Dlatego należy zarezerwować sobie miejsce przy odpowiednim stanowisku w Artetece. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie.

VHS
REKLAMA

Usługa przegrywania kaset VHS jest dostępna w godzinach otwarcia Arteteki. Możecie z niej korzystać również, aby przenieść na nośniki cyfrowe materiały audio z kaset magnetofonowych czy płyt winylowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA